اخبار

دکتر ربیعی اعلام کرد: تدوین آئین نامه همکاری دستگاههای فعال در ایجاد مشاغل خرد و کوچک

دکتر ربیعی اعلام کرد: تدوین آئین نامه همکاری دستگاههای فعال در ایجاد مشاغل خرد و کوچک
نخستین جلسه هم اندیشی درخصوص سیاست ها و برنامه های اشتغال خرد و کوچک ٬ با هدف تجمیع اعتبارات و منابع ٬ هماهنگی سازمانی و هم افزائی اجرایی٬ افزایش بهره وری ٬ فراگیری جامعه هدف و افزایش پوشش منطقه ای برگزار شد.

نخستین جلسه هم اندیشی درخصوص سیاست ها و برنامه های اشتغال خرد و کوچک  در محل وزارت تعاون ٬کار و رفاه اجتماعی و  به ریاست   دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور قائم مقام وزیر ٬ معاون توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری٬ معاون کمیته امداد امام خمینی (ره)٬معاون سازمان بسیج سازندگی ٬ سرپرست صندوق کارآفرینی امید٬ رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ٬ معاون برنامه ریزی و سیاست گذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  برگزار شد.

دکتر ربیعی در این جلسه با توجه به ظرفیت ها و توانمندیها و امکانات  متعددی که در دستگاههای مختلف وجود دارد بر ضرورت هماهنگی همه دستگاهها در کنار هم و اهمیت برنامه ریزی و تقسیم بندی مطلوب کارها تأکید و ضمن اشاره بر این که مدیریت منابع و اعتبارات دستگاهها با خود آنها  باشد٬ گفت:  باید با هماهنگی و تعامل در جهت هم افزائی حرکت کنیم. در این حرکت  لازم است با هماهنگی ها طرحها در یک منطقه متمرکز نشود و  ظرفیت ها و برنامه ها را بطور عادلانه در مناطق تقسیم و اجرا کنیم .طراحی فرآیندها و پروژه ها مهم است و باید به طراحی ها توجه ویژه ای شود. مطالعات خوبی در زمینه آمایش سرزمین به تفکیک استانها انجام شده که لازم است جهت بهره برداری مناسب در اختیار دستگاهها قرار گیرد . 

وزیر تعاون ٬کار و رفاه اجتماعی افزود :  آموزش نیروی انسانی٬  بازاریابی و راه اندازی  بازارچه ها از اهمیت بسزائی برخوردار است. با توجه به مصوبه اخیر هیئت دولت در خصوص راه اندازی بازارچه ها لازم است با هماهنگی استانداران راه اندازی این بازارچه ها پیگیری شود .
وی تصریح کرد:  برای حمایت از خرید داخلی  می بایست آئین نامه تنظیم شود . باید با یک تفاهم ذهنی و عمومی بتوانیم به یک نتیجه مطلوب  برسیم و پایان سال آمار موفقی را  از اشتغال زایی ارائه دهیم.

تدوین آئین نامه  همکاری دستگاههای فعال در مشاغل خرد و کوچک با هدف تقسیم کار  ٬ ایجاد ظرفیت ، هم افزائی و تعیین وظایف
دکتر ربیعی در ادامه  خاطر نشان کرد:   آئین نامه و یک دستور کار مشخص لازم است  که باید حداکثر ظرف دوهفته تنظیم شود. در این آئین نامه ضروری است برش جغرافیایی برنامه ها مشخص شود. رسته های فعالیت تعیین شود. نقش سازمانها و دستگاههای اجرائی مرتبط کاملاً شفاف بیان شود.
ضرورت تداوم این نشست ها و برگزاری نشست های مشابه در استانها و تلاش دلسوزانه مسئولین در پیگیری و رفع و کاهش مشکلات
وزیر تعاون ٬کار و رفاه اجتماعی گفت: این تعامل ارزشمند است و ضروری است  مشابه آن در کلیه استانها انجام شود.توجه به توسعه و حمایت از مشاغل خرد و کوچک در حال حاضر یکی از بهترین راهها برای کاهش مشکل بیکاری می باشد .  

تجمیع اعتبارات و منابع ٬هم افزائی ٬ افزایش بهره وری ٬ فراگیری جامعه هدف و گسترش مخاطبین و پوشش مناطق بیشتر مهمترین نتایج این هم اندیشی
 دکتر طائی با مروری بر برنامه های حوزه معاون توسعه کارآفرینی واشتغال ٬ هدف از تشکیل این جلسه را   تجمیع اعتبارات و منابع ٬هم افزائی ٬ افزایش بهره وری دانست و گسترش مخاطبین و جامعه هدف و  بهره مندی و پوشش مناطق جغرافیائی بیشتر را  از دیگر نتایج  این حرکت برشمرد.
اهمیت گسترش این تعامل ارزشمند در سطح استانها
دکتر طائی با اشاره به اهمیت  گسترش  این تعامل و ضروت اطلاع همتایان استانی این دستگاهها در سطح استانها٬ تأکید کرد:  سازمان اجرائی خوب و توانمندی در استان ها وجود دارد که همراهی آنها با هم بسیار اثربخش می باشد.

ایجاد تعادل در امور و برنامه ها و ممانعت از  دورباره کاری و چند باره کاری  از نتایج ارزشمند این حرکت
در ادامه این نشست  رضوی ٬ معاون توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری٬ ضمن تشکر از برگزاری این نشست ٬ با پربرکت خواندن این هم افزائی ٬  ممانعت از  دورباره کاری و چند باره کاری  و همچنین  ایجاد تعادل در امور و برنامه ها را از نتایج ارزشمند این حرکت دانست و گفت :  در اجرای این برنامه ها آموزش حرف اول است .تعریف شفاف از ساختارهای اداری و وظایف دستگاهها ٬ هماهنگی و عدم موازی کاری بسیار مهم است. بنابراین لازم است فرآیند مناسبی برای فروش و خرید تضمینی محصولات تعریف شود. همچنین لزوم توجه به سایر عوامل مؤثر بر اشتغال نیز ضروری است.

اهمیت پایداری منابع و اعتبارات و روان سازی و تسهیل گری در فرآیند اعطای تسهیلات
در ادامه  امید ٬ معاون کمیته امدادامام خمینی (ره)٬ با تشکر از این تعامل و نشست گفت :  منابع موجود یک منابع ناپایدار و ضروری است جهت پایداری آنها تلاش کنیم. صندوق توسعه ملی مکانیزم پیچیده ای دارد و باید درجهت روان سازی این فرآیند ها عمل کنیم شعار دولت بعد از کنترل تورم و رکود و گرانی موضوع اشتغال است .
ضرورت تشکیل صندوق حمایت از صنایع کوچک
نوراله زاده سرپرست صندوق کارآفرینی امید نیز گفت  : با تشکیل صندوق توسعه ملی تمهیدات خوبی برای حمایت از صنایع بزرگ پیش بینی و اجرا شده می باشد ولی برای مشاغل کوچک مکانیزم حمایتی وجود ندارد. در کنار 20درصد سهم صنایع بزرگ٬ چنانچه فقط 1 یا 2 درصد  درآمد نفتی به یک صندوق حمایت از صنایع کوچک اختصاص یابد تحول بزرگی در حمایت و توسعه مشاغل خرد و خانگی و کوچک ایجاد می شود.
ضرورت تسهیل گری و حذف خط کشی های غیرضروری در فرآیند صدور مجوزها و نهادینه شدن مصرف کالای داخلی
  حیدری معاون آموزش و کارآفرینی سازمان بسیج سازندگی در ادامه گفت : در زمینه مجوز ها خط کشی ها زیاد است و باید تسهیل گری شود در زمینه مشاغل خانگی درخواست صدور مجوز داریم ظرفیت بسیج در اقصا نقاط کشور وجود دارد. اهمیت نهادینه شدن ترویج و مصرف کالاهای داخلی باید نهادینه شود.
ضرورت بازارسازی و ساماندهی خرید داخلی
در ادامه الیاسی معاون برنامه ریزی و سیاست گذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور  گفت: در دوسال اخیرتلاش های زیادی جهت افزایش منابع صندوق شکوفایی شده علاوه بر مباحث مالی بازارسازی هم اهمیت زیادی دارد.  یک هزار و 500 شرکت دانش بنیان تعیین صلاحیت شده اند که قالباً خرد هستند و منابع صندوق متناسب با نیاز و توان تضمینی آنها به این شرکتها  تزریق می شود. موضوع بعدی بازارسازی آنهاست که مهم است . بعد از فرار مغزها اکنون با پدیده فرار شرکت ها روبرو هستیم ساماندهی خرید داخلی بسیار مهم است. 

۷ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید