اخبار

حضور احمدی‌نژاد و هیئت اقتصادی زنجان در اوگاندا

حضور احمدی‌نژاد و هیئت اقتصادی زنجان در اوگاندا
رییس جمهور در یک صبحانه کاری با حضور تجار و بازرگانان ایرانی، که به همت اتاق تعاون استان زنجان در آن کشور حضور داشتند، با اشاره به توانمندیهای آفریقا افزود: اوگاندا آیینه‌ تمام‌نمای آفریقاست.
چند دوره حضور پیاپی مقامات بلندپایه کشور اوگاندا به همراه فعالان اقتصادی و تجاری آن کشور در استان زنجان و امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین اتاق تعاون استان و سفیر کشور اوگاندا در ایران و به دنبال آن ایجاد دفتر دبیرخانه همکاریهای اقتصادی کشور اوگاندا در زنجان، موجب شد که یک هیئت اقتصادی، تجاری و صنعتی از مجموعه بنگاههای فعال اقتصادی استان جهت ادامه روند همکاریهای دوجانبه و تحکیم روابط بین دو کشور اوگاندا و ایران به محوریت استان‌زنجان به هدایت راهبردی اتاق تعاون استان به کشور اوگاندا اعزام شوند.
برنامه حضور هیئت زنجان در کشور اوگاندا مصادف با دیدار محمود احمدی‌نژاد از آن کشور بود. به همین منظور هیئت زنجانی با حضور خود قبل از عزیمت رئیس جمهور به کامپالا پایتخت کشور اوگاندا اعزام شدند و عصر روز جمعه، سوم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در فرودگاه انتبه به همراه مردم اوگاندا در مراسم استقبال شرکت نمودند.
در اولین نشستی که بین روسای جمهور ایران و اوگاندا برگزار شد، راههای تحکیم و گسترش هرچه بیشتر همکاریهای بین دو کشور در عرصه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
محمود ‌احمدی‌نژاد و کاکوتایووری موسوینی در مذاکرات خصوصی با اشاره به ظرفیتهای موجود دو کشور و همچنین تاکید بر گسترش همکاریهای دوجانبه، خواستار استفاده از این ظرفیتها برای تقویت و تحکیم مناسبات اقتصادی و سیاسی شدند.
محمود احمدی‌نژاد صبح شنبه به وقت محلی در یک صبحانه کاری با حضور تجار و بازرگانان ایرانی، خانواده‌های ایرانیان مقیم اوگاندا و انجمن دوستان جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، جامعه شیعیان و فارغ‌التحصیلان حوزه‌ علمیه‌ قم و تجار و صنعتگران استان زنجان که به همت اتاق تعاون استان زنجان در آن کشور حضور داشتند، با اشاره به توانمندیهای آفریقا افزود: اوگاندا آیینه‌ تمام‌نمای آفریقاست. اوگاندا در قلب آفریقاست و ما خدا را سپاسگزاریم که امروز در اوگاندا و در قلب آفریقا در کنار خواهران و برادران خود هستیم.
وی به سفر چندی پیش رئیس‌جمهور اوگاندا به تهران اشاره کرد و گفت: سفر وی به تهران سفری سازنده بود و ما امیدواریم که با این سفر گام بلندتری در جهت تعمیق روابط دو کشور برداشته شود.
او ادامه داد: مطمئن هستیم که با همت استادان، دانشگاهیان و گروههای مختلف تجار و بازرگانان و اهالی فن و صنعت، همکاری دو کشور روز‌به‌روز گسترش پیدا می‌کند.
پیش از صحبتهای رئیس‌جمهور، دبیران سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و تعدادی از شرکت‌کنندگان در این مراسم صحبت کردند.
هیئت اقتصادی، تجاری و صنعتی زنجان در این سفر با دبیران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور اوگاندا ملاقات و برنامه‌های سفر هیئت، به منظور ایجاد راهکارهای اجرایی به اطلاع سفیر رسید.
هیئت زنجانی به گفته محسن جاویدان دبیر اتاق تعاون استان زنجان، با وزرای کشاورزی، صنایع و معادن و جهانگردی اوگاندا و نیز رئیس سازمان سرمایه‌گذاریهای آن کشور به صورت جداگانه دیدار کردند.
سازمان سرمایه‌گذاریهای اوگاندا در هتل امپریال رویال کامپالا پایتخت کشور اوگاندا سمینار سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف کشاورزی را به دلیل حضور هیئت‌زنجانی برگزار نمود که این هیئت با مدیران بخشهای مختلف کشاورزی در امور دام، شیلات و باغبانی جلسات کاری و کارشناسی مهمی را انجام دادند.
هدایت این سمینار توسط سیدمحمد موسوی رئیس شرکت گسترش سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا و محسن جاویدان دبیر اتاق تعاون استان زنجان بود.
در این سفر منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا توسط مشائی و هیئت زنجانی کلنگ‌زنی شد که مقرر گردید در این منطقه آزاد بخش تعاون استان زنجان، شرکت سامان‌گستر، شرکت گسترش سرمایه‌گذاریهای ایران- اوگاندا سرمایه‌گذاری نمایند.
ایجاد کشتارگاه صنعتی، ایجاد موسسه اکتشاف و استخراج مواد معدنی، نمایشگاه دائمی بخش کشاورزی و صنایع وابسته، مراکز مکانیزاسیون کشاورزی، صدور خدمات فنی و مهندسی و احداث هتل در کشور اوگاندا از جمله تفاهم‌نامه‌های اقتصادی، صنعتی، تجاری، گردشگری هیئت‌زنجانی با طرفهای اوگاندایی بود که مقرر شد در این رابطه بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان، شرکت تعاونی چندمنظوره احرار، شرکت معدن‌کاران انگوران، شرکت بین‌المللی فنی و مهندسی عمران اطلس زنجان و شرکت تعاونی مادرتخصصی صنایع‌دستی زنجان، از طرف ایران پیگیریهای لازم را به عمل آورده و سرمایه‌گذاریهای مورد نیاز پروژه‌های مطروحه را انجام دهند.
به گفته جاویدان، دبیر اتاق تعاون استان زنجان همچنین توافق شد که صنایع تبدیلی و بسته‌بندی مواد و محصولات تولیدی کشور اوگاندا از جمله دانه‌های قهوه در زنجان ایجاد گردد. در دیدار این هیئت با رئیس جمهور، احمدی‌نژاد اظهار داشت: کار در اوگاندا مانند کار در ایران است و شما همان‌طور که در ایران فعالیت می‌کنید در اوگاندا نیز فعالیت کنید و پروژه‌ها را سریع به بهره‌برداری برسانید.
در دیداری که سرمایه‌گذاران و ایرانیان و هیئت زنجانی با رئیس‌جمهور داشتند، سیدمحمد موسوی به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و بخش تعاون به ایراد سخن پرداخت و توانمندیها و پتانسیلهای ایرانیان فعال در کشور اوگاندا را وسیع ارزیابی و سرمایه‌گذاران ایرانی با محوریت استان زنجان و شمال‌غرب کشور را مناسب‌ترین گزینه برای حضور در کشور اوگاندا نام برد.
موسوی، در این مراسم اظهار داشت: استان‌زنجان در حال حاضر با تعاملات اقتصادی بسیار مطلوبی که با کشور اوگاندا آغاز کرده توانسته است برنامه‌های حضوری قوی را طرح‌ریزی نماید
۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۰۸:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید