اخبار

شبکه های تعاونی ها ی زنان در کشور ایجاد می شود

شبکه های تعاونی ها ی زنان در کشور ایجاد می شود
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور در زنجان : شبکه های تعاونی های زنان در کشور ایجاد و با شبکه ای شدن این تعاونی ها، امکان شناخت، تعامل، اطلاع رسانی و آموزش بین تعاونی های زنان فراهم می شود.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان وحیده نگین در همایش نقش زنان در توسعه پایدار اقتصادی - اجتماعی با رویکرد تعاون و کارآفرینی افزود: نیاز بازار در سطح این شبکه ها اطلاع رسانی می شود و برای ایجاد ارزش افزوده، تعاونی ها برای تولید نیاز سایر شرکت های تعاونی فعالیت و از محصولات سایر شرکت ها تغذیه می کنند.

وی یادآورشد: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق سازمان ها، صندوق ها و بانک های زیر مجموعه این وزارتخانه می توان شبکه ای فراهم کرد تا خدمات و نیازهای تعاونی ها از طریق ادارات شناسایی و شرایط راه اندازی تعاونی های جدید تسهیل شود

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در توسعه اقتصادی – اجتماعی نقش دارند و علیرغم وجود قوانین و مقرارتی در اسناد بالادستی، مشاهده می شود که شرایط و فرصت استفاده از توانمندی بانوان فراهم نشده است.

نگین با بیان اینکه تجربه ثابت  کرده که زنان توانستند موانع و مشکلات را پشت سر بگذارند موفقیت های اجتماعی آنان محقق شده است، خاطرنشان کرد: یکی از موانع بر سر راه پیشرفت زنان بسنده کردن به نقش این قشر در خانواده بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نقش زن به عنوان مربی تربیتی در خانواده تنها ظرفیت و پتانسیل وی نیست، اظهارکرد: در صورتی که از سایر توانمندی های این قشر توانا در توسعه اجتماعی - اقتصادی استفاده شود، می تواند علاوه بر جلوگیری از آسیب های اجتماعی، زمینه کاهش فقر و نابرابری و بهبود آموزش و تربیت نسل فراهم می شود.

نگین یادآورشد: نقشی که زنان در توسعه دارند علاوه بر اینکه می تواند اثرات کوتاه مدت در ایجاد اشتغال و توسعه پایدار داشته باشد، تاثیرات بین نسلی قابل توجهی به دنبال دارد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: مطالعات نشان می دهد زنان بیشتر از مردان درآمد خود را صرف فرزندان می کنند که این موضوع می تواند پایه های توسعه کشور را محکمتر کند.

نگین با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که اقتصاد کشور نیازمند مقاوم سازی است، نمی توان توانایی زنان را به عنوان نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفت، افزود: به کار گیری این قشر از جامعه، نیازمند برنامه ریزی است و خود بانوان باید در برای به کارگیری توانمندی های خود تلاش کنند.

وی ادامه داد: تعاونی ها ابزار بسیار مهمی برای حضور و مشارکت اجتماعی بانوان هستند ولی با وجود آنکه در سال های اخیر زنان جامعه توانستند شکاف بین زنان و مردان را در زمینه آموزش و تحصیلات از بین ببرند اما همچنان بین کار آفرینی و اشتغال این دو گروه فاصله زیادی وجود دارد.

نگین خاطرنشان کرد: در حال حاضر نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است و زنان در بخش های غیر رسمی شاغل هستند که این موضوع مشکلاتی به همراه دارد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: ساختارهای صنعت بیمه ای کشور به گونه ای نیست که بتواند این بخش را تحت پوشش قرار دهد و یکی از اقداماتی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار خود قرار داده، خارج کردن ساختارهای بیمه ای از قالب مرد مدارانه است.

نگین با بیان اینکه 81 درصد بیمه شدگان صندوق بیمه تامین اجتماعی را مردان و 19 درصد را زنان تشکیل می دهند، افزود: این موضوع به دلیل اشتغال زنان در مراکز غیر رسمی است.

وی تاکید کرد: در صورتی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تدابیر، سیاست گذاری و برنامه ریزی، مشاغل پاره وقت و غیر رسمی را تحت پوشش بیمه های اجتماعی قرار دهد، کمک بزرگی به اشتغال زنان خواهد شد.

نگین اظهارکرد: ضمن اینکه فعالیت تعاونی ها می تواند مشارکت اجتماعی بانوان را بیشتر کند، موجب افزایش سرمایه اجتماعی شده و بسیاری از مشکلات جامعه را کاهش می دهد.

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ ۱۰:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید