اخبار

نامگذاری سال 2012 به عنوان سال بین المللی تعاون

نامگذاری سال 2012 به عنوان سال بین المللی تعاون
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 2012 را به عنوان سال بین المللی تعاونی معرفی و بر نقش تعاونیها در توسعه اجتماعی ـ اقتصادی تأکید کرد.
 
مجمع عمومی با تصویب قطعنامه 136/64 در 18 دسامبر 2009، اعلام کرد: تعاونیها در امر فقرزدایی، اشتعالزایی و یکپارچگی اجتماعی تأثیر گذارند.تعاونی، جمعی از افرادی است که به طور مستقل و داوطلبانه برای رفع نیازها و آرمان های مشترک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود از طریق یک مؤسسه با مالکیت مشترک و نظارت دموکراتیک گردهم می آیند و در مجموع به توسعه اجتماعی ـ اقتصادی کمک می کنند.
تعاونی ها به عنوان تشکل های خودیاری که نیازهای اعضای خود را برطرف می کنند، به اشتغالزایی و تولید درآمد از طریق شرکت های محلی کمک نموده و فرصت هایی را برای مشارکت اجتماعی فراهم می کنند. در اقتصاد غیررسمی، کارگران با ایجاد تعاونی ها و اتحادیه های خدمات مشترک به خود اشتغالی اعضا کمک می کنند. در مناطق روستایی نیز تعاونی های پس اندازی و اعتبار، استفاده از خدمات بانکی غیرقابل دسترس در بسیاری جوامع را امکانپذیر نموده و سرمایه راه اندازی بنگاه ها و مشاغل کوچک و بسیار کوچک را فراهم می کنند.
این گزارش می افزاید:بخش تعاون در سراسر جهان، در حدود 800 میلیون عضو در بیش از 100 کشور دارد و برابر ارزیابی انجام شده، بیش از 100 میلیون شغل در سراسر جهان ایجاد کرده است. نمونه های زیر، توان و نفوذ تعاونی ها را بهتر نشان می دهد:تحت پوشش شورای جهانی اتحادیه های اعتبار، 49.000 اتحادیه اعتبار به 177 میلیون عضو در 96 کشور جهان خدمات رسانی می کند و 4.200 بانک تحت پوشش اتحادیه بانکهای تعاون اروپا در خدمت 149 میلیون مشتری هستند؛تعاونی های کشاورزی 80 تا 99 درصد تولید شیر در نروژ، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا را برعهده دارند؛ 71 درصد تولید شیلات در جمهوری کُره و 40 درصد محصولات کشاورزی در برزیل نیز بر عهده تعاونی هاست؛
همچنین تعاونی های تولید برق نقش کلیدی را در مناطق روستایی ایفا می کنند. در بنگلادش، تعاونی های برق روستایی برای 28 میلیون نفر برق رسانی می کند. در ایالات متحده آمریکا، 900 تعاونی برق روستایی برای 37 میلیون نفر برق تولید می کنند و تقریباً نیمی از خطوط توزیع برق در کشور را در اختیار دارند.
بر طبق این گزارش تصویب سال بین المللی تعاون از سوی سازمان ملل برای جلب توجه به موضوعات مهم و حمایت از اقدامات عملی انجام شده است. به منظور بزرگداشت این سال، کنفرانس های منطقه ای به رشد آگاهی تعاونی ها کمک نموده و راه های تأثیرگذاری مشارکت تعاونی ها در امر توسعه اجتماعی ـ اقتصادی و تدوین چارچوبهای قانونی را مورد بررسی قرار خواهند داد. بدین منظور، دستور کار پژوهشی پیشنهاد خواهد شد و کشورهای عضو به تشکیل کمیته های ملی به عنوان هسته اصلی فعالیت های سال بین المللی تعاون اقدام خواهند نمود.
۱۹ دی ۱۳۸۸ ۱۲:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید