اخبار

۲۴۵ واحد آموزشگاهی آزاد در استان کرمانشاه فعال هستند

۲۴۵ واحد آموزشگاهی آزاد در استان کرمانشاه فعال هستند
مدیرکل آموزش فنی‌ و حرفه‌ای استان کرمانشاه با بیان این که 245 واحد آموزشگاهی آزاد دارای مجوز فعالیت هستند، گفت: 5 میلیون و ۱۳۵هزار نفر ساعت برای سال جاری تعهد آموزش برای استان کرمانشاه پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه یاور محمدی در نشست خبری به مناسبت 6 مرداد روز ملی کارآفرینی و فنی و حرفه ای و به صورت مجازی برگزار شد، با بیان این که برنامه های این ارگان برای سال جاری اندکی با سال گذشته تفاوت دارد، افزود: در سه ماهی که با وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی مواجه هستیم کارگاه های ما نیز با تعطیلی مواجه شده ولی روند سال گذشته را ادامه داده ایم تا بتوانیم نیازهای مهارتی را در سطح استان پوشش دهیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه با بیان این که راه اندازی مراکز آموزش مهارتی در سطح صنایع تولیدی استان امسال به صورت جدی تر دنبال می شود، افزود: ۲۹ واحد صنعتی برای این منظور در سال جاری هدف گذاری شده است تا بتوانیم مراکز آموزش مهارتی آن را راه اندازی کنیم چنانچه امروز یکی از همین مراکز در صنایع شیمیایی بیستون در روانسر راه اندازی شد.

یاور محمدی از راه اندازی مراکز کسب و کار به عنوان هدف دیگر یاد کرد و اظهار داشت: آموزش منجر به اشتغال و تولید در این مراکز دنبال می شود و در هفته ملی مهارت در مرکز صحنه ۲ کارگاه مهارتی کسب و کار و یک مرکز در مرکز مهارت های کرمانشاه راه اندازی شد و درصدد هستیم تا پایان سال چندین مرکز دیگر برای این منظور راه اندازی کنیم.

وی به تفاهم نامه ای با وزارت نفت اشاره کرد و گفت: بحث تامین نیروی انسانی واحدهای پتروشیمی و و احدهای تولید نفت و گاز استان در مناطقی همانند اسلام آباد روانسر، اورامانات، کنگاور هرسین، سنقر و در دستور کار قرار گرفته است تا در صورت راه اندازی از نیروهای بومی استفاده شود مصوبات لازم برای این منظور اخذ شده است که در این صورت 2 هزار و ۵۰۰ نفر از افراد متقاضی آموزش های لازم را خواهند دید.

وی با بیان این که ۲۴۵ واحد آموزشگاهی آزاد استان مجوز فعالیت دارند، افزود: ۱۸مرکز مهارتی در سطح استان فعال هستند که متناسب با وضعیت کرونا فعالیت می کنند، با این وجود تا جایی که ستاد کرونا اجازه دهد با تمام ظرفیت تلاش خواهیم کرد و بخش قابل توجهی از آموزش های مجازی از طریق وبگاه آموزش فنی حرفه ای استان ارائه می شود.

محمدی ادامه داد: آموزش ها در فضای مجازی در حوزه دانشگاه و آموزش و پرورش آسانتر صورت می پذیرد چرا که بخش قابل توجهی از آن تئوریک و به صورت انتقال از راه دور امکان پذیر است، اما کارگاه های ما با توجه به اینکه با ابزار و تجهیزات سروکار دارد، فرد یادگیرنده باید حضور مستقیم در کارگاه داشته باشد وگرنه انتقال مهارت به راحتی امکان پذیر نیست و یا اثربخشی پایین تری خواهد داشت.

وی با بیان پاره ای از اقدامات انجام شده در سال گذشته، درخصوص آموزش پادگان ها نیز به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی براین که "هرفرد در دوران خدمت سربازی حرفه مهارتی را بیاموزد" اشاره کرد و افزود: در همین راستا تعاملات خوبی با واحدهای نظامی و انتظامی استان داشتیم و براساس تفاهم نامه های منعقدشده، دوره های مهارت آموزی گسترده ای در پادگان ها و یگان های نظامی و انتظامی استان تعریف شد  و در حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر از آموزش های مهارتی استفاده کردند.

وی در خصوص ارائه آموزش های مهارتی به زندانیان با اشاره به اینکه ۷۵۰ نفر زندانی از آموزش مهارتی استفاده نمودند اظهار کرد: یک فرد زندانی از لحاظ اجتماعی با محدودیت هایی مواجه است و هنگامی که وارد جامعه می شود فرصت شغلی چندانی ندارد ولی هنگامی که حرفه ای را بیاموزد شانس حضور در جامعه را بیشتر خواهد داشت.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از بیکاران استان دانش آموختگان دانشگاهی هستند که بنابه هر دلیلی فاقد مهارت برای دستیابی به شغل هستند، بنابراین لازم است آموزش های کاری در حوزه مهارتی را گسترده تر کنیم که به تنهایی از طریق آموزش فنی و حرفه ای مقدور نیست و دستگاه های متولی اشتغال باید پای کار بیایند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه تاکید کرد که رسانه ها و واحدهای ارتباطی در این زمینه باید بیشتر تبلیغ کنند و نیاز است هزینه مهارت در سبد خانوارها افزایش پیدا کند، هنگامی با تقاضا مواجه شویم بی شک خود را با نیازها هماهنگ می کنیم و این محرک ها توسط اصحاب رسانه نیز باید دنبال شود.

۱۲ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۰۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید