اخبار

تعاونی‌های اعتباری با تبدیل کاربری به بانک تبدیل شوند

تعاونی‌های اعتباری با تبدیل کاربری  به بانک تبدیل شوند
قائم مقام وزیر تعاون گفت: در جهت همسویی عملکرد مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری با سیاست‌های بانک مرکزی، قرار شد تعاونی‌های اعتباری با تبدیل کاربری از تعاونی‌های اعتباری به بانک تبدیل شوند
سیدعلی علوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: سامانه نظارت بر عملکرد تعاونی‌ها، سامانه‌ای است که با هدف نظارت بر برگزاری به موقع مجامع سالانه و انتخاب مدیران تعاونی‌ها تأکید دارد زیرا این سامانه قادر است با نظارت بر نحوه برگزاری مجامع به لحاظ قانونی بر عملکرد تعاونی‌ها نظارت داشته باشد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مباحث مورد نظارت این سامانه ارزیابی عملکرد تعاونی‌های ثبتی است، تعاونی‌هایی که ثبت شده‌اند اما هنوز فعالیت خود را در زمینه ثبتی شروع نکرده‌اند.
وی افزود: این سامانه با ارزیابی چگونگی پیشرفت عملکردی این نوع تعاونی‌ها مطابق با برنامه‌های تعریف شده با توجه به بازده زمانی قادر است مدیران را در جهت برون رفت از مشکلات پیش‌روی بخش تعاون همراهی و کمک کند.
قائم مقام وزیر تعاون گفت: استفاده از سامانه مزبور این امکان را به مدیران بخش تعاون می‌دهد که با بهره‌وری از این سامانه نظارت بر تعاونی‌ها ضمن شناسایی نقاط ضعف و عطف تعاونی‌ها، تا حد زیادی از بروز تخلفات مختلف در بخش تعاون پیشگیری به عمل آورده و برنا‌مه‌های در دستور کار را آنگونه که مورد تأکید برنامه‌ریزان بوده است اجرایی کنیم.

* تعاونیهای اعتباری باید تبدیل به بانک شوند

علوی تصریح کرد: در راستای تطبیق سیاست‌های تعاونی‌های اعتباری با بانک مرکزی مدارک بیش از 50 درصد تعاونی‌ها به بانک مرکزی ارائه شده است که هدف از این کار همسان سازی فعالیت‌ها بانکی در طبعیت از یک سیاست واحد است.
وی خاطرنشان کرد: در راستای همسویی با سیاست‌های بانک مرکزی تأکید بر این است که تعاونی‌های اعتباری با تجمیع سرمایه‌های خود زیرساخت‌های تبدیل شدن به بانک را فراهم آورده و به بانک تبدیل شوند.
وی گفت:‌ در صورتی که یک تعاونی اعتباری بتواند آورده اولیه مورد نیاز یک بانک را تأمین کند، می‌تواند در قالب بانک فعالیت کند اما در صورتی که نتواند این مهم را محقق کند، باید در تعامل با دو یا چند تعاونی اعتباری دیگر زمینه‌های تبدیل شدن به بانک را فراهم آورده و در این قالب به فعالیت خود ادامه دهند.
قائم مقام وزیر تعاون متذکر شد: البته این تعاونی‌ها با اخذ مجوز از بانک مرکزی می‌توانند در قالب تعاونی‌های قرض‌الحسنه مشترکان یا اعضای خود را مورد پوشش قرار دهند.
وی تأکید کرد: در صورتی که تعاونیهای اعتباری به هیچ یک از سیاست‌های تعریف شده عمل نکنند به طبع مورد برخورد قانونی قرار خواهند گرفت و با آنها برخورد خواهد شد.
۸ دی ۱۳۸۸ ۰۸:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید