اخبار

تعاونی‌های کشور تولید کننده خوبی هستند

تعاونی‌های کشور تولید کننده خوبی هستند
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌های کشور تولید کننده خوبی هستند، اما عرضه کننده خوبی نیستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان  زنجان، سیدحمید کلانتری  در دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان زنجان اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران تعاون جایگاه معتبری دارد و جزو معدود مواردی است که دو اصل 43 و 44 قانون اساسی به آن اختصاص‌یافته است.

وی با اشاره به اینکه تعاون می‌تواند به‌عنوان نزدیک‌ترین روش به اقتصاد اسلامی کمک کند، تصریح کرد: از یک نگاه کلی تعاونی در پیشبرد اهداف در مباحث همکاری و همیاری بسیار مؤثر است.

معاون وزیر تعاون با اشاره به اصول هفت‌گانه تعاون افزود: متأسفانه به دلایل مختلف تعاون نیز مورد غفلت واقع‌شده است و با وجود فعالیت 20 ساله وزارت‌خانه تعاون توجه زیادی به آن نشده است.

وی با اشاره به عدم تحقق برخی از مصوبات اصل 44 اضافه کرد: تعاونی یک اقتصاد اجتماعی است و طبق قانون باید تعاونی‌ها از 20 درصد معافیت قانون حق کارفرما بهره‌مند می‌شدند که این محقق نشد.

کلانتری با اشاره به اینکه کشور هم‌اکنون در شرایط پس از تحریم است، تصریح کرد: در شرایطی که ما به‌شدت نیازمند اشتغال و توسعه ظرفیت اشتغال در زمینهٔ تعاونی هستیم، باید توجه بیشتری نسبت به تعاون داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه 25 درصد اقتصاد کشور باید از طریق بخش تعاون باید تأمین شود، گفت: با این امر ما بسیار فاصله‌داریم و باید در این زمینه توجه ویژه‌ای شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه باید نگاه به تعاون عوض شود، افزود: یکی از مشکلات تعاون بدفهمی نسبت به تعاون است و سوءبرداشت نسبت به تعاون در برخی از رده‌های مدیریتی شکل‌گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه با آوردن نام تعاون در اذهان برخی از افراد صرفاً یک فروشگاه عرضه‌کننده گوشت و تخم‌مرغ تجلی می‌شود، گفت: فعالیت یک تعاونی فقط این است و ما فقط 17 هزار تعاونی صنعتی داریم که باید نسبت به آن توجه ویژه شود.

وی با اشاره به عضویت 5 میلیون نفر در تعاونی‌های مصرف تصریح کرد: این امر در توزیع عادلانه کالا نقش مهم و اساسی خواهد داشت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به هفت راهبرد تعیین‌شده برای تعاون اضافه کرد: ذیل هر هفت برنامه هفت برنامه دیگر است و در کل 49 برنامه در این هفت راهبرد گنجانده‌شده است.

وی با تأکید بر نهادینه کردن روحیه تعاون و همکاری در زمان تحصیل در دوران دانشگاهی تصریح کرد: این امر موجب می‌شود که این‌ها به کار عادت کنند و از توانمندی‌های لازم برای انجام حداقل امور شخصی خود داشته باشند.

 کلانتری با اشاره به اینکه تعاونی دانش‌بنیان نیز قادر به تشکیل جمع جوانان نخبه است، افزود: در حال حاضر 450 تعاونی دانش‌بنیان در کشور داریم.

وی با تأکید بر ایجاد روحیه تعاونی در خود تعاونی‌ها اضافه کرد: اگر در تعاونی‌ها روحیه جمعی وجود داشته باشند قادر به فعالیت بهتر و موفق‌تر خواهند بود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه با ایجاد روحیه تعاون امر بهره‌وری نیز محقق خواهد شد، گفت: راهبرد تعاملات شبکه‌ای و شبکه‌های تعاونی نیز از دیگر اقداماتی است که باید محقق شود، چراکه هم‌اکنون تعاونی یک شبکه در کشور ایجاد کرده است.

وی اشاره به اینکه بخش شرکتی کار کردن تعاونی‌ها یک جنبشی در سطح کشور ایجاد کرده است، گفت: با استفاده از ظرفیت تعاونی‌های حمل‌و نقل و مصرف و حمل‌و نقل می‌توان فعالیت‌های بهتری ارائه کرد.

 

کلانتری با اشاره به راهبرد پنجم تعاونی‌ها که توسعه بازار است، تصریح کرد: در برخی از موارد تعاونی‌ها تولیدکننده خوبی هستند، اما عرضه‌کننده خوبی نیستند که باید این توانمندی در آن‌ها ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه باید نسبت به معرفی توانمندی‌های تعاونی‌ها اقدام شود، گفت: باید فرهنگ مربوط ایجاد و نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط  در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با ابراز امیدواری درزمینهٔ توسعه بازار و برند سازی تصریح کرد: برای مثال الآن تعاونی حمل‌و نقل جاافتاده است بااینکه بخش خصوصی در آنجا رشد کرده است.

وی با اشاره به ایجاد بازار مجازی تعاون که فضایی برای بازار مجازی ایجاد کند و هر کس در دفتر خود با تعاونی‌ها ارتباط برقرار کند، گفت: تعمیم نظارت و نظارت بر تعاونی‌ها نیز از دیگر راهبردهای تعاونی است که بسیار موردتوجه قرارگرفته است.

کلانتری با تأکید برداشتن نگاه جدید به تعاونی‌های درزمینهٔ ایجاد اشتغال تصریح کرد: یکی از تأکیدات رئیس‌جمهور نیز ایجاد فضای کسب‌ وکار است تا فضای کسب‌و کار از کساد خارج شود.

وی با اشاره به اینکه امسال هشتادمین سال تشکیل تعاونی در کشور است، گفت: امیدواریم در صدمین سال اتفاقات خوبی برای تعاونی‌ها رخ دهد.

 

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید