اخبار

12 شرکت تعاونی سهامی عام در کشور به ثبت رسیده‌اند

12 شرکت تعاونی سهامی عام در کشور به ثبت رسیده‌اند
مدیر کل دفتر تعاونی‌های نوع جدید وزارت تعاون گفت: 12 شرکت تعاونی سهامی عام در سطح کشور به ثبت رسیده‌اند.
حمید قاسمی امروز در حاشیه دومین نشست هم‌اندیشی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع دستی  گفت: این نوع شرکت‌ها پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری در قالب شرکت‌های نوع جدید در حال تاسیس هستند.
وی اظهار داشت: صنایع دستی قطعا یکی از بخش‌هایی است که در توسعه هر کشوری نقشی اساسی دارد به همین دلیل دولت و مجلس نیز در سال‌های اخیر برنامه‌های ویژه‌ای را اتخاذ کرده‌اند و این امر در برنامه توسعه پنجم کشور نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه ساختار تاسیس و فعالیت شرکت‌های تعاونی را باید به دو قسم قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 و بعد از آن تقسیم‌بندی کرد، تاکید کرد: در تعاونی‌های پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 که همان شرکت‌های تعاونی متعارف هستند، هر فرد فارغ از سرمایه‌ای که در شرکت سهم دارد، یک رای می‌تواند داشته باشد در حالی که در شرکت‌های تعاونی پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 که تعاونی‌های سهامی عام یا فراگیر به آنها اطلاق می‌شود، هر فرد به اندازه سرمایه آورده خود حق رای دارد.
قاسمی با تاکید بر اینکه 65 درصد از کلیات اصل 44 قانون اساسی به ظرفیت‌های بخش تعاون ارتباط دارد، افزود: رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر پایه شکل‌گیری شرکت‌های تعاونی استوار است.
وی تاکید کرد: در شرایط فعالی ساختارشکنی که صورت گرفته نقص‌های موجود در قوانین گذشته مرتفع شده است.
مدیر کل دفتر تعاونی‌های نوع جدید وزارت تعاون اضافه کرد: شرکت‌های تعاونی سهامی عام الگویی جدید در نظام اقتصادی دنیا است و می‌توان ادعا کرد این روش در جهان بی‌نظیر است و فقط و فقط در کشورمان اجرا می‌شود
۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۲:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید