اخبار

الگوی اسلامی ایرانی باید شرایط توسعه عدالت اجتماعی را فراهم کند

الگوی اسلامی ایرانی باید شرایط توسعه عدالت اجتماعی را فراهم کند
مدیر کل تعاون استان زنجان گفت: الگوی اسلامی ایرانی باید شرایط را برای توسعه عدالت اجتماعی فراهم کند تا تمام افراد جامعه به صورت یکسان به امکانات دسترسی داشته باشند.
سید موسی متوسلین"  در گفت و گو با خبر نگار ایرنا به تفاوت های الگوی های غربی و اسلامی اشاره کرد و افزود: پیشرفت الگوی اسلامی برگرفته از ارزش ها و توسعه همراه با عدالت است.
وی، بابیان اینکه اساس الگوی توسعه غربی بر نظام سرمایه داری استوار است، یادآورشد: درصورتی که الگوی اسلامی ایرانی بر اساس اعتقادات مذهبی و ارزشهای اسلامی بنا شده است.
متوسلین، بر سیطره کشور های غربی در جهت توسعه خود بر کشور های کمتر توسعه اشاره کرد و گفت: الگوی توسعه غربی در بهترین حالت خود نظامی مانند سوسیالیست را ایجاد می کند که در آن قشر کارگر مورد ظلم و محرومیت واقع شده و هرگز عدالت بر قرار نمی شود.
مدیر کل تعاون استان زنجان، ایجاد تعاونی ها را نمونه ای از برقراری عدالت در اقتصاد و جامعه برشمرد و تصریح کرد: در اقتصاد و توسعه اسلامی پیشرفت توام با عدالت است و بهره گیری مساوی و عادلانه از سود حاصله در تعاونی ها مبین و تثبیت کننده این موضوع است.
وی، مد نظر قرار دادن اخلاق اسلامی در تدوین الگوی اسلامی ایرانی را ضروری دانست و افزود: اصل 44 قانون اساسی نظام اسلامی نیز راه کاری برای توزیع عادلانه و اخلاق مدارانه ثروت در جامعه است.
متوسلین، پیشرفت همه جانبه را از دیگر ضرورت ها تدوین الگوی اسلامی ایرانی خواند و یادآورشد: در مسیر پیشرفت علیرغم مد نظر قرار دادن همه جوانب و زمینه ها باید تمام افراد جامعه نیز در پیشرفت و توسعه جامعه سهیم باشند.
مدیرکل تعاون استان زنجان به عدم موفقیت الگوی توسعه غربی در جامعه ایرانی اشاره کرد و گفت: مبنای سیاست های اقتصادی و الگوهای توسعه غربی با اعتقادات و ارزشهای اسلامی و ایرانی در تضاد هستند و وجود این تضاد موجب عدم توفیق این الگو ها در جامعه ایران اسلامی شده اند.
متوسلین به راهکارهای تحقق الگوی اسلامی ایرانی در جامعه اشاره کرد و افزود: جلوگیری از انحصار اقتصاد در دست دولت و فعال تر شدن بخش غیر دولتی از جمله راهکارهایی است که می تواند به تحقق این الگو کمک کند.
۱ خرداد ۱۳۸۹ ۰۹:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید