اخبار

تعاون در نظام مقدس جمهوری اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است

تعاون در نظام مقدس جمهوری اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان گفت: بخش تعاون در نظام مقدس جمهوری اسلامی از صدر اسلام تاکنون از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
سعید عباسی روز سه شنبه در مراسم تجلیل از شرکت تعاونیهای برتر استان زنجان با اشاره به توجه و سفارشات فراوان ائمه اطهار(ع) در طول تاریخ اسلام بر تعاون و همکاری در راستای رفع نیازهای جامعه افزود: ایجاد جامعه سالم و صالح در اسلام به ویژه ایران از نتایج تعاون و همکاری بخشهای مختلف دولت و مردم است و خوشبختانه افراد جامعه ایران اسلامی از این نعمت الهی بهره مند هستند.
وی اظهار داشت: برای جاری و ساری شدن تعاون و همکاری و توسعه آن در جامعه اسلامی راهی جز بها دادن بیشتر به این بخش وجود ندارد و این مسئله باید در اولویت کاری مسوولان مربوطه قرار گیرد.
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان افزود: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و سایر یاران وفادار امام راحل با نگاه ژرف و درایتهای هوشمندانه خود بت موجود در تعاون را شکسته و موفق شدند طرحی نو در تعاون ابداع کنند.
عباسی با مقایسه اهمیت تعاون در کشورهای اسلامی و غربی و غلبه نظام سرمایه داری بر سایر نظامهای اقتصادی در جواع غربی خاطرنشان کرد: 99 درصد امکانات رفاهی کشورهای غربی در اختیار یک درصد از مردم این جوامع است که این امر نشان از ضعف نظام سرمایه داری است.
وی افزود: اغلب کشورهای غربی در زمینه تعاون با مشکلات فراوانی مواجه هستند و این نیز نشانگر عدم تعمق آنها در بخش تعاون می باشد.
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان گفت: بخش تعاون مرجعی است که جمعی از افراد بصورت مستقل و داوطلبانه برای نیل به اهداف و فعالیت مشترک در کنار هم مشغول به کار می شوند.
عباسی با اشاره به اقدامات مؤثر انجام شده در بخش تعاون در مناطق مختلف کشور افزود: برای کاهش روند شکاف طبقاتی جامعه و برقراری عدالت اجتماعی باید ابزار کار و روند ورود به اقتصاد و اشتغال برای آحاد مختلف جامعه فراهم شود.
وی نقش تعاون را در کاهش شکاف طبقاتی جامعه بسیار مؤثر خواند و اظهار کرد: برای تحقق این امر و ایجاد عدالت اجتماعی، بخشهای مختلف تعاونی باید تلاش کنند از امکانات موجود حداکثر بهره را ببرند.
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان توجه ویژه و نگاه مثبت دولت نهم و دهم به بخش تعاون را یادآور شد و گفت: ایجاد صندوق حمایت از فرصتهای شغلی نمونه بارزی از برنامه های مهم دولت خدمتگزار به بخش تعاون است.
عباسی هم چنین به رویکرد جدید نقش محوری و نگاه متعالی اتاق تعاون اشاره و اظهار کرد: اتاق تعاون استان زنجان باید با استفاده از امکانات و ظرفیتهای موجود بتواند در سطح ملی و استانی ارتقا یابد.
وی تدوین ضوابط و سیاستهای تشویق از شرکتهای تعاونی و تبادل نظر بین دولت و بخش خصوصی را از اهم وظایف اتاق تعاون برشمرد و خاطرنشان کرد: این اتاق عضویت بی بدیلی در برخی شوراها و هیأت امنای اقتصاد ملی دارد.
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان افزود: نقش اتاق تعاون در فعالیتهای اقتصادی و عضویت در صندوق توسعه ملی بسیار چشمگیر و پررنگ می باشد.
عباسی از شرکتهای تعاونی به عنوان الگویی برای سایر مردم یاد و اظهار کرد: این تعاونیها باید نهایت تلاش خود را در رسیدن به اهداف قانون پنجم توسعه و موفقیت در بخشهای تولید، توزیع و سایر بخشها به عمل آورند.
وی با بیان این که شرکتهای تعاونی در مقایسه با سایر شرکتها از مزایای خوبی برخوردار است، افزود: همکاری مطلوب بخشهای خصوصی و دولتی سبب تحقق یافتن منویات رهبر معظم انقلاب در عرصه اقتصادی می شود.
معاون برنامه ریزی استانداری زنجان با تأکید بر توجه دقیق و جدی به بحث کارآفرینی در این استان گفت: اهداف و استراتژی تعاون و راهبردهای آن با همکاری بخشهای مختلف و کارآفرینی حاصل می شود.
عباسی با اشاره به این که تسهیل کردن امورات مربوط به بخش تعاون در ایجاد شرکتهای تعاونی موفق بسیار تأثیرگذار است، افزود: حمایت ویژه دولت از بخش تعاون، ‌تزریق نگاه جدید به بانک توسعه تعاون و افزایش سهم تعاونیهای استان زنجان می تواند منجر به توسعه تعاون، موفقیت این شرکتها و هم چنین تحقق یافتن اهداف مشترک استان باشد.
وی بر اطلاع رسانی از تعاونیهای برتر و فعال استان زنجان و اولویت دادن مدیران مربوطه استان به این شرکتهای تعاونی تأکید و خاطرنشان کرد: رعایت این مسائل در ایجاد و تشکیل شرکتهای تعاونی جدید در استان مؤثر خواهد بود
۱۸ شهریور ۱۳۹۱ ۰۸:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید