اخبار

دستاورد سفر اخیر هیات تجاری استان زنجان به کشور اوگاندا تشریح شد؛

دستاورد سفر اخیر هیات تجاری استان زنجان به کشور اوگاندا تشریح شد؛
دبیر اتاق تعاون استان زنجان خبر داد: تصویب احداث منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا احداث کشتارگاه صنعتی در اوگاندا توسط فعالان استان

دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: از جمله موضوعاتی که در سفر اخیر هیات تجاری استان به کشور اوگاندا مورد تصویب قرار گرفت، ایجاد منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا بود که کلنگ زنی ایجاد این منطقه انجام شد.

محسن جاویدان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه 3 سهامدار عمده این منطقه آزاد تجاری شامل اتاق تعاون استان زنجان، یک شرکت خصوصی از ایران و شرکت سرمایه گذاری ایران و اوگاندا می باشند، اظهار کرد: زمین این منطقه آزاد اختصاص داده شده و مراحل اداری آن نیز صورت گرفته است و با تاکید رئیس جمهور مبنی بر سرعت انجام پروژه ها در کشور اوگاندا، ظرف مدت یک سال این منطقه احداث خواهد شد.

وی افزود: دراین زمینه یک شرکت مشترک تشکیل و با خط اعتباری اختصاص یافته از سوی دولت و یارانه ای که دولت می دهد، ظرف یک سال این منطقه آزاد تجاری به بهره برداری می رسد. زمینه های مختلف اقتصادی در قالب منطقه آزاد تجاری و مرکز تجاری تعریف خواهد شد تا این زمینه ها بین دو کشور صورت گیرد.

این مقام مسوول از تایید احداث یک کشتارگاه صنعتی در اوگاندا توسط فعالان استان خبر داد و یادآورشد: مقرر شد از استان زنجان برخی از فعالان این بخش بتوانند یک کشتارگاه صنعتی در این کشور احداث کنند. البته محدودیت هایی نیز در زمینه ورود گوشت به کشور ایران وجود دارد که وزیرکشاورزی قول مساعد بر رفع این مشکل داده اند.

وی بیان کرد: با سرمایه گذاری های لازم می توان گوشت را فرآوری نمود و به کشورهای منطقه صادر کرد. البته می توان از این محصول در جهت تنظیم بازار گوشت استان نیز استفاده کرد، به گونه ای که در بررسی ها مشخص شد که با کیلویی 6 هزار تومان می توان این گوشت را فرآوری و صادر نمود. به طوری که 2 هزار تومان صرف خرید گوشت شود و با حمل و نقل و فرآوری به قیمت 6 هزار تومان به دست مصرف کننده داخل برسد.

دبیر اتاق تعاون استان تصریح کرد: ساخت دنباله بندها و صادرات قطعات و ابزار کشاورزی و همچنین مونتاژ تراکتور با محوریت تراکتور سازی تبریز از جمله مصوبات این هیأت بود. همچنین شرکت در نمایشگاه بین المللی کشاورزی اوگاندا تیرماه هر سال نیز مطرح شد که به دلیل ذیق وقت اعلام گردید که امسال نمی توانیم در آن شرکت کنیم، اما از سال آینده در این نمایشگاه که به گفته مقامات اوگاندایی 2 میلیون نفر از آن بازدید می کنند، حضور خواهیم داشت تا از توانمندی های کشاورزی و صنایع وابسته استان استفاده شود.

جاویدان با اشاره به اینکه پیرو پذیرش هیات تجاری از اوگاندا و حضور سفیران اوگاندا و ایران در زنجان، این هیات به اوگاندا اعزام شد، گفت: این هیات متشکل از 14 نفر از فعالان اقتصادی استان با 2 گروه از مقامات اوگاندا ملاقات کرد. البته همزمانی سفر این هیات با حضور رئیس جمهور در اوگاندا فرصتی شد تا اعضای اتاق بتواند در راستای ارتقای مهم بخش تعاون در اقتصاد کشور اقدامات مثبتی انجام دهد.

این مقام مسوول ادامه داد: چهارچوب سفر منطبق با سیاست های اقتصادی کشور بود و مهم ترین موضوعی که از آن می توان به عنوان ویژگی سفر یاد کرد، این بود که بخش تعاون توانست برای اولین بار در این سطح از مذکرات حضور یابد و بتواند سهم خود را در مولفه های اقتصادی برون مرزی ارتقاء دهد و در به دست آوردن سهم 25 درصدی بخش تعاون تلاش نماید.


جاویدان خاطرنشان کرد: گروهی از هیات اعزامی ایران به اوگاندا به صورت ویژه بخش معدن و ظرفیت های این کشور در باره را مورد بررسی قرار دادند. بازدیدهای منطقه ای نیز صورت گرفت تا در زمینه استخراج و اکتشاف امور معدنی و زمینه های آن به صورت ویژه بتوان تبادلاتی را انجام داد.

وی اظهار کرد: پس از مذاکرات به این نتیجه رسیدیم که کشاورزی می تواند اولویت فعالیت در اوگاندا قرار گیرد و همچنین صنایع وابسته کشاورزی از جمله صنایع تبدیلی، فرآوری، و مکانیزاسیون زمینه لازم را برای همکاری دارد. البته بسته بندی و صدور خدمات فنی – مهندسی به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی و خاک مناسب منطقه شرق آفریقا می تواند زمینه مناسبی را برای بخش کشاورزی فراهم کند.

دبیر اتاق تعاون استان افزود: بحث گوشت و لبنیات نیز مورد تاکید قرار گرفت و به دلیل اینکه هنوز تولیدات کشاورزی اوگاندا به صورت خام صادر می شود و امکان فرآوری در آنجا وجود ندارد، می توان با انجام تمهیدات لازم و اتخاذ راهکارهایی، این فرآوری را در این کشور انجام داد و به کشورهای منطقه صادر نمود.

این مقام مسوول با بیان اینکه مقرر شد فرآوری قهوه اوگاندا در استان انجام شود، گفت: اعلام آمادگی گردید که فعالان تجاری اوگاندا در استان زنجان نسبت به فرآوری قهوه سرمایه گذاری کنند، به گونه ای که قهوه به صورت خام وارد کشور شود و دراستان فرآوری و بسته بندی گردد و سپس از این استان به کشورهای اروپایی صادر شود.

جاویدان از نهایی شدن حجم مبادلات بین دو کشور به مبلغ 15 میلیارد تومان خبر داد و یادآورشد: زمینه برای تبادل 50 میلیارد تومان مبادلات بین دو کشور فراهم است و اگر بخش خصوصی نیز بتواند همکاری های لازم را انجام دهد، پروژه های تعریف شده از جمله احداث کشتارگاه، منطقه آزاد تجاری و مونتاژ قطعات کشاورزی می تواند ارز آوری مناسبی برای کشور داشته باشد.


۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۰۸:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید