اخبار

بخش تعاون می تواند موجب شکوفایی اقتصادی کشور در بعد داخلی و خارجی شود

بخش تعاون می تواند موجب شکوفایی اقتصادی کشور در بعد داخلی و خارجی شود
یک کارشناس مسائل اقتصادی، گفت: چنانچه اصل وارزشهای تعاون به درستی مورد استفاده قرار گیرد، بخش تعاون همراه با سایر بخش ها در یک اقتصاد سالم، موجب شکوفایی اقتصاد کشور و کاراتر شدن آن در بعد داخلی وحتی در سطح جهانی می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار ورفاه اجتماعی استان زنجان سید مهدی میرزا مصطفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در اقتصاد به طور معمول مشارکت مردم به دو صورت خصوصی و تعاونی صورت می گیرد.

وی یادآورشد: از آنجا که تنها در نظام تعاونی، ساز و کاری داوطلبانه و اختیاری در جهت تجهیز منابع و رسیدن به اهداف گروهی وجود دارد، توجه به این بخش می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصادی کشور شود.

میرزا مصطفی اظهار کرد: هر تعاونی کانونی از افرادی است که پی برده اند، دارای نیازها و اهداف مشابه بوده که با تلاش و اقدام دسته جمعی بهترمی توانند این نیازها را بر طرف سازند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تعاونی ها مشارکت افراد را جلب می کنند تا سازمان ها و موسساتی که متعلق به خود آنهاست، از طریق اتحاد درونی و در پرتو کار و کوشش گروهی وضعیت خود را دگرگون کنند.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران باید به سه بخش دولتی،تعاونی وخصوصی تقسیم شود.

میرزامصطفی افزود: بخش های دولتی و تعاونی از بخش های عمده اقتصادی محسوب می شود و بخش خصوصی مکمل فعالیتهای اقتصادی دولتی و تعاونی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در اصل 43 قانون اساسی، تأمین شرایط وامکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، در شکل تعاونی و از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص منتهی شود و نه دولت را به صورتی که کار فرمای مطلق در آورد، تأکید شده است.

وی ادامه داد: افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور به 25 درصد تا آخر برنامه پنجم و اقدام موثر دولت در ایجاد تعاونی ها برای بیکاران به منظور اشتغال مولد از جمله برنامه های توسعه بخش تعاون که در قالب سیاست های کلی اصل 44 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، محسوب می شود.
۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید