اخبار

صادرات ۱۰۵ میلیون دلاری تعاونی‌های خراسان رضوی، ظرفیتی پنهان در بخش اشتغال

صادرات ۱۰۵ میلیون دلاری تعاونی‌های خراسان رضوی، ظرفیتی پنهان در بخش اشتغال
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: سالانه تعاونی های مختلفی در عرصه های مختلف پا به عرصه وجود می گذارند و البته برخی نیز ممکن است به دلایل گوناگون از گردونه خارج شده و غیرفعال شوند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، محمد امین بابایی گفت: پارسال ۱۷۶ تعاونی با چهار هزار و ۱۸۷ فرصت شغلی در استان تشکیل شده است که از این تعداد ۷۵ تعاونی تولیدی توزیعی، ۴۴ تعاونی خدماتی، چهار تعاونی صنعتی و سه تعاونی در زمینه تامین نیاز و بقیه موارد در بخش های مسکن، کشاورزی و دامپروری فعال شده اند.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی افزود: سال گذشته در حوزه آموزش ۲۸ هزار و ۲۳۱ نفرساعت کلاس برای تعاونی های استان برگزار شد و در همین مدت ۲۵ هزار و ۳۲۳ نفرساعت آموزش مجازی نیز برگزار شد.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات ترویجی در رشته های زعفران و پسته با اولویت در شهرهای تربت حیدریه، گناباد، جوین و خوشاب، ترویج فرهنگ تعاون از طریق فضای مجازی، تهیه موشن گرافی برای ترویج فرهنگ تعاون و انتشار در فضای مجازی، برگزاری تور ترویج مجازی، تشکیل جلسه ترویجی برای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی و برگزاری جلسه با دفتر سرمایه گذاری استانداری و نهادهای مالی و امضای تفاهم نامه، برگزاری جلسات ترویجی در مراکز رشد دانشگاهی از دیگر اقدامات انجام شده این حوزه است.

وی بیان کرد: اکنون ۲۲۱ تعاونی با مدیریت بانوان با ۲ هزار و ۱۵۲ نفر عضو در استان فعال هستند؛ همچنین ۲۲ تعاونی مرزنشینان با ۶۵۲ هزار نفر عضو در استان وجود دارند که پارسال از مجموع ۱۰۵ میلیون دلار صادرات تعاونی‌های استان، ۱۷ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار مربوط به مرزنشینان بوده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی همچنین با اشاره به شعار امسال و موضوع دانش بنیان گفت: هم اینک ۲۰ تعاونی دانش بنیان با ۸۳ نفر عضو در استان فعالیت دارند و این اداره از ظرفیت بخش تعاونی در زیست بوم کارآفرینی و اشتغال استفاده و از تعاونی های دانش بنیان به منظور اخذ تسهیلات اعتباری حمایت می‌کند.

بابایی، برگزاری جلسات توانمندسازی و پرداخت تسهیلات به تعاونی ها را از جمله اقدامات مستمر اداره کل استان برشمرد و گفت: در این راستا پارسال ۹ جلسه آموزشی توانمندسازی بانوان با حضور بانوان تولیدکننده برگزار شد. همچنین ابلاغ پرداخت تسهیلات بلاعوض برای کمک به تعاونی ها به مبلغ یک میلیارد و ۶۸ میلیون تومان پرداخت شد. سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان صندوق کارآفرینی امید، ۵۹۵ میلیارد تومان توسعه تعاون به اعضای تعاونی و ۷۱ میلیارد تومان هم به تعاونی ها داده است.

وی اظهار داشت: پارسال همچنین ۲۲ تفاهمنامه با تعاونی‌ها، اتحادیه ها و اتاق تعاون در راستای واگذاری امور تصدیگری به امضا رسید و پرونده ۹۵ شرکت تعاونی در ۲۰ جلسه کمیته رفع موانع اعتباری بررسی شد.

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید