اخبار

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور:

58 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای مشغول به کار شدند

58 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای مشغول به کار شدند
معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: بر اساس بررسی‌ها 58 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای مشغول به کار شدند.

58 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای مشغول به کار شدند

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، محمدرضا شاه پسند در جلسه شورای مهارت استان زنجان با بیان اینکه ۵۲ درصد از ورودی‌های حوزه مهارت آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند، اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد در حوزه آکادمیک قابلیت‌های حرفه‌ای برای ورود به بازار کار در افراد ایجاد نمی‌شود.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار کار، از سهمیه مهارت آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای به طور رایگان استفاده می‌کنند، به اجرای طرح «کهاد» اشاره کرد و افزود: در این طرح که با تعامل وزارت علوم و سازمان فنی و حرفه‌ای اجرا می‌شود، دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: اولویت نخست در این طرح را تناسب مهارت ارائه شده با رشته تحصیلی دانشجو و اولویت دوم را تناسب آموزش ها با علایق دانشجویان است.

شاه پسند با اشاره به اینکه طرح نخلستان نیز با رویکرد مهارت‌آموزی به فارغ التحصیلان دانشگاهی در این سازمان اجرا می‌شود، بیان کرد: در این طرح افرادی که ایده‌های دارند ورود پیدا کرده و در راستای ایده‌های خود آموزش ببینند.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: در اجرای طرح نخلستان بیشتر به مهارت‌های دانش بنیان فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها توجه می‌شود.

وی گفت: رویکردهای اصلی و اساسی سازمان آموزش فنی و حرفهای کشور ایجاد مهارت و ترمیم مهارت است و بر همین اساس کسانی که نیازمند مهارت هستند در مراکز این سازمان جذب شده و آموزش می‌بینند و قابلیت‌های حرفه ای برای ورود با بازار کار کسب می کنند.

شاه پسند افزود: گروهی نیز شاغل هستند که برای پایداری اشتغال به حوزه آموزش ورود پیدا می کنند تا مهارت‌های خود را با توجه به توسعه فناوری‌ها، ترمیم کنند که در این راستا تعداد زیادی به مخاطبان این سازمان افزوده و تفاهم‌نامه‌های مختلفی برای این منظور با دستگاه‌ها منعقد شده است.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: مهارت آموزی به کادر وظیفه نیروهای مسلح، معتادان بهبود یافته و افراد دارای معلولیت های ویژه، آزادشدگان از زندان، دانش‌آموزان و دانشجویان را از جمله گروه‌های مخاطب اضافه شده به این سازمان است.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ گروه جدید به مخاطبان قبلی که در ماموریت اصلی این سازمان بودند، اضافه شده است، عنوان کرد: این می‌طلبد که ظرفیت‌های جدیدی هم در مسئولیت‌های اجتماعی و هم ظرفیت‌های سازمان‌ها، مؤسسات و بنگاه‌های صنعتی و خدماتی شناسایی و از آنها استفاده شود.

شاه پسند یادآور شد: کارگروهی در این سازمان با عنوان کارگروه مهارت‌آموزی ذیل شورای عالی اشتغال تشکیل شده است که بحث ایجاد تعادل بین نظام عرضه و تقاضای نیروی کار را دنبال می‌کند.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: در سطح عرضه کسانی هستند که آموزش داده و مهارت ایجاد می‌کنند و در تقاضا نیز بنگاه‌هایی پذیرای آنها هستند که تعادل بین این دو ایجاد نشده است.

وی گفت: در کارگروه مهارت آموزی، از اتاق تعاون، اصناف و سازمان‌های مختلف نظام مهندسی دعوت شده است تا نیازهای آنها شناسایی شود و به تناسب به سمت عرضه تغییر شکل و رویکرد دهند تا نیروهایی تربیت کنیم که تقاضا داشته باشند.

شاه پسند افزود: طرح تکاپو و سامانه اشتغال ایرانیان که به تازگی راه‌اندازی شده است نیز می‌تواند در این خصوص راهگشا و چراغ راهی باشد.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افزود: در این راستا با کمیته امداد تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده است تا ۵۰۰ هزار نفر آموزش‌های لازم را فرا گیرند و تسهیلات ویژه‌ای نیز برای کمک به اشتغال آموزش دیدگان پیش‌بینی شده است.

وی یادآور شد: پیگیری و رهگیری اشتغال مهارت آموزان این سازمان نشان می دهد، آموزش ۵۸ درصد از این افراد سال گذشته منتج به اشتغال آنان شده است.

۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۱۷
اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید