اخبار

توسعه اقتصاد تعاونی درگرو توسعه فرهنگ کارهای جمعی است

توسعه اقتصاد تعاونی درگرو توسعه فرهنگ کارهای جمعی است
مدیرکل تعاون استان زنجان گفت: بعضی مشکلات در تعاونی ها به مشکلات فرهنگی جامعه مرتبط است وتوسعه اقتصاد تعاونی درگرو توسعه فرهنگ کارهای جمعی است

مدیرکل تعاون استان زنجان گفت: بعضی مشکلات در تعاونی ها به مشکلات فرهنگی جامعه مرتبط است وتوسعه اقتصاد تعاونی درگرو توسعه فرهنگ کارهای جمعی است

سید موسی متوسلین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته بیشتر فعالیت ها به صورت گروهی انجام می شود، ابراز کرد: دراین نکته شکی نیست که هر تصمیم برآمده از جمع، منطقی تر می باشد و ضریب اطمینان آن تصمیم و همچنین موفقیت آن نیز بیشتر است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته در بیشتر تعاونی ها از لحاظ فرهنگی کار خاصی صورت نگرفته و مردم به کار در تعاون ها عادت نکرده اند. اما در سال های اخیر با توجه به رویکرد دولت در زمینه فعالیت تعاونی ها و همچنین توسعه فرهنگ تعاونی، شرایطی فراهم شده است که مردم از رغبت بیشتری به کار در تعاونی ها برخوردار شده اند.

این مقام مسوول از مدیریت سنتی در تعاونی ها و عدم حرکت آنها با مدیریت جدید به عنوان معضل تعاونی درگذشته یاد کرد و خاطرنشان نمود: در گذشته شاهد بودیم که مدیریت تعاونی های مختلف از آموزش های نوین هیچ گونه استقبالی نمی کردند. به همین دلیل هم اکنون تلاش می شود تا زمینه مدیریت سنتی در تعاونی ها کمرنگ شود و با آموزش های لازم به آنها ازطرق مختلف و با انعقاد قرارداد با مراکز آموزشی، شرایط برای مدیریت مطلوب تعاونی فراهم شود.

مدیرکل تعاون استان اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات تعاونی، مشکلات نظارتی و حمایتی از تعاونی هاست، به گونه ای که بخش تعاون باید به لحاظ کمبود منابع و ابزار نظارتی و همچنین نیروی انسان به درستی تغذیه شود و از سوی سایر دستگاه ها نیز حمایت های لازم از آن صورت گیرد تا به موفقیت آن بیش از پیش امیدوار بود.

متوسلین افزود: روندهای گذشته در مورد نظارت بر تعاونی های دچار تغییر شده و دستگاه ها نیز حساسیت های لازم را در زمینه فعالیت تعاونی ها اعمال می کنند ،زیرا معتقدیم هم باید ابزارهای نطارتی را تقویت نمود و هم اعضای تعاونی ها به عنوان ذی نفعان تعاونی خود را مکلف به این امر بدانند و بازرسان تعاونی ها را ترغیب نمایند که وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

وی با بیان اینکه هدف از نظارت مچ گیری نیست و بخش حمایتی و ارشادی نیز مورد توجه قرار دارد، در مورد واحدهای خوداشتغالی گفت: در گذشته شاهد بودیم که بیشتر وام های خوداشتغالی در جای خود هزینه نمی شد و این واحدها ، منجر به ایجاد شغل نمی گردید و یا افراد اقدام به تامین اقلام مصرفی خود از محل این وام ها می کردند.

این مقام مسول عنوان کرد: به همین دلیل معتقدیم تسهیلات باید در قالب تعاونی و به خود تعاونی ها پرداخت شود و مدیریت این تسهیلات نیز از طریق تعاونی ها صورت گیرد، به گونه ای که در صورت انجام این کار، احتمال اینکه هزینه ها در جای خود هزینه شود، زیاد خواهد بود

۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۳:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید