اخبار

نهضت جهانی تعاونی‌ها از 200 سال پیش در جهان آغاز شده است

نهضت جهانی تعاونی‌ها از 200 سال پیش در جهان آغاز شده است
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه نهضت تعاونی‌ها از 200 سال پیش در جهان آغاز شده است، خاطرنشان کرد: توجه به تعاون زمینه شکوفایی جوامع مختلف جهان را فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان احمد غریوی  با اشاره به دیدگاه‌های دین مبین اسلام در خصوص تعاون ادامه داد: تعاون با ظهور دین اسلام مورد توجه بوده و با نگاهی به تاریخ اسلام اهمیت بخش تعاون از دیدگاه اسلام به خوبی روشن می شود .

این مسئول نقش تعاونی‌ها را در توسعه و اشتغال پایدار مهم ارزیابی کرد و گفت: توجه به این نقش موجب می‌شود تا مشکلات بیکاری جامعه به خوبی حل

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه نخستین تعاونی در ایران در سال 1314 راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: عضویت آزاد و اختیاری افراد در تعاونی‌ها، ‌اداره امور شرکت بر اساس همکاری و تعاون، تقسیم سود شرکت به نسبت معاملات بین اعضا از مهم‌ترین ویژگی‌های تعاونی‌ها محسوب می‌شود.

غریوی با اشاره به اینکه در سال 1386 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوب شد، افزود: بر اساس این سیاست‌ها سهم بخش تعاون 25 درصد در اقتصاد ملی پیش‌بینی شده است.

 وی با ابراز تاسف از عدم تحقق اهداف بخش تعاون در هفت سال گذشته یادآور شد: طبق اصل 43 قانون اساسی تعاونی‌ها با هدف تامین استقلال اقتصادی جامعه و کاهش فاصله طبقاتی، تقسیم ثروت و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت از جامعه تشکیل می‌شوند .

 این مسئول با اشاره به اینکه تامین شرایط و امکانات کار برای همه، رعایت آزادی انتخاب شغل و جلوگیری از بهره‌کشی از کار دیگران از جمله وظایف دولت ها در ایجاد اشتغال است، افزود: این امر هنوز در کشور ما به صورت کامل تحقق نیافته و نیازمند عزم ملی و مدیریت جهادی است که قطعاً در دولت تدبیر و امید محقق خواهد شد.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به رشد 66 درصدی شرکت‌‌کنندگان در جشنواره تعاونی‌های برتر استان زنجان ادامه داد: 118 شرکت تعاونی در استان در این جشنواره شرکت کردند.

غریوی با بیان اینکه دو شرکت تعاونی به عنوان تعاونی برتر کشوری انتخاب شده‌اند، یادآور شد: 18 تعاونی نیز در جشنواره تعاونی‌های برتر زنجان معرفی شدند.

۲۲ شهریور ۱۳۹۳ ۱۳:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید