اخبار

دومین جلسه اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاریهای جمهوری اوگاندا با استان زنجان

دومین جلسه اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاریهای جمهوری اوگاندا با استان زنجان
ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات کشاورزی استان در اوگاندا و احداث کشتارگاه صنعتی دام در اوگاندا از پیشنهادات مدیرکل تعاون استان بود که به تصویب تمامی اعضای کارگروه رسید.

 حضور در جلسه کارگروه توسعه صادرات دومین برنامه کیسوله و دبیران در زنجان بود. در این جلسه که به ریاست استاندار زنجان برگزار شد. احداث منطقه آزاد تجاری اوگاندا در ایران ـ زنجان ـ ، ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات کشاورزی استان در اوگاندا و احداث کشتارگاه صنعتی دام در اوگاندا از پیشنهادات مدیرکل تعاون استان بود که به تصویب تمامی اعضای کارگروه رسید.

 

 در آغاز جلسه مدیرکل تعاون استان زنجان به پیشرفتهای تکنولوژیکی ایران در بخشهای صنعت، کشاورزی، معدن، پزشکی و هسته‌ای اشاره نمود  و تأکید کرد علاقه‌مندی متقابل دو کشور برای بسط تعاملات سیاسی و اقتصادی فرصت مغتنمی را برای افزایش سطح مبادلات تجاری فراهم کرده است.  

مدیر‌کل تعاون استان زنجان در ادامه به اقدامات انجام گرفته پس از حضور هیئت اقتصادی – تجاری اوگاندا در استان زنجان اشاره کرد و گفت: اطلاع‌رسانی کافی به فعالان اقتصادی در سراسر کشور از جمله فعالیت‌های انجام شده در این زمینه است.
وی با بیان اینکه افتتاح دبیرخانه دائمی همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور ایران -‌ اوگاندا از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این بخش است، اذعان داشت: فراهم کردن زمینه‌های حضور شرکت آزاد تجاری بین دو طرف با هدف گسترش تعاملات روز افزون از دیگر اقدامات در این زمینه است

 

وی همچنین اقدامات دیگر از جمله احداث مرکز آزاد تجاری بین دو کشور ایران و اوگاندا را در مسیر تحکیم تعاملات بسیار تاثیرگذار عنوان کرد و خاطر‌نشان کرد: در این ارتباط زمین مورد نیاز خریداری شده و به تایید ارگان‌های مربوطه رسیده است.
مدیر‌کل تعاون استان زنجان با اشاره به اینکه ایجاد مرکز توسعه تجاری اوگاندا در استان زنجان با محوریت اتاق تعاون از مصوبات دیگر این جلسه است، افزود: ایجاد نمایشگاه‌های دائمی در کشور اوگاندا از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده در این کشور است.
وی همچنین با بیان اینکه احداث کشتارگاه صنعتی در کشور اوگاندا می‌تواند برای مبادلات آتی مفید باشد، گفت: صندوق ضمانت صادرات ایران نیز خط اعتباری 85 میلیون دلاری را برای گسترش توسعه مبادلات مورد توجه قرار داده است

 

سفیر اوگاندا در استان زنجان با تاکید بر اینکه این کشور آماده همکاری لازم در زمینه کاهش خطرات ریسک برای سرمایه‌گذاران ایرانی است، اذعان داشت: کشور اوگاندا از این موضوع استقبال و در مسیر کاهش خطر ریسک سرمایه‌گذاری بیش از گذشته تلاش می‌کند.
وی در ادامه یکی از اقدامات در نظر گرفته شده را تاسیس شرکت توسعه تجارت سرمایه‌گذاری ایران و اوگاندا اعللام کرد و افزود: بر اساس توافقات انجام گرفته بین دولت ایران و اوگاندا این شرکت تاسیس می‌شود.
کی سوله، با اشاره به اینکه در این شرکت فعالیت‌های بازرگانی انجام می‌گیرد، گفت: علاوه بر این توسعه سرمایه‌گذاری بین دولت اوگاندا و ایران در این شرکت رونق بیشتری به خود می‌گیرد.
وی با بیان اینکه این شرکت در ز مینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: صدور بیمه نامه‌های مختلف بین دو کشور از جمله وظایف شرکت توسعه تجارت بین ایران و اوگاندا است.
سفیر اوگاندا در ایران همچنین از آماده‌سازی زمین منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا خبر داد و خاطر‌نشان کرد: هم اکنون این اقدام در حال پیگیری است تا در این منطقه محصولات کشور ایران به صورت تعریف شده‌ای عرضه شود.
وی با اشاره به اینکه کشور اوگاندا برای گسترش روابط تجاری خود با دولت ایران به ویژه استان زنجان تلاش می‌کند، ابراز داشت: ایران دوست صمیمی کشور اوگاندا محسوی می‌شود و این کشور برای توسعه روابط خود با ایران بیش از گذشته تلاش می‌کند

 

۲۷ اسفند ۱۳۸۸ ۰۸:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید