اخبار

تشکیل تعاونی مسگران برای ارتقاء وضعیت فعلی

تشکیل تعاونی مسگران برای ارتقاء وضعیت فعلی
رئیس اتحادیه مسگران زنجان گفت: به همت اداره کل میراث فرهنگی استان و با همکاری اتحادیه مسگران، تعاونی مسگران در زنجان به منظور ارتقاء وضعیت فعلی این قشر تشکیل می شود
فضائل منتخبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ، منطقه زنجان، با بیان اینکه در ماه های اخیر تعدادی از افرادی که این حرفه را ترک کرده بودند، به این حرفه باز گشته اند، اظهار کرد: حدود 30 نفر از کسانی که در گذشته به دلایل مختلف این حرفه را ترک کرده بودند و به مشاغل دیگری می پرداختند، بار دیگر به فعالیت در این حرفه روی آورده اند.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد روزهای پر رونق مسگری بار دیگر در حال تکرار می باشد، افزود: در ماه های اخیر وضعیت این هنر بومی زنجان بسیار بهتر شده و سفارش ساخت اجناس زیادی از سوی ارگان ها و نهادهای مختلف صورت گرفته است.

این مقام مسوول ادامه داد: دلیل این رونق دوباره، اقداماتی است که که دولت در راستای ارتقای این حرفه از جمله تشکیل تعاونی به منظور فروش مناسب این کالا و قیمت گذاری مطلوب آن و همچنین اعطای سهام عدالت به فعالان این حرفه انجام داده است.

رئیس اتحادیه مسگران زنجان حمایت دولت را لازمه بازگشت به کار مسگران عنوان کرد و یادآور شد: وضعیت مسگران در گذشته تا حدی بد شده بود که کارگران شاغل در این حرفه حاضر بودند به صورت مجانی نیز کار کنند. اما به نظر می رسد با اقدامات اخیر، این کارگران وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد.

منتخبی از فعالیت 50 مسگر در زنجان خبر داد و گفت: هم اکنون با تامین مواد اولیه مناسب از سوی نهادهای ذی ربط، هرگونه محصولات در تعداد فراوان که مورد درخواست باشد، در زنجان تولید می شود.

وی عنوان کرد: بیشتر ظروف روی، ملامین و چینی که هم اکنون کاربرد زیادی در بین عموم دارند، به دلیل استفاده از مواد نامطلوب و حتی در مواقعی استفاده از اسید در تولید آنها، بسیار مضر می باشند. اما هر کس که خواهان نظارت بر پروسه تولید ظروف مسی است، می تواند به کارگاه های مربوطه مراجعه کند و ببیند که این ظروف بدون استفاده از مواد مضر خاصی و با رعایت مسائل بهداشتی تولید می شود.

این مقام مسوول از خاصیت پزشکی استفاده از ظروف مسی یاد کرد و گفت: متاسفانه در گذشته به دلیل نبود حمایت های لازم از مسگران، این افراد اقدام به فعالیت های متفاوتی از جمله فروش میوه می کردند که با اقدامات یاد شده، این افراد به شغل اصلی خود برگشته اند.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۲:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید