اخبار

ایجاد زمینه اشتغال خانگی برای 300 نفر در سال آینده

ایجاد زمینه اشتغال خانگی برای 300 نفر در سال آینده
مدیر اجرایی تعاونی فراگیر زنان کارآفرین خبر داد: ایجاد زمینه اشتغال خانگی برای 300 نفر در سال آینده باید با تعریف الگوهای جدید شغلی، سهم زنان را در اقتصاد خانواده افزایش داد
مدیر اجرایی تعاونی فراگیر زنان کارآفرین استان زنجان گفت: این تعاونی در سال آینده برای 300 نفر در سطح استان در زمینه صنایع دستی، بسته بندی و صنایع تکمیلی اشتغال زایی خواهد نمود.

زینب چراغی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، مجموع اعضای شرکت تعاونی فراگیر زنان کارآفرین را در حدود 800 نفر عنوان کرد و افزود: بر اساس طرح آمارگیری جامعی که انجام شده، طبقه بندی هایی منطبق بر استعداد، محیط و شرایط زندگی زنان صورت گرفته است و با سیاست گذاری های مختلف سعی خواهد شد که در سال آینده بستر مناسبی جهت اشتغال زنان ایجاد گردد.

وی با بیان اینکه تعاونی فراگیر زنان کارآفرین از تمامی رده ها و اقشار مختلف شهری و روستایی عضوگیری می نماید، اظهار کرد: مقوله هایی نظیر بازرگانی، کشاورزی، IT ، بسته بندی و مهارتهای صنایع دستی از جمله زمینه های ایجاد اشتغال و کارآفرینی زنان می باشد.

این مقام مسئول، زنان خودسرپرست و بی سرپرست را به لحاظ ایجاد اشتغال و بکارگیری توانایی های آنها، نسبت به سایرین در اولویت دانست و تصریح کرد: زنان خودسرپرست و یا بی سرپرست نسبت به سایرین نیاز بیشتری به اشتغال و کسب درآمد دارند اما با این وجود تمامی زنان در صورت تمایل می توانند به عضویت این تعاونی درآیند.
وی ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای زنان را از مهمترین برنامه های سال آتی این تعاونی عنوان کرد و افزود: در این طرح طرح ایجاد اشتغال برای زنان خودسرپرست و بی سرپرست با توجه به نیاز بیشتر آنان به کسب درآمد در اولویت برنامه ها خواهد بود.

چراغی با بیان اینکه زنان در جوامع سنتی همواره از طریق فعالیت در زمینه کشاورزی و دامداری و قالیبافی نقش مؤثری در اقتصاد خانواده بر عهده داشته اند، خاطرنشان کرد: در جوامع امروزی نیز با توجه به دگرگونی مشاغل و افزایش سطح سواد، شاهد حضور بیشتر زنان در سیستم های اداری و غیراداری هستیم. اما باید با تعریف الگوهای جدید شغلی با اولویت اشتغال خانگی، سهم زنان را در اقتصاد خانواده افزایش داد.

وی ضمن تأکید براینکه بیسوادی و عدم امکان تصدی امور اداری، دلیل بر خانه نشینی زنان و کناره گیری آنها از اجتماع نیست، ادامه داد: اشتغال نباید صرفاً به سمت های اداری و آن هم تنها توسط زنان تحصیل کرده محدود شود، بلکه باید با ایجاد زمینه های اشتغال برای زنان خانه دار، این گروه را نیز در اقتصاد خانواده ها و جامعه دخیل نمود. به طور کلی مشاهده می شود که به عنوان مثال زنان بی سواد و یا خانه دار مستعد فعالیت در اموری هستند که ممکن است در توان سایرین نباشد، لذا بهره گیری از این پتانسیل ها اهمیت بسزایی در اقتصاد خانواده ها خواهد داشت.

مدیر اجرایی تعاونی فراگیر زنان کارآفرین استان اشتغال را از نظر امنیت روانی برای زنان مفید دانست و گفت: احساس مفید بودن، حضور در اجتماع، دستیابی به استقلال مالی، حس اعتماد به نفس ، غنی سازی اوقات، احساس شادابی و جلوگیری از پرداختن به امور بیهوده و باطل از جمله مزایای اشتغال زنان می باشد.

چراغی با بیان اینکه باید ابتدا فرصت های شغلی برای زنان ایجاد نمود، اظهار کرد: باید با بهره گیری مناسب از توانایی ها و پتانسیل های زنان در سطح جامعه به اقتصاد خانواده و جامعه کمک کرد. همانند کشورهایی نظیر چین و هند که گام های مؤثری را زمینه اشتغال های خانگی برداشته اند.

وی تبلیغات و اطلاع رسانی و حمایت مسئولین را لازمه ایجاد بازار فروش اشتغال های خانگی دانست و یادآورشد: باید سعی کرد که با بازاریابی محصولات خانگی و تولید محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب، اجناس داخلی جایگزین اجناس خارجی شوند.

چراغی در ادامه نامناسب بودن محل فعالیت تعاونی فراگیر زنان کارآفرین استان را یکی از عمده ترین مشکلات پیش روی این تعاونی برشمرد و تصریح کرد: حمایت مسئولین و ایجاد بسترهای مناسب اشتغال و کارآفرینی برای این قشر مؤثر جامعه، زمینه گسترش فعالیت های تعاونی و حضور مؤثر زنان را فراهم خواهد کرد و آینده روشنی را برای آنها تضمین خواهد نمود
۱۷ اسفند ۱۳۸۸ ۱۱:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید