اخبار

یک دست صدا ندارد

یک دست صدا ندارد
(بخش دوم و پایانی مصاحبه مدیرکل تعاون استان را در حالی تقدیم حضورتان می‌کنیم که متوسلین راهکارهای دستیابی به هدف برنامه پنجم توسعه را طرح می‌کند. این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم)

به سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد اشاره کردید که باید تا پنج سال آتی رقم بخورد، در حال حاضر سهم تعاون از اقتصاد کشور پنج درصد است و طبق یک آمار مستند دیگر، سهم زنجان از این میزان چیزی بین چهار تا شش درصد می‌باشد. با این وضعیت اداره تعاون برای رسیدن به هدف چشم‌انداز چه برنامه‌هایی دارد؟
باید به یک نکته مهم در این سؤال توجه نمود آن چیزی که قرار است تا پنج سال آینده اتفاق بیفتد این است که بر اساس سیاستهای اصل 44 باید 25 درصد اقتصاد دولتی به بخش تعاون واگذار شود و نکته مهم اینکه سهم بخش تعاون 25 درصد می‌باشد نه وزارت تعاون، چراکه در حوزه تعاون علاوه بر وزارت تعاون، وزارت‌خانه‌های دیگر مثل کشاورزی و بازرگانی نیز فعالیت دارند.
-
ولی در تحقق هدف برنامه نقش تعاون پررنگ است و وزارت‌خانه باید قسمت عمده ‌آن را انجام دهد.
بله همین‌طور است، در سیاستهای کلی اصل 44 هم درحقیقت تمهیداتی اندیشیده شده که این بخش بتواند سهم 25 درصدی خودش را طی پنج سال آینده محقق نماید.
-
چه تمهیداتی؟
از الزاماتی که در نظر گرفته شده تأسیس بانک توسعه تعاون است که یکی از دغدغه‌ها بود چون در اصل 43 قانون اساسی و مفاد قانون تعاون بانکها مکلف شده‌اند نسبت به تأمین سرمایه شرکتهای تعاونی اقدام کنند.
-
آیا این اتفاق افتاد؟
متأسفانه اقدامات شایسته‌ای صورت نگرفت و این دو دلیل داشت، اولاً در مرحله تصویب طرحها مشکل داشتیم ثانیاً اگرطرحی به تصویب می‌رسید معمولاً به جهت تحمیل وثیقه‌های سنگین که بانکها مطالبه می‌کردند طرحها به مرحله عقد قرارداد و پرداخت تسهیلات نمی‌رسید، به همین جهت رهبری تأکید کردند که صرفاً در رابطه با بخش تعاون، علی‌رغم سیاستهای دولت مبنی بر اینکه باید بانکهای دولتی را خصوصی کنند تکلیف کردند بانک توسعه تعاون با سرمایه 500 میلیارد تومانی دولت شکل گیرد.
-
این بانک که مردادماه امسال تأسیس شد؟
بله هم‌اکنون نیز در حال تطبیق وضعیت خود بر اساس مقررات و ضوابط بانکی است و در آینده شاهد خبرهای خوشی از این مجموعه خواهیم شد، چراکه این بانک بر اساس اساسنامه ملزم شده 70 درصد تسهیلات خود را در اختیار شرکتهای تعاونی قرار دهد.
-
آقای متوسلین به غیر از تأسیس بانک، برای تحقق 25 درصد چه راهکار دیگری وجود دارد؟
دو، سه مورد تشویقات بسیار مناسب مدنظر است که در قانون اجرایی‌کردن سیاستهای کلی اصل 44 وجود دارد که من به آنها اشاره می‌کنم. یکی بحث معافیت مالیاتی 25 درصدی شرکتهای تعاونی است، همه شرکتها مکلف هستند نسبت به پرداخت مالیات خودشان بر اساس آن چیزی که قانون مالیاتهای مستقیم تعیین کرده بپردازند، علی‌ایحال برای تعاونیها این مشوق در نظر گرفته شده که اینها 25 درصد معافیت نسبت به سایر شرکتهای تجاری- اقتصادی داشته باشند.
-
به غیر از این، دیگر چه تشویقاتی مدنظر می‌باشد؟
بخش دیگر معافیتی است که در حق بیمه سهم کارفرما برای شرکتهای تعاونی پیش‌بینی شده است.
-
این معافیت به چه نحوی است؟
این‌گونه که اگر در یک تعاونی اعضای آن خودشان مشغول به کار باشند از 20 درصد معافیت در حق بیمه سهم کارفرما برخوردار خواهند بود، علاوه بر این یک مشوق دیگر در نظر گرفته شده این است که هر امتیازی دولت برای تقویت بخش غیردولتی می‌خواهد در نظر بگیرد لزوماً‌ این مشوقها برای شرکتهای تعاونی 20 درصد بیشتر از شرکتهای خصوصی باشد.
-
برای این بحث مصداقی دارید؟
اگر بخواهم به مصداقش اشاره کنم بحث یارانه‌هایی است که برای تسهیلات پرداختی از محل بنگاههای زودبازده در حقیقت برای شرکتهای تعاونی پرداخت شده است و در یارانه‌ها سهم تعاونیها 20 درصد بیشتر از بخش خصوصی است.
-
آیا به غیر از این موارد راهبردهای دیگری جهت رسیدن به هدف برنامه که همان واگذاری 25 درصد از اقتصاد دولتی به تعاون است وجود دارد؟
بله، وزارت تعاون برای اینکه بتواند سهم 25 درصدی را محقق کند اقدام به تدوین یک راهبرد 14گانه کرده که تلاش می‌شود با تحقق آن طی سنوات آتی در سال 1393 به سهم 25 درصد برسیم.
-
آیا می‌توانید راجع به این راهبرد 14گانه بیشتر بگویید؟
یکی از معضلات و مشکلات ما در گذشته بحث عدم یا کمبود فرهنگ کارهای مشارکتی و جمعی در کشور است و این متأسفانه در اقتصاد به یک آفت تبدیل شده، به همین جهت توسعه فرهنگ تعاون به عنوان اولین و اساسی‌ترین راهبرد در سیاستهای وزارت‌خانه مطرح شد.
-
آقای متوسلین آیا تاکنون آسیب‌شناسی کرده‌اید که چرا فرهنگ کار جمعی وجود ندارد؟
آسیب‌شناسیهای زیادی صورت گرفته ولی متأسفانه می‌گویم با فرهنگ ما چندان هم‌‌خوانی ندارد شاید یکی از دلایلش این باشد که به جای این ضرب‌المثل «یک دست صدا ندارد» می‌گوییم «اگر شریک خوب بود خدا هم برای خودش شریک انتخاب می‌کرد» و این متأسفانه در جامعه جا افتاده است.
-
آیا می‌توان گفت که فقدان بستر و مهیانبودن فضای کار دلیل این می‌باشد که فرهنگ کار جمعی وجود ندارد؟
من اعتقاد دارم نخبگان نتوانسته‌اند تا آنجا که بایسته فرهنگ تعاون را در بین مردم جا بیندازند نه صرفاً تعاونی بلکه کارهای مشارکتی در حد دو، سه نفره، بیشتر مردم علاقه دارند کار اقتصادی را به صورت شخصی انجام دهند که دیگر ثابت شده و هرچه سرمایه‌های خرد جمع شود با آن می‌توان فعالیتهای سودآورتری انجام داد و هر چه افکار در کنار هم قرار گیرند تصمیم‌گیری مقرون به صحت خواهد بود به همین لحاظ نقش نخبگان بسیار تأثیرگذار است.
-
خب بالاخره این مستلزم ایجاد یک فضا و بستر است.
فکر می‌کنم بستر کافی وجود دارد.
-
کجا؟
در دانشگاهها و آموزش و پرورش.
-
چگونه؟
اکثر افرادی که فارع‌التحصیل می‌شوند آموزشهای تئوری را دیده‌اند ولی در حوزه پرورشی آن‌چنان روی آنها کار نشده است به نحوی که افراد وقتی فارغ‌التحصیل می‌شوند بیشتر تمایل دارند صاحب کار دولتی با حقوق مستمر باشند و هیچ‌گاه نمی‌خواهند ریسک اقتصادی بکنند.
-
آقای متوسلین فکر می‌کنم این مسئله که گفتید به اوضاع آشفته برمی‌گردد که بر فضای کسب و کار حاکم است، آیا همین‌طور است؟
نه من فکر می‌کنم آنها می‌ترسند از اینکه مستقیم و با دوستان خود وارد فعالیتهای اقتصادی شوند.
-
خب این نشان می‌دهد مشکل فضا داریم به همین خاطر نمی‌خواهند ریسک کنند؟
اعتقاد دارم باید در این حوزه بیشتر کار شود اگر ارتباط مناسب با آموزش و پرورش و دانشگاهها داشته باشیم می‌توان این خلاء را جبران کرد و افراد پس از فارغ‌التحصیلی با سرمایه‌های خرد خود و حمایت دولت و بستری که ما ایجاد می‌کنیم بتوانند برای خود کسب و کار ایجاد کنند.
-
آیا تاکنون اقدامی هم کرده‌اید؟
وزارت تعاون با وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرده و در همین راستا گامهایی برداشته شده که امسال پررنگ‌تر خواهد شد.
-
در استان شما چه کار کرده‌اید؟
یکی، دو جلسه با مسئولان آموزش و پرورش استان برگزار کرده‌ایم، مباحثی مطرح شده ولی نیاز به کارهای مستمر در طول زمان دارد.
-
فکر می‌کنید چقدر زمان نیاز است؟
شاید سه، چهار سال طول بکشد که بتوانیم این آموزشها را در مراکز آموزشی جا بیندازیم.
-
می‌خواهم به بحث 25 درصد سهم تعاون از اقتصاد دولتی برگردم شما به مواردی اشاره کردید که در سطح کلانی پیگیری شود تا برنامه تحقق یابد، به غیر از آن موارد آیا اداره تعاون زنجان به طور اختصاصی کاری کرده تا سهم بخش تعاون استان از اقتصاد فعلی افزایش یابد؟
در سطح استان خب بر اساس مصوبه دو ماه پیش شورای برنامه‌ریزی و توسعه قرار شد کمیته‌هایی تشکیل شود و نسبت به تدوین سند توسعه استان در برنامه پنجم توسعه اقدام کنند در این راستا هم اداره و اتاق تعاون به عنوان متولیان دولتی و غیردولتی بخش تعاون عضو اصلی کمیته‌ها شدند.
-
این کمیته تا امروز چه کار کرده است؟
چند جلسه کارشناسی برگزار شده و احتمالاً‌ تا اواخر سال جاری این سند توسعه نهائی می‌شود و راهکارهایی که منجربه افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد استان و کشور می‌شود احصا می‌گردد.

۱۵ دی ۱۳۸۸ ۱۱:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید