اخبار

پیام تبریک مدیر کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان زنجان بمناسبت روز بیمه

پیام تبریک مدیر کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان زنجان بمناسبت روز بیمه
مدیر کل تعاون ، کار و ررفاه اجتماعی استان زنجان با صدور پیامی 13 آذر ،روز بیمه را تبریک گفت .

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان بمناسبت روز جهانی بیمه گفت: بیمه، پدیده ای است که از احساس فطری جامعه گرایی بشر و اعتراف به وحدت معنوی افراد جامعه نشأت می گیرد. هر گاه فردی دچار صدمه و حادثه ای شود که از تحمل عادی او بیرون است، سایر اعضای جامعه، هر یک به سهم خود یا به میزان قدرت و توانی که دارند، خود را در زیان های او شریک می سازند و زیر بار طاقت فرسای حوادث و بلایا، تنهایش نمی گذارند. در واقع بیمه واژه  ای که در پس خود راهکارهایی برای حمایت همه جانبه از مخاطب خود دارد . بیمه همچون چتری بزرگ در زمینه های مختلف بر روی زندگی مردم جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می  گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت های رسیده به مردم ایجاد می کند.امروزه با توسعه علوم و فنون و اتخاذ شیوه های برتر مدیریتی، بستر فعالیت بیمه های اجتماعی نیز گسترش یافته است. بدین ترتیب، تقریبا تمامی زمینه های فعالیت انسان، با بیمه پیوند خورده و نقش سرنوشت ساز آن به هیچ وجه انکارپذیر نیست، به گونه ای که در حال حاضر، شاهد فعالیت انواع بیمه عام، بیمه خاص، بیمه اجتماعی، بازرگانی، تعاونی، درمانی و امثال آن در صحنه اجتماع هستیم. درآغاز، بیمه برای حفظ منافع شخصی یا خیرخواهی و نوع دوستی و احساس سرنوشت مشترک بر مبنای تعاون شکل گرفت. نوع بیمه، یا برای تأمین افراد جامعه در مقابله باخطرها و پیش آمدهای طبیعی روزگار، نظیر سیل، زلزله، خشک سالی و... است، یا جنبه جبران خسارت در مقابله با حوادث ناشی از کار دارد، نظیر بیمه های تجاری، بیکاری، از کارافتادگی و... .

بیمه تأمین اجتماعی: در دنیای امروز، مسئله تأمین اجتماعی، چنان جای خود را در جامعه و زندگی افراد باز کرده که جامعه، بدون برخورداری از یک نظام سالم تأمین اجتماعی، دچارمشکلات گوناگونی می گردد. وجه کاربردی تأمین اجتماعی در دنیای امروز، به صورت «بیمه» نمود پیدا کرده و بیمه، همه ابعاد زندگی انسان را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه خدمات درمانی: در حال حاضر، اگرچه زمینه های فعالیت بیمه بسیار گسترده شده و در زمینه های مختلف اجتماعی و اقتصادی، بیمه های گوناگونی شکل گرفته است، ولی بیمه خدمات درمانی، بیش از دیگر بیمه ها در بین مردم جا گرفته و افرادبا آن سر و کار دارند. کسی که دوران جوانی و سلامت خود را صرف کار و سازندگی جامعه می نماید، در هنگامه پیری و سالمندی، یا در زمان بیماری، بامشکلات مختلفی دست به گریبان است که باید به آن رسیدگی کرد. به عبارتی، می توان گفت بخش عمده بیمه اجتماعی، ارائه خدمات درمانی و دارویی به افراد است که اندک اندک، خدمات به اعضای تحت تکفّل بیمه شده را هم در برگرفته است.

بیمه بازنشستگی : بازنشستگی و استفاده از مستمری در دوران پیری، یکی از موارد حمایت و توجه، در نظام های بیمه اجتماعی است. در دوران پیری و از کارافتادگی، گذران زندگی خود و افراد تحت تکفل، یکی از نگرانی های عمده افراد می باشد؛ زیرا درآمدهای زمان اشتغال، به ویژه برای گروه کم درآمد، به سختی کفاف زندگی روزمره را می نماید و عملاً امکان پس انداز برای روزهای بازنشستگی وجود ندارد. در جوامع امروزی، مستمری پیری یا بازنشستگی برای کسانی که در دوره جوانی و توانایی، حق بیمه تأمین اجتماعی به صندوق بازنشستگی پرداخته اند، در حقیقت بازگشت پس اندازها و ما به ازای خدمات و زحمات بیمه شده، در دوره فعالیت و کار وی است، اما برای کسانی که شغلشان به گونه ای نبود که داوطلبانه یا اجباری، بیمه بازنشستگی پرداخت نمایند، کاملاً جنبه حمایتی و خدماتی دارد.

بیمه و حمایت از طبقه نیازمند: حکومت اسلامی وظیفه دارد آن چنان خدمات حمایتی خود را در قالب «بیمه» گسترش دهد که با تامین نیازهای مردم جامعه و به ویژه طبقه نیازمند، از سقوط آنها به ورطه فقر و نیز طبقاتی شدن جامعه جلوگیری به عمل آورد.

 

۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید