اخبار

حرکت به سمت کیفی کردن تعاونی ها

حرکت به سمت  کیفی کردن تعاونی ها
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه درحال حاضر 33 درصد بخش کشاورزی و 25 درصد بیمه در اختیار بخش تعاون است، گفت: در شرایط فعلی، سهم 4 درصدی بخش تعاون در اقتصاد راباید مغتنم بشماریم
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علی ربیعی با اشاره به اینکه سهم تعاونی ها در پایان برنامه پنجم قرار بود به 25 درصد برسد اما هم اکنون این سهم 4 درصد است، گفت: مگر به رشد اقتصادی مناسبی رسیده ایم که انتظار داریم اقتصاد تعاونی نیز رشد کند؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  افزود : 7 برنامه ای که معاونت امور تعاون اعلام کرده را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد. اولین مشکل بخش تعاون موانع ذهنی و ایدئولوژیکی است به طوری که بسیاری بخش تعاون را به عنوان مزاحم در کنار بخش آزاد اقتصادی می بینند که باید این مانع برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون دو میلیارد نفر در جهان عضو تعاونی ها هستند، گفت: در فرانسه 21 هزار تعاونی یک میلیون شغل ایجاد کرده و 3.5درصد جمعیت فعال را به خود اختصاص داده است.

دکتر ربیعی ادامه داد: در کشور کلمبیا نیز یک میلیون و 378 هزار شغل مستقیم و 5 میلیون شغل غیرمستقیم در بخش تعاونی ایجاد شده که این میزان برابر با 3.65 درصد شاغلان کل آن کشور می شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: همچنین در آمریکا 30 هزار تعاونی فعال دو میلیون شغل ایجاد کرده اند، ضمن اینکه در کشور دانمارک 37 درصد بازار خُرده فروشی در اختیار تعاونی هاست.به گفته وی، در ژاپن 91 درصد بخش کشاورزی از طریق تعاونی های صورت می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تعاونی ها در نظام های اقتصاد آزاد جایگاه ویژه ای دارند، تصریح کرد: امروز موسسات اعتباری در کشور وضعیت خوبی ندارند که نباید اجازه داد این موسسات از بین بروند.

دکتر ربیعی افزود: آمار موجود نشان می دهد بخش تعاونی در فرانسه، آمریکا و کشورهای تازه صنعتی شده نقش مهمی در اقتصاد این کشورها ایفا می کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت:  هم اکنون 33 درصد بخش کشاورزی، 25 درصد بیمه، 18 درصد عمده فروشی، 9 درصد صنعت،6 درصد بانکداری و خدمات مالی، 0.3 درصد بهداشت و یک درصد انواع خدمات کشور از سوی بخش تعاون ارائه می شود.

وی گفت: در پایان برنامه پنجم قرار بود سهم تعاون به 25 درصد برسد و این در حالی است که ما سالانه در 8 سال گذشته باید 8 درصد رشد می کردیم که در نهایت باید رشد اقتصادی کشور در دوره مورد بررسی به 64 درصد می رسید، این در حالی است که دولت دهم، اقتصاد کشور را با رشد منفی 5.8 به دولت یازدهم تحویل داد.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، هم اکنون حتی سهم 4 درصدی بخش تعاون در اقتصاد را باید مغتنم بشماریم. ربیعی با اشاره به اینکه باید بر کیفی کردن تعاونی ها توجه کنیم، گفت: در عرصه سیاستگذاری و قوانین بالادستی هم مشکل داریم که باید این موانع را رفع کنیم به عبارتی نیاز به اصلاح درونی داریم.

دکتر ربیعی اظهارداشت: در بحث تشکل ها دچار نارسایی هستیم و به عبارتی ارتباطات عمودی و افقی درونی ما ضعیف است. وی با بیان اینکه در تعاونی های توزیعی هم عملکرد درستی نداشته ایم، افزود: با مدیریت و برنامه ریزی مناسب میتوان پول های خُرد در دست مردم را به سمت تعاونی ها سوق داد زیرا با همین منابع اندک، می توان جامعه شهری را متحول کرد و مشارکت مدنی را در جامعه افزایش داد.وی گفت: به حمایت دولت در حمایت از بخش تعاون نیاز داریم و تلاش کرده ایم نظیر لولایی بین بخش دولت و تعاون تسهیل کننده امور باشیم.

۱۶ مهر ۱۳۹۳ ۱۳:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید