اخبار

نوسط اتاق تعاون استان زنجان برگزارگردید: همایش ایران‌کد برای تعاونی ها

نوسط اتاق تعاون استان زنجان برگزارگردید: همایش ایران‌کد برای تعاونی ها
مدیر عامل ایران کد در همایش اطلاع‌رسانی ایران کد در زنجان، با اشاره به اینکه کد‌بندی ملی کالاها بستر تخصصی اطلاعات را فراهم می‌کند اظهار داشت: این کار از هزینه‌های مستمر و تکراری در کشور جلوگیری می‌کند.

مدیر عامل ایران کد  در همایش اطلاع‌رسانی ایران کد در زنجان، با اشاره به اینکه کد‌بندی ملی کالاها بستر تخصصی اطلاعات را فراهم می‌کند اظهار داشت: این کار از هزینه‌های مستمر و تکراری در کشور جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه کد ملی کالاها علاوه بر افزایش بهره‌وری صرفه‌جویی اقتصادی را نیز به همراه دارد افزود: این روند مزایا و فواید زیادی در جامعه دارد. 
احمد غلامزاده با اشاره به اینکه یکی از اهداف کد‌بندی ملی کالا در کشور افزایش راندمان و بهره‌وری سازمان‌هاست گفت: این اقدام حفظ منابع و منافع انسانی، بهبود در عملیات و کاهش دوباره کاری‌ها و کاهش هزینه‌های عملیاتی سازمان‌ها را به همراه دارد.
وی در ادامه بودجه‌بندی و هزینه‌یابی مناسب بر اساس اطلاعات درست و دقیق را از اهداف دیگر این طرح برشمرد و تصریح کرد: جلوگیری از واردات غیر اصولی از طریق شناسایی منابع داخلی تامین کالا و همچنین تنظیم وضعیت بازار نیز از محاسن کد بندی کالاها در کشور است.
غلام‌زاده همچنین توزیع زبان مشترک اقلام در سطح سیستم‌های عملیاتی جاری را از اهداف عمده در این زمینه عنوان کرد و گفت: تسهیل قیمت‌گذاری یکسان در کشور و پشتیبانی اطلاعاتی عملیات سازمان‌ها ازدیگر اهداف این طرح است.

دبیر اتاق تعاون استان زنجان در این همایش ازمزایای استفاده از ایران‌کد برای شرکتها گفت و افزود: هر شرکت تعاونی که نسبت به اخذ ایران‌کد اقدام نماید علاوه بر اینکه مبلغ 120 هزار تومان یارانه دریافت می‌کند، یک سال نیز به عضویت اتاق تعاون استان در می‌آید و به صورت رایگان از مزایای این اتاق بهره‌مند می‌شود.
وی با اشاره به مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص الزامی شدن ایران‌کد برای تمامی شرکتها، اتحادیه‌ها و تولیدیها اظهار داشت: بر اساس این مصوبه تجار و تولید‌کنندگانی که کد ملی کالا (ایران‌کد)دریافت کرده باشند از تخفیف 10 درصدی در هزینه کارمزد ثبت سفارش برخوردار می‌شوند. 
محسن جاویدان اضافه کرد: براساس قانون صادرات و واردات هر تاجر در ازای صادرات یا واردات کالا باید به ازای پنج هزارم ارزش کالا، کارمزد ثبت سفارش بپردازد. به عنوان مثال کسی که صد میلیون دلار کالا صادر یا وارد می‌کند باید 500هزار دلار کارمزد ثبت سفارش پرداخت نماید. اما طبق این مصوبه با عضویت در ایران‌کد، تخفیف 10 درصدی در این رقم معادل 50 هزار دلار یا 49 میلیون تومان شامل حال تاجر می‌شود.
جاویدان هدف دولت از اجرای این طرح را ارائه یارانه و کمک به جامعه تولیدی ـ تجاری کشور دانست و تصریح کرد: این طرح برای اولین بار در استان زنجان انجام می‌شود.
وی گفت: اعتبارات اجرای این طرح محدود است و اگر شرکتهایی که بعد از اتمام اعتبارات تعیین شده نسبت به اخذ ایران‌کد اقدام نمایند، اتاق تعاون تعهدی در قبال کمک یارانه نخواهد داشت.
دبیر اتاق تعاون در پایان با تأکید بر اینکه از این به بعد جوایز صادراتی، صادرات، واردات، شرکت در معاملات دولتی شامل آن دسته از شرکتهایی می‌شود که ایران‌کد دریافت کرده باشند، به شرکتهای تعاونی استان توصیه کرد: به دلیل محدودیت اعتبار از همین امروز جهت دریافت ایران‌کد اقدام نمایند.

 

۱۰ بهمن ۱۳۸۸ ۰۸:۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید