اخبار

مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

۳۰ هزار کودک زنجانی تحت پوشش غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند

۳۰ هزار کودک زنجانی تحت پوشش غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: تا کنون ۳۰ هزار کودک زنجانی تحت پوشش غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند و مشارکت و همکاری خانواده‌ها در اجرای بهینه این طرح نتایج بهتری را به دنبال دارد.

۳۰ هزار کودک زنجانی تحت پوشش غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند

 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، محمد محمدی قیداری افزود: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی با هدف ارتقای سطح سلامت بینایی کودکان در پایگاه های دایمی جهت کودکان سه تا ۶ سال در سطح استان اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: این برنامه در سه سطح اجرا می‌شود که در سطح اول، غربال توسط افرادی انجام می‌گیرد که بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و با استفاده از چارت و یا دستگاه و در شرایط استاندارد برای غربال کودکان اقدام می کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان معاینه سطح دوم را جهت کودک ارجاعی "مشکوک شناسایی شده در سطح اول"، توسط اپتومتریست عنوان کرد و خاطرنشان کرد: چنانچه فرد بیمار تشخیص داده شود، تحت درمان لازم قرار می‌گیرد و اگر نیاز به معاینه و درمان تخصصی‌تر داشته باشد، به سطح سوم برنامه ارجاع داده می‌شود و توسط چشم پزشک معاینات دقیق‌تری انجام می‌گیرد.

محمدی قیداری عنوان کرد: در سال جاری، با راه‌‍اندازی و تاسیس مراکز مثبت زندگی که با هدف ارائه خدمت و تسهیل مراجعه، پیگیری و پاسخگویی به جامعه هدف در تمام نقاط استان تاسیس شده فعالیت غربالگری بینایی انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: طبق آمار اداره کل ثبت احوال استان زنجان، تعداد کودکان سه تا ۶ سال استان ۵۵ هزار و ۹۰۹ کودک است که بهزیستی درصدد است بیشترین پوشش غربالگری را تا پایان سال جاری در سطح استان داشته باشد.

به گفته این مسئول، بهترین زمان برای تشخیص و درمان تنبلی چشم سنین زیر پنج سالگی است و در صورتی که مشکل دید کودک قبل از این سال تشخیص داده شود، حتی اگر چشم کودک دچار تنبلی شده باشد، با درمان به موقع، بینایی کامل به دست خواهد آمد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان یادآور شد: هرچه درمان چشم تنبل با تاخیر انجام شود، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر خواهد شد، بطوری که پس از هفت تا ۱۰ سالگی درمان تاثیری در بهبود بینایی نخواهد داشت.

محمدی قیداری گفت: به خانواده‌ها توصیه می‌شود چشم کودکان سه تا ۶ سال باید همه ساله غربال شوند و والدین با در دست داشتن شناسنامه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند برای سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال به مراکز مثبت زندگی مراجعه کنند.

۳۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۲۷
اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید