اخبار

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : خیر جمعی را به گفتمان عمومی تبدیل کنیم

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : خیر جمعی را به گفتمان عمومی تبدیل کنیم
نخستین همایش ملی خیر جمعی و مشارکت در توسعه رفاه اجتماعی با حضور جمع کثیری از خیرین، علما و مسئولین کشوری در سالن همایش‌های مدرسه امام موسی کاظم (ع) قم برگزار شد.

دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به  مسائل سوء تغذیه موجود در مادران شیرده و کودکان خردسال، عنوان کرد: کودکان به ویژه در دو سال اول زندگی خود و همچنین مادران آنها ممکن است که دچار سوء تغذیه شوند، که دولت به صورت هدفمند برنامه‌هایی را در در نظر گرفته است، به طوری که حدود  200 هزار مادر و فرزند که دچار سوء تغذیه بودند، مورد حمایت قرار گرفتند.

 دکتر ربیعی گفت : دولت در مجموعه سیاست‌های رفاهی خود، فرصت برابر را به عنوان حق مردم بیان می‌کند و دولت به نمایندگی جامعه در پی تحقق این حق برای عموم مردم است.
دکتر ربیعی با بیان این که به چند جهت نیاز به ورود مردم داریم، تصریح کرد: دولت به تنهایی قادر نیست که در این زمینه فعالیت کند و مردم نیز باید در کنار دولت باشند، وقتی جامعه ای به سمت خیر جمعی پیش می‌رود، از آسیب‌های متعددی به دور می‌ماند، به طوری که اثر دعایی، معنوی، اجتماعی و خیری بر جامعه دارد و آن، جامعه توسعه یافته است و خوشبختی در آن موج می‌زند.
 
وی تصریح کرد: در سازمان بهزیستی در چند سال اخیر، شورای سالمندی احیا شد، شورای حمایت از کودکان که به مدت چند سال تعطیل بود، اخیرا فعال شده است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که خیر جمعی را به گفتمان عمومی تبدیل کنیم، گفت: در گذشته نوع خیر با مسأله مالی تعریف می‌شد، اما در برنامه ریزی که صورت گرفته است، افراد می‌توانند با مال و خدماتی که ارائه می‌دهند، خیر جمعی را گسترش دهند.
 
دکتر ربیعی با بیان این که جامعه، پدر و مادر کودکان بهزیستی است، عنوان کرد: خیر جمعی منوط به پول نیست؛ سازمان بهزیستی در این طرح، خیر را فقط در بحث مالی ملاحظه نکرده است، بلکه افراد می‌توانند از توانایی‌های خود در خیر جمعی استفاده کنند.
 
وی با بیان این که خیرین به عنوان پشتوانه معنوی و مادی سازمان بهزیستی محسوب می‌شوند، اظهار داشت: گونه‌های مختلفی از خیر جمعی در مشارکت‌های مردمی بهزیستی سامان یافته است که امید است جامعه در این طرح مشارکت کنند تا فردی در جامعه احساس تنهایی نکند.

وی اضافه کرد: مشارکت مردمی معمولا با مساله مالی تعریف می شود اما افراد می توانند با خدمات و امور حمایتی خود اقدام به حمایت از نیازمندان کنند و از کودکان بهزیستی، سالمندان، معلولان جسمی و زنان بی سرپرست حمایت خوبی انجام شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از همه مردم که در امور بهزیستی مشارکت کردند سپاسگزار هستیم و زمانی که جامعه ای به سمت خیر جمعی می رود قطعا در آثار بین نسلی خود سود این خیر را شاهد خواهد بود

ربیعی بیان داشت: در جامعه ای که خیر جمعی در آن گسترش یابد شاهد اثربخشی در زندگی شخصی افراد خواهیم بود و کسانی که در خیر جمعی مشارکت می کنند از آسیب های متقابل خود دور می مانند و این مشارکت مردم اثرات جمعی فراوانی نیز خواهد داشت.
وی اظهار داشت: جامعه ای که حمایت های مردمی از نیازمندان را دارد جامعه توسعه یافته است.
ربیعی اظهار کرد: در جامعه لذت جو توسعه به معنای رشد فاصله طبقاتی و زیرپا گذاشتن ارزش هاست و افراد در این جامعه دچار نوعی اقناع روحی می شوند در حالی که انسان ها باید در کنار هم زندگی کرده و به همدیگر کمک کنند

وی گفت: اگر رشد خیر و مشارکت در هر جامعه ای اتفاق افتد آن جامعه دچار خوشبختی می شود و افراد در کنار هم به خوبی زندگی کرده و جامعه آرامش خواهد داشت لذا توسعه باید همراه با جامعه غمخوار و با نشاط باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پشتوانه عظیم ارزش های دینی ما می تواند در خیر جمعی موثر باشد و شهر قم و حوزه علمیه در بسط نظریه های خیر جمعی باید ما را همراهی کند.
وی بیان داشت: ایرانی که شادمان باشد و همه در آن زندگی خوب داشته باشند را رسالت دولت تدبیر و امید می دانیم و در همین راه گام بر می داریم.
همایش خیرجمعی و مشارکت در توسعه رفاه اجتماعی به همت سازمان بهزیستی کشور و با هدف گسترش جلب مشارکت های مردمی در حمایت از نیازمندان با حضور جمعی از جامعه بهزیستی کشور و خیران در قم برگزار شد.
۱۹ مهر ۱۳۹۴ ۰۸:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید