اخبار

تعاونی‌های غیرفعال منحل می‌شوند

تعاونی‌های غیرفعال منحل می‌شوند
مدیر کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان گفت:‌ طی تشکیل یک کارگروه ویژه، تصمیماتی در رابطه با انحلال تعاونی‌های ثبت شده غیرفعال که امکان احیا ندارند، اتخاذ شده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی احمد غریوی درگفتگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: متاسفانه از زمان تصویب قانون تعاون و تشکیل وزارت‌خانه مربوطه و بر اساس سیاست‌هایی که بود تعاونی‌ها به نوعی عادت کرده‌اند که فعالیت خود را بر اساس تسهیلات و کمک‌های مختلفی که می‌تواند صورت گیرد، پایه‌گذاری کنند، در حالی که طبق تعریف قانونی از تشکیل تعاونی، این تشکل‌ها بر اساس جمع‌آوری سرمایه‌های خرد اعضا تشکیل می‌شود.

 

وی با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند علاوه بر تجمیع سرمایه‌های خرد و ایجاد اشتغال، درآمد حاصل را به خوبی بین اعضای خود به صورت عادلانه تقسیم کنند، افزود: در سال‌های گذشته کمک‌هایی در قالب تسهیلات کم‌بهره دولتی و کمک‌های صندوق اعتباری صورت می‌گرفت که حدود 4 سال است کمک‌های فنی و اعتباری در ردیف بودجه پیش‌بینی نمی‌شود.

 

غریوی تصریح کرد: وقتی چنین اعتباراتی در ردیف بودجه نباشد ادارات مربوطه تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی نمی‌توانند پاسخ‌گوی تقاضای تسهیلات از شرکت‌های تعاونی باشند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه هم‌اکنون 4100 تعاونی در سطح استان به ثبت رسیده است گفت:حدود2700 تعاونی فعال در گرایش‌های مختلف فعالیت دارند و طی تشکیل کارگروهی از سال گذشته، شناسایی تعاونی‌های غیرفعال در دستور کار قرار گرفته است.

 

غریوی تاکید کرد:‌ احیاءتعاونی‌های غیرفعالی که با حمایت های اداره کل می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند در دستور کار قرار گرفته و در مواردی که ادامه امکان احیای تعاونی وجود ندارد تصمیماتی در خصوص انحلال آنها اتخاذ شده است.

 

غریوی تصریح کرد:‌ نقش تعاونی‌ها در ایجاد اشتغال بر کسی پوشیده نیست که با سرمایه‌های خرد می‌توانند در این حوزه ورود موفقی داشته باشند، در حالی که ایجاد هر فرصت شغلی در صنایع بزرگ نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دارد ایجاد اشتغال در بخش تعاون باارقام بسیار کمتر امکان پذیر میباشد لذاتوجه به این بخش میتواند موجبات خلق فرصت های شغلی جدید راایجاد کند

 

۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید