اخبار

لازمه ارتقای سهم تعاون در اقتصاد کشور، افزایش حضور در عرصه های اقتصادی است

لازمه ارتقای سهم تعاون در اقتصاد کشور، افزایش حضور در عرصه های اقتصادی است
دبیر اتاق تعاون زنجان گفت: برای اینکه بتوان سهم بخش تعاون را در اقتصاد کشور ارتقا داد و به 25 درصدی که در برنامه پنجم توسعه‌مطرح شده، رسید باید حضور بخش تعاون را در عرصه های اقتصادی کشور افزایش داد.
محسن جاویدان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه هم اکنون بخش عمده ای از اقتصاد کشور دولتی است، اظهار کرد: به زعم عده ای هم اکنون سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور 5 الی 6 درصد آن هم در زمینه طرح های کوچک است و اگر بخواهیم سهم تعاون را در راستای سیاست های اصل 44 افزایش دهیم، باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

وی خواستار خروج بخش تعاون از بحث تعاونی های مسکن و مصرف شد و ادامه داد: باید تعاونی ها حضور گسترده ای در عرصه های مختلف اقتصادی و در بخش های تولیدی، بازرگانی، خدماتی و فنی و مهندسی داشته باشد.تعدد این بخش ها و گسترش حضور تعاون می تواند در ارتقای سهم بخش تعاون مثمر ثمر باشد.

این مقام مسوول عنوان کرد: آموزش، ترویج و اصلاح قوانین باید به گونه ای باشد که بخش تعاون به انسجام بیشتری دست یابد. حمایت های دولتی از تعاون می تواند باعث شود که این بخش حضور فعالی در کنار بخش خصوصی در اقتصاد کشور ایفا کند.

دبیر اتاق تعاون زنجان با بیان اینکه مسوولان باید مقوله تعاون را باور داشته باشند، یادآورشد: در صورت تقویت این باور، ارتقای بخش تعاون در راستای اهداف چشم انداز توسعه دور از دسترس نیست، به گونه ای که اتاق تعاون برای اولین بار توانست با تکیه بر اعتماد و باور مسوولان در جایگاه مذاکره با کشور اوگاندا و به عنوان یک فعالیت اقتصادی بزرگ نقش عمده ای داشته باشد.

این مقام مسوول ادامه داد: فرهنگ تعاون در کشور ضعیف نیست، بلکه چهارچوب های کار را باید خوب تعریف کرد تا مشکلاتی که عنوان می شود، به وجود نیاید. در گشته محدودیت ها و مقرراتی وجود داشت که مانع از انسجام و گسترش فعالیت های تعاونی ها شده بود، در حالی که تعاون وجهی از اقتصاد است.

جاویدان گفت: تعاون به عنوان بخش اقتصاد ارزشی در کشور مطرح است و می کوشد که صاحبان کار، صاحبان سرمایه نیز باشند. دولت نیز با حمایت های خود تلاش می کند سهم تعاونی ها را در جهت عدالت محوری ارتقاء دهد.

۱۱ خرداد ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید