اخبار

416 تعاونی بانوان در استان زنجان وجود دارد

416 تعاونی بانوان در استان زنجان وجود دارد
مسئول روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان گفت: از ابتدای تاسیس تعوانی ها در کشور و با احتساب تعداد تعاونی های ثبت شده استان و تا پایان سه ماهه اول سالجاری، 416 تعاونی بانوان در سطح استان وجود دارد.
رسول احدی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه تعاونی های بانوان شامل آن دسته از تعاونیهاست که بیش از 50 درصد اعضای آن را زنان تشکیل می دهند، اظهار کرد: بدین ترتیب حتی تعاونی هایی که به عنوان مثال 7 نفر عضو دارند، چنانچه 4 نفر از اعضای آن را بانوان تشکیل دهند، جزء تعاونی های بانوان محسوب می شوند.

وی تعداد اعضای این تعداد تعاونی بانوان در سطح استان را 6 هزار و 348 نفر عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به تشکیل این تعوانی ها، برای 3 هزار و 817 نفر اشتغالزایی شده و افراد زیادی نیز از قبل تشکیل این تعاونی ها فعالیت های مفید دیگری در راستای کار تعاونی ها انجام داده اند.
این مقام مسئول به بیشترین گرایش تعاونی های بانوان استان اشاره نمود و یادآور شد: از این 416 تعوانی، بیشترین گرایش در زمینه تعاونی های کشاورزی با 158 تعاونی است و کمترین زمینه را نیز بخش معدن تشکیل می دهد. همچنین سرمایه اولیه این تعاونی ها نیز بالغ بر 8 میلیارد و 843 میلیون ریال می باشد.

مسئول روابط عمومی اداره کل تعاون استان با بیان اینکه در حال حاضر و در کشور ما بخش عمده نیروی کار بالقوه زنان خارج از چرخه اقتصادی کشور قرار دارند، ابراز کرد: به دلیل نیاز کشور به نیروهای کارآمد و لایق، سازماندهی و هدایت بانوان علاقمند و متخصص در مسیر درست و واقعی بسیار حائز اهمیت است. به گونه ای که حضور بانوان در تعاونی ها علاوه بر کمک به رونق اقتصادی، راهی به سوی استقلال فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بانوان است.

احدی خاطر نشان کرد: زنان و فعالیت های تعاونی زنان با حضور در تعاونی ها علاوه بر برخورداری از مزایای اقتصادی، فرصت کسب تجربه  را به دست می آورند.‏ همچنین فعالیت در گروه های کاری به آنها کمک می کند تا حس خود باوری را که پیش نیاز مشارکت است، به دست آورند. به همین دلیل بخش تعاون می تواند زنان را وارد صحنه اقتصادی و اجتماعی کرده و راه را برای حضور فعال تر آنان در جامعه باز کند‏‏.

وی افزود: از آنجا که این افراد نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، بی تردید تعاونی های زنان بستر مناسبی است که به دور از ‏تبعیض و با رعایت برابری اعضاء و در پرتو فرهنگ مشارکت عمومی برای اشتغال شایسته زنان تشکیل شده و از طریق این تعاونیها ‏مشارکت فعال تر آنان در فعالیت های توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی فراهم شود و تحقق عدالت اجتماعی سرعت یابد.
۳۰ خرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید