اخبار

گزارش سفر هیئت بخش تعاون زنجان از اوگاندا

گزارش سفر هیئت بخش تعاون زنجان از اوگاندا
مهمترین هدف ما در اوگاندا راه‌اندازی صنایع‌تبدیلی است. الان تولیدات ما بدون فرآوری صادر می‌شوند و به همین دلیل تمام افکارمان را به ایجاد صنایع تبدیلی معطوف کرده‌ایم. او می‌گوید: بانکهای زیادی در اوگاندا وجود دارند که از سرمایه‌گذاران حمایت خوبی می‌کنند.

چهار ماه پس از حضور هیئت عالی‌رتبه از کشور آفریقایی اوگاندا در سطح جانشین رئیس جمهور در امور سرمایه‌گذاری و چند وزیر از هیئت‌دولت و تنی چند از سرمایه‌گذاران آن کشور در زنجان به منظور بررسی راههای سرمایه‌گذاری آنان در ایران- زنجان و تبادل تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق تعاون زنجان و سفیر اوگاندا و نیز پس از افتتاح دبیرخانه همکاریهای اقتصادی ایران و اوگاندا در زنجان توسط سفرای این دو کشور، تعدادی از فعالان عرصه تعاون از شمال‌غرب کشور به سرپرستی استان زنجان در قالب هیئتی به آن کشور آفریقایی اعزام شدند تا این بار زمینه‌های همکاریهای اقتصادی را از نزدیک در شرق آفریقا مورد ارزیابی قرار دهند.
اوگاندا کشوری است که در شمال دریاچه ویکتوریا قرار گرفته و چهارمین قطب اقتصادی قاره آفریقا به حساب می‌آید. همین عامل باعث تمایز اوگاندا از همسایگان خود کنیا، تانزانیا، سودان، کونگو و رواندا شده است. اوگاندا با مساحت 241 هزار و 139 کیلومتر مربع قریب به 32 میلیون نفر جمعیت را در دل خود جای داده است.
پایتخت این کشور کامپالاست و مردمانش به زبانهای انگلیسی، سواحیلی و اوگاندایی حرف می‌زنند. مسلمانان و مسیحیان بیشترین فراوانی جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و برای مبادلات تجاری خود از شیلینگ اوگاندا استفاده می‌کنند.
در این کشور سرسبز شغل 80 درصد مردم کشاورزی است و عمده‌ترین محصولات آن قهوه، موز، چای و آناناس می‌باشد که از مزارعش برداشت می‌شود.
این کشور سالیان سال مستعمره بریتانیا بوده ولی هم‌اکنون از نظام آزاد سیاسی برخوردار است.
تدارک این سفر به عهده اتاق تعاون زنجان و خدابنده بود. در همین رابطه جاویدان دبیر اتاق تعاون زنجان و محمدی دبیر اتاق تعاون خدابنده چند روز قبل از سفر هیئت راهی کشور اوگاندا شدند تا دیدار اعضای هیئت با مقامات آن کشور را برنامه‌ریزی کنند.
زمانی که در واپسین روز فروردین‌ماه 89 پرنده آهنین در فرودگاه شهر انتبه، تنها آشیانه هوایی اوگاندا بر زمین می‌نشیند، می‌توان حدس زد که جلسات سخت و فشرده‌ای در انتظار هیئت تجاری است.
این هیئت تجاری در بدو ورود مورد استقبال رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا قرار می‌گیرد.
اقامت در هتل امپریال رویال و استراحت چند ساعته ولی کامل در آن و آماده‌شدن برای دیدار با سفیر ایران در اوگاندا اولین برنامه صبحگاهی اولین روز کاری هیئت است.
تابلوی زرد رنگ سفارت جمهوری‌اسلامی ایران در قلب شهر کامپالا، پایتخت زیبای کشور اوگاندا تنها نوشته فارسی در آن کشور است که هیئت تجاری پس از توقفی کوتاه از مقابل آن می‌گذرند و قدم به ساختمان سفارت می‌گذارند.
دکتر دبیران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا که اسفندماه سال 88 میهمان زنجانی‌ها بود، اکثر اعضای هیئت‌تجاری زنجانی را به اسم می‌شناسد و از آنان به گرمی استقبال می‌کند.
شهیدی، مدیرکل امور آسیا و آفریقای وزارت امورخارجه نیز میهمان سفارت است. نیم ساعتی از آغاز جلسه گذشته که کیسوله، سفیر کبیر جمهوری اوگاندا در ایران برای استقبال از هیئت به سفارت ایران می‌آید و به اعضای جلسه اضافه می‌شود.
اعضای هیئت تجاری در این جلسه ابتدا به ارائه دیدگاههایشان می‌پردازند.
دبیر اتاق تعاون استان زنجان مشارکت در منطقه آزاد تجاری، مشارکت در ایجاد کشتارگاههای صنعتی با محوریت بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان و برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات کشاورزی استان در اوگاندا را از عمده برنامه‌های کارشناسی برای آغاز همکاریهای اقتصادی در این کشور آفریقایی عنوان می‌کند و از مکاتبه با وزیر بازرگانی در این زمینه خبر می‌دهد.
موسوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا در این جلسه به تشریح اهداف هیئت اعزامی از ایران پرداخته و اظهار می‌کند: این اولین سفر هیئت‌اقتصادی از بخش تعاون شمال‌غرب کشور به سرپرستی استان زنجان به کشور آفریقایی اوگانداست و ما امیدواریم این سفر دستاوردهای موثری برای اقتصاد دو کشور داشته باشد.
بعد از آن اعضای هیئت اعزامی از استان زنجان، آذربایجان‌غربی و کردستان صحبتهایی را در رابطه با توانمندیهای شرکتهای تحت فعالیت خود ارائه می‌دهند و اهداف و برنامه‌های کاری خود را به کوتاه سخن می‌گویند.
علی‌اکبر دبیران، سفیر ایران در اوگاندا به عنوان میزبان جلسه به اعضا اطمینان می‌دهد از هیچ کوششی برای حمایت از سرمایه‌گذاران خصوصاً‌ بخش تعاون از شمال‌غرب کشور و تحت هدایت استان زنجان دریغ نمی‌کند.
وی سرمایه‌گذاری در دو بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی را برای سرمایه‌گذاری در اوگاندا مطلوب ارزیابی کرده و تاکید می‌کند: این هیئت می‌تواند از طریق راه‌اندازی تعاونی در زمینه‌های مختلف به ویژه در بخشهای کشاورزی، دامپروری، صنایع‌دستی و تبدیلی و صنعت و معدن با کشور اوگاندا همکاری موفقی داشته باشد.
در ادامه دکتر احمد کیسوله، سفیر اوگاندا در ایران به اعضای هیئت تجاری پیشنهاد می‌دهد برای ورود به آفریقا از مسیر صحیح وارد شده و از شرکای مطمئن استفاده کنند.
وی به اهمیت احداث منطقه آزاد تجاری در دو کشور ایران و اوگاندا اشاره می‌کند و می‌گوید همواره احداث این دو منطقه در دو کشور مدنظر و توجه رئیس‌جمهور کشورشان است.
گرفتن عکس یادگاری در حیاط دفتر سفارت، پایان جلسه سه ساعته هیئت با سفیران ایران و اوگانداست.
به فاصله سه ساعت بعد، رأس ساعت 3 بعدازظهر به وقت کامپالا، هیئت تجاری طبق برنامه‌ریزی پیش قراولان هیئت (دبیر اتاق تعاون زنجان و خدابنده) و هماهنگی منظم موسوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا به اتفاق سفیران ایران و اوگاندا راهی ساختمان وزارت کشاورزی اوگاندا می‌شوند تا با وزیر کشاورزی آن کشور ملاقات داشته باشند.
وزیر کشاورزی اوگاندا که خانمی میانسال است، زمینه‌های سرمایه‌گذاری در اوگاندا را فراوان می‌داند و از حمایت جدی دولت از بخش کشاورزی سخن می‌گوید.
وی می‌گوید: «اوگاندا شرایط ویژه‌ای از نظر اقلیمی در قاره آفریقا دارد. فضا و عرصه لازم در داخل و خارج از کشور برای عرضه محصولات ما فراهم است و دولت برای صادرات محصولات کشاورزی هیچ‌گونه مالیاتی از بازرگانان نمی‌گیرد».
وی فرصتهای قابل توجه سرمایه‌گذاری در اوگاندا را در زمینه‌های صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی، صنایع لبنیاتی، مکانیزاسیون کشاورزی، فرآورده‌های گوشتی، کشتارگاههای صنعتی، موادغذایی، پرورش مرغ و ماهی، صنایع چرم‌سازی و ایجاد واحدهای کشت و صنعت و کنسانتره میوه عنوان می‌کند.
سید محمدعلی موسوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا، مثل همیشه زحمت ترجمه بسیار خوب گفت‌وگوها را بر عهده دارد و با سعه‌صدر تک‌تک صحبتها و سؤالات اعضای هیئت‌تجاری را در تمامی جلسات منتقل می‌کند.
***
دومین روز کاری اعضای هیئت‌تجاری زنجان با دیدار خانم مگی، جانشین رئیس جمهور اوگاندا در امور سرمایه‌گذاری و رئیس سازمان سرمایه‌گذاریهای آن کشور آغاز می‌شود. خانم مگی که آذرماه 88 میهمان اتاق تعاون استان بوده به گرمی از میهمانانش پذیرایی می‌کند.
وی ابتدا به نقش سازمانش در مناسبات داخلی اوگاندا اشاره کرده و تاکید می‌کند: وظیفه ما حمایت از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی است. ما زمینه‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنیم؛ یعنی زمین، مجوز و امکانات زیربنایی مورد نیاز را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم.
پس از آنکه موسوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا هم به معرفی پتانسیلهای تک‌تک اعضای هیئت تجاری زنجان می‌پردازد، خانم مگی رشته کلام را در دست می‌گیرد و خاطرنشان می‌کند: مهمترین هدف ما در اوگاندا راه‌اندازی صنایع‌تبدیلی است. الان تولیدات ما بدون فرآوری صادر می‌شوند و به همین دلیل تمام افکارمان را به ایجاد صنایع تبدیلی معطوف کرده‌ایم. او می‌گوید: بانکهای زیادی در اوگاندا وجود دارند که از سرمایه‌گذاران حمایت خوبی می‌کنند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاریهای اوگاندا از وجود 100 نوع معدن در اوگاندا خبر می‌دهد و می‌گوید: دولت این معادن را به صورت 15 ساله در اختیار استخراج‌کنندگان قرار می‌دهد.
وی ادامه می‌دهد: واردات اقلامی مثل دارو نیاز به مجوز از دولت اوگاندا دارد ولی در سایر کالاها حساسیتی وجود ندارد. همچنین در اوگاندا دادگاه مخصوص سرمایه‌گذاری وجود دارد که پشتیبانی کاملی از سرمایه‌‌گذاران می‌نماید.
خانم مگی سپس بحث امنیت سرمایه‌گذاری را پیش می‌کشد و می‌گوید: در اوگاندا هیچ فرقی بین مناطق دورافتاده و پایتخت وجود ندارد، چون امنیت فوق‌العاده‌ای در تمامی نقاط کشور توسط پلیس و ارتش برقرار است و دولت هم هیچ‌گونه دخالتی در بخش خصوصی ندارد.
بعد از جلسه با رئیس سازمان سرمایه‌گذاریهای اوگاندا، اعضای هیئت تجاری از چندین کارخانه موجود در اوگاندا بازدید می‌کنند و پس از چند ساعت استراحت در هتل محل اقامت خود مجدداً‌ برای رفتن به دفتر سفارت کشورمان آماده می‌شوند. قرار است در دفتر سفارت، کارگروه تخصصی سرمایه‌گذاری با حضور معاونان وزارت کشاورزی اوگاندا برگزار شود.
در موعد مقرر همه در دفتر سفارت حاضر هستند. مدیر برنامه‌ریزی اقتصادی کشاورزی، مدیر کشت پنبه و معاون امور دام وزارت کشاورزی نیز خود را به جلسه رسانده‌اند. هر یک از طرفهای اوگاندایی اطلاعات مورد نیاز در زمینه فعالیتهای کاری خود را در اختیار طرف ایرانی خود قرار می‌دهند. بحثها کاملاً‌ تخصصی پیش می‌رود.
اعضای هیئت زنجانی شب نیز میهمان سفیر هستند.
دکتر سلیمانپور، معاون وزیر امور خارجه نیز در سفارت است و اعضای هیئت با وی از دغدغه‌هایشان و هدف از حضورشان در اوگاندا صحبت می‌کنند.
قرار است فردا اعضای هیئت تجاری از مزرعه بسیار بزرگ و مکانیزه موسوی، رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا که یکی از ایرانیان موفق در ‌آن کشور است، بازدید کنند ولی حضور وزیر جهاد کشاورزی ایران در اوگاندا این بازدید را منتفی می‌کند. اعضای هیئت به جای بازدید از مزرعه راهی سفارت می‌شوند تا این بار صحبتهایشان را بی‌واسطه به گوش دکتر خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی کشورمان برسانند.
دکتر خلیلیان، حضور هیئت اقتصادی بخش تعاون به سرپرستی استان زنجان در اوگاندا را می‌ستاید و آرزو می‌کند در آینده خبرهای خوبی از حضور این هیئت در اوگاندا بشنود.
وزیر جهاد کشاورزی اطمینان می‌دهد برای موفقیت آنان از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد. دکتر دبیران، سفیر ایران در اوگاندا زحمت معرفی هیئت را بر عهده دارد. اعضای هیئت تجاری بعد از گفت‌وگوی طولانی با وزیر ایرانی راهی محل نمایشگاه دائمی کامپالا می‌شوند تا با رئیس سازمان سرمایه‌گذاریهای اوگاندا در یک کنفرانس مشترک شرکت کنند. در این کنفرانس مدیران عالی‌رتبه چند وزارتخانه و تنی چند از سرمایه‌گذاران اوگاندایی حضور دارند.
طرفین بی‌واسطه در این جلسه سؤالات خود را با یکدیگر در میان می‌گذارند. اوگاندایی‌ها نیز تمایل خوبی برای سرمایه‌گذاری در زنجان نشان می‌دهند.
بعد از کنفرانس، اعضا به یکی از بزرگترین پارکهای کامپالا می‌روند تا این بار فارغ از جلسات فشرده به تماشای مناطق زیبا و دیدنی این کشور بپردازند.
از شلوغی سفارت و رفت و آمدهای مکرر می‌شود حدس زد خبر مهمی قرار است در اوگاندا روی دهد. البته هیئت اعزامی قبل از عزیمت از این رویداد مطلع و برای این کار پیش‌بینیهای لازم را تدارک دیده‌اند.
در چهارمین روز حضور هیئت بخش تعاون شمال‌غرب کشور به سرپرستی استان زنجان در کشور اوگاندا، رئیس جمهوری ایران وارد آن کشور می‌شود و به همین منظور آنان به همراه مردم اوگاندا در فرودگاه انتبه در مراسم استقبال شرکت می‌کنند.
در پنجمین روز، اعضای هیئت تجاری به هتل محل اقامت دکتر احمدی‌نژاد می‌روند تا با رئیس‌جمهوری ایران صبحانه کاری داشته باشند. بعد از صبحانه جلسه شکل رسمی به خود می‌گیرد.
احمدی‌نژاد را در این جلسه اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر، مجتبی ثمره‌هاشمی دستیار ارشاد و خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی همراهی می‌کنند.
در خبرها گفته شد که احمدی‌نژاد و موسیوینی در مذاکرات خود با اشاره به ظرفیتهای موجود دو کشور و همچنین تاکید بر گسترش همکاریهای دوجانبه، خواستار استفاده از این ظرفیتها برای تقویت و تحکیم مناسبات اقتصادی و سیاسی شده‌اند.
در جلسه صبحانه کاری، ابتدا رحیم‌مشایی به ظرفیتهای اقتصادی دو طرف اشاره می‌کند و سپس احمدی‌نژاد در تکمیل حرفهای وی می‌گوید: خوشحالیم که دو طرف خواهان استفاده از این ظرفیتها برای پیشرفت و آبادانی هستند.
وی می‌افزاید: مطمئن هستیم با همت استادان، دانشگاهیان و گروههای مختلف تجار و بازرگانان و اهالی فن و صنعت، همکاری دو کشور روز به روز گسترش پیدا می‌کند.
پیش از صحبتهای رئیس‌جمهور، نمایندگان بخشهای مختلف به بیان دیدگاههایشان پرداختند.
سیدمحمد موسوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا به عنوان نماینده بخش خصوصی ایران در این جلسه سخنرانی می‌کند. او از توانمندیهای ایرانیان مقیم آن کشور و حضور فعال بخش تعاون در این کشور مطالبی را به رئیس‌جمهور ارائه داده و از پتانسیلهای استان زنجان می‌گوید. قبل از وی در این مراسم رئیس انجمن دوستی ایران و اوگاندا نیز صحبتهایی را ارائه کرد.
بعدازظهر همان روز قرار است منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا کلنگ‌زنی شود. احمدی‌نژاد برای کلنگ‌زنی این مراسم نماینده ویژه خود یعنی اسفندیار رحیم مشایی را فرستاده و او هم قبل از مراسم کلنگ‌زنی خطاب به هیئت تجاری زنجان از ظرفیتهای بالای تعاونی می‌گوید.
مشایی تاکید می‌کند: این ظرفیت در حوزه تعاون وجود دارد که در بحث فعالیتهای اقتصادی سایر کشورها وارد کار شود. او می‌گوید: تعاونیها باید به دو صورت صدور کالاهای تولیدی و خدمات فنی مهندسی در سایر کشورها حاضر شوند.
پس از صحبتهای وی مراسم کلنگ‌زنی آغاز می‌شود و اعضای تیم زنجان پس از آن با رئیس دفتر رئیس ‌جمهور در کنار لوح و نماد یادبود منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا عکس یادگاری می‌گیرند.
در همین رابطه، علی محمدی، دبیر اتاق تعاون خدابنده به خبرنگار روزنامه مردم‌نو می‌گوید: کلنگ‌ اولین منطقه آزاد تجاری جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور توسط رئیس دفتر ریاست‌جمهوری ایران و با حضور جنرال اوترفیله وزیر بازرگانی، صنایع و توریست اوگاندا، افقهی معاون وزیر بازرگانی و ریاست سازمان توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران، پرویزیان مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و هیئت اعزامی گروه تعاون شمال‌غرب کشور به سرپرستی استان‌زنجان به همراه بیش از 300 مسئول دولتی و محلی اوگاندا در شهر صنعتی نموه کامپالا به زمین زده می‌شود.
این منطقه با مجوز ویژه دو دولت توسط بنیاد توسعه کارآفرینی استان زنجان به نمایندگی از بخش تعاون شمال‌غرب کشور، شرکت سامان‌گستر اصفهان (مجری پروژه نقش‌جهان اصفهان) و شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا با هدف صدور 100میلیون دلار محصولات و خدمات فنی مهندسی جمهوری اسلامی ایران به قاره آفریقا در 100 هزار مترمربع زمین در شهر کامپالا پایتخت اوگاندا تاسیس می‌گردد.
این مراسم که رنگ و بوی ایرانی دارد، توسط شرکت توسعه سرمایه‌گذاریهای ایران و اوگاندا تدارک دیده شده است.
هیئت تجاری در ششمین روز سفر، صبح زود از هتل خارج می‌شود. اعضا می‌خواهند عازم شرق اوگاندا شوند تا با استانداران شرق این کشور در استان سولوتی دیدار داشته باشند.
اعضای هیئت تجاری با خودروهایی که تهیه شده عازم سولوتی می‌شوند. سفری پنج ساعته در میان جنگلها و مراتع سرسبز که خواب را از چشمان هر انسانی می‌زداید.
پس از استقبال رسمی توسط پنج استاندار از شرق اوگاندا، در محل استانداری سولوتی، اعضا راهی هتل محل اقامت خود در آن شهر می‌شوند تا پس از استراحتی کوتاه، در جلسه‌ای که تدارک دیده شده حاضر شوند و گفت‌وگوها را انجام دهند.
اینجا هم موسوی پس از معرفی هیئت اعزامی به مزیتهای اقتصادی کشاورزی شرق اوگاندا اشاره می‌کند. سپس تک‌تک استانداران سعی می‌کنند مزیتهای استان تحت مدیریت خود را به هیئت تجاری اعلام کنند. یکی به مزیتهای فرهنگی اشاره می‌کند، دیگری به مزیتهای اقتصادی و یکی دیگر نیز از خلق و خو و میهمان‌نوازی مردمش صحبت می‌کند. استاندار سولوتی هم از نبود صنایع تبدیلی در این استان می‌گوید و اعلام می‌کند به دلیل نبود واحدهای صنعتی، تولیدات کشاورزی ما به کامپالا می‌رود و بعد از فرآوری دوباره به این استان باز می‌گردد.
استاندار سولوتی شرق اوگاندا را در مسیر جاده قدیمی و ترانزیت شرق آفریقا که از ساحل اقیانوس هند از کشور کنیا و بندر مامباسا آغاز شده و تا کشور مصر ادامه دارد سخن گفته و به اهمیت آن در توسعه تجارت و اقتصاد منطقه تاکید می‌کند.
استانداران پنج استان شرق اوگاندا به اعضای هیئت تجاری اطمینان می‌دهند که اگر تکنولوژی و ماشین‌آلات کشاورزی را وارد اوگاندا کنند، مواد اولیه و خام را با تمام امکانات زیربنایی در اختیارشان قرار می‌دهند.
در خاتمه اعضا نیز سؤالاتشان را با استانداران در میان می‌گذارند.
در راه بازگشت، هیئت تجاری سری به شهر جین‌جا می‌زند تا از نمایشگاه دائمی محصولات کشاورزی بازدید کنند.
جلسات فشرده و کاری هیئت تجاری به پایان رسیده و اعضا فرصت دارند یک روز باقیمانده را با خیال راحت به تماشای زیباییهای اوگاندا بپردازند.
اعضای هیئت اعزامی که در اوگاندا حضور داشتند عبارتند از:
علی محمدی دبیر اتاق تعاون خدابنده و مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه و گسترش سرمایه‌گذاریهای خدابنده و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تعاونی پرورش‌دهندگان ماهی و آبزیان استان‌زنجان، اکبر صمدملکی رئیس هیئت‌مدیره اتاق تعاون زنجان، محسن جاویدان دبیر اتاق تعاون زنجان، مهدی اشراقی مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان، طالب‌پور مدیرعامل شرکت تعاونی بین‌المللی فنی مهندسی عمران اطلس زنجان، ملکی مدیرعامل شرکت تعاونی چندمنظوره احرار زنجان، علیمحمدی رئیس هیئت‌مدیره شرکت تعاونی مادر‌تخصصی صنایع دستی استان زنجان و مدیرعامل هتل بزرگ زنجان، خسروی مدیرعامل شرکت معدن‌کاران انگوران، معروف‌خانی از شرکت تعاونی بنیاد 15 خرداد زنجان، نیازی عضو هیئت‌مدیره بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان کردستان، اسماعیلی دبیر اتاق تعاون آذربایجان‌غربی، پرویز شیرازی مدیرعامل شرکت تعاونی گوزل یاسین، یکه‌فلاح مدیرعامل شرکت چکاد صنعت ابهر.
که مقرر است با بررسیهای کامل اوضاع اقتصادی و نحوه همکاری با کشور اوگاندا در بازگشت گزارش مفصلی تهیه و ارائه نمایند.

۱ خرداد ۱۳۸۹ ۰۸:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید