اخبار

دکتر ربیعی خبر داد: طراحی سبدی از حمایت های اجتماعی برای اقشار مختلف

دکتر ربیعی خبر داد: طراحی سبدی از حمایت های اجتماعی برای اقشار مختلف
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طراحی سبدی از حمایت های اجتماعی برای اقشار مختلف خبر داد و به بیان جزئیات آن پرداخت.

دکتر علی ربیعی در  اولین جلسه دبیرخانه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی افزود: قرار شده است برای حمایت های  اجتماعی بویژه حوزه بیمه ای  سبدی را طراحی کنیم که اقشار مختلف با توجه به توان  خود از آن بهره مند شوند. در حال حاضر افرادی که اشتغال دارند به شکل مناسبی از خدمات تامین اجتماعی استفاده می‌کنند. ولی با طراحی این برنامه سایر اقشار نیز می‌توانند سبدهای مختلفی از تامین اجتماعی را دریافت کنند.
وی ادامه داد: ممکن است همه افراد به اندازه‌ای که در تامین اجتماعی خدمات می‌دهیم توان  لازم را نداشته باشند اما تلاش می‌کنیم برای افراد با دریافت‌های کمتر نیز بتوانیم برنامه ریزی انجام و نوع حمایت دولت را مشخص کنیم. در این برنامه مشارکت افراد به اشکال مختلف نیز برنامه ریزی خواهد شد.
بانک اطلاعات نظام رفاه و تامین اجتماعی ایرانیان راه‌اندازی می‌شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال برنامه ریزی هستیم تا شکل صندوق‌های بیمه‌ای را نیز تغییر داده و افراد توانمند در آن مشارکت‌های مکمل داشته باشند، گفت: شورای عالی رفاه پس از سالها، ماه گذشته با حضور رئیس جمهور تشکیل جلسه داد و اولین تصمیم این شورا راه اندازی  بانک اطلاعات نظام رفاه و تامین اجتماعی ایرانیان است.
وی با بیان اینکه خروجی سیاست‌های رفاهی دولت در برنامه ششم توسعه نیز مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: نظام چند لایه تامین اجتماعی که مدنظر ماست از بیمه‌های بازنشستگی تا درمان، حمایت‌های اجتماعی، توانمندسازی گروه‌های ناتوان اجتماعی، مبارزه با فقر آموزشی، فقر غذایی، تامین امنیت زندگی، مبارزه با فقر مسکن را در بر می گیرد و طراحی این نظام چند لایه در دستور کار شورای عالی رفاه قرار دارد.
تلاش برای توانمندی و خروج مددجویان از چرخه‌ حمایتی بهزیستی و کمیته امداد
دکتر ربیعی افزود: اولین اقدام ما در راستای تحقق خواسته‌های رئیس جمهور در جلسه شورای عالی رفاه، راه اندازی این دبیرخانه بود که نمایندگان دستگاه‌های مختلف در آن عضویت دارند. در برنامه‌های آتی خود بنا داریم گروه‌های پایین جامعه را که مورد حمایت نهادهای حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد هستند را دسته بندی کرده و خدماتی که به آنها ارائه می‌دهیم را عمق ببخشیم همچنین توانمندسازی و خروج این اقشار از چرخه‌های حمایتی را به طور جدی مدنظر داریم.
ابلاغ آیین نامه جدید مشاغل سخت و زیان آور، فردا
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علیرغم آنکه دولت سالانه برای اجرای سیاست های رفاهی 80 تا 90 هزار میلیارد تومان هزینه می کند اما متاسفانه اثربخشی آن تاکنون بسیار اندک بوده است.
ادامه داد: با وجود تخصیص منابع هنگفت از سوی دولت، در حال حاضر  حدود 9 میلیون نفر بیسواد و بیش از 150 هزار کودک از تحصیل بازمانده در کشور داریم .
وی اظهار داشت: در حال حاضر دولت بیش از 20 هزار میلیارد تومان به 2 صندوق بازنشستگی کمک می کند.

وی یادآور شد: وجه تمایز دولت تدبیر و امید انسجام  سیاست های رفاهی  است و این دولت نظام حمایتی را حق مردم می داند  و سیاست های رفاه باید با رشد و توسعه توامان باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: یکی از سیاست های اعتدال که از سوی دولت تدبیر و امید اتخاذ شده، تحقق رشد سیاست های رفاهی همگام با بهبود اقتصاد کلان کشور است.

دکتر ربیعی گفت: در شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی می توان سیاست های رفاهی را یکپارچه کرد .
دکتر ربیعی با بیان آنکه خروجی های این شورا می تواند در تدوین برنامه ششم توسعه نقش مهمی ایفا کنند، اظهار داشت: طی سه سال فعالیت، می توان سیاست های رفاهی را یکپارچه و به عنوان سند رفاهی از سوی دولت تنظیم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سیاست های رفاهی باید ترکیبی از برنامه های اقتصادی، آموزشی و بهداشتی باشد. برای اهداف این شورا نیز باید کمیسیون های مختلف در بخش های رفاهی تشکیل شود تا بتوانیم ساختاری مناسب در این زمینه ایجاد کنیم.

دکتر ربیعی فقر را در انواع آموزشی، غذایی و امنیت اجتماعی دسته بندی کرد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید بانک اطلاعات جامع شناسایی خانوارها را تشکیل دهیم به طوری که اگر بتوانیم نیازمندان را به درستی شناسایی و برنامه ریزی کنیم، می توان دست دولت را برای اتخاذ سیاست های رفاهی باز کرد.

وی تاکید کرد: هر قدر بتوانیم 90 هزار میلیارد تومان بودجه رفاهی این بخش را بیشتر ساماندهی کنیم یعنی به نظام برنامه ریزی کمک بیشتری کرده ایم.

وزیر تعاون راه اندازی دبیرخانه شورای عالی رفاه را فرصتی مغتنم برشمرد و گفت: با تشکیل این شورا قدرت برنامه ریزی و توفیق در سیاست های رفاهی بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: شورای عالی رفاه، بانک اطلاعات نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی را از طریق بانک های اطلاعاتی دیگر نهادها، تشکیل خواهد داد.

 

۲۱ آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید