اخبار

۱۸۰۰ تعاونی در استان زنجان غیرفعال شده است

۱۸۰۰ تعاونی در استان زنجان غیرفعال شده است
معاون تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه بیش از یک هزار و ۸۰۰ تعاونی غیر فعال در استان شناسایی شده است، گفت: برای ۴۵۰ تعاونی دو بار اخطاریه کتبی توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابلاغ شده است.

 

حمید دنیایی با اشاره به پایش تعاونی‌های استان اظهار داشت: با پایش انجام شده بیش از یک هزار و 800 تعاونی غیر فعال در استان شناسایی شده است که در مرحله اول برای 450 تعاونی دو بار اخطاریه کتبی توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابلاغ شده است.

وی افزود: در قانون پیش‌بینی شده است که برای انحلال این تعاونیها باید سه اخطاریه به صاحبان این تعاونیها ابلاغ شود که دو اخطاریه توسط اداره تعاون و اخطاریه سوم باید با اخذ مجوز از وزارتخانه انجام شود که با اخذ مجوز اخطاریه سوم به این تعاونی‌ها نیز ابلاغ می‌شود.

معاون امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تصریح کرد: بسیاری از این تعاونیها غیر فعال در سالهای قبل از دهه 70 زیر نظر مرکز گسترش شرکتهای تعاونی شکل گرفته‌اند که با تعیین تکلیف این تعاونیها اداره تعاون فعالیت خود را بر حمایت از تعاونی‌ها فعال متمرکز می‌کند.

وی با بیان اینکه حمایت از ایجاد تعاونی‌های دانش بنیان از جمله وظایف این معاونت است، گفت: تسهیلات کم بهره به تعاونی‌های دانش بنیان زنجان ارائه می‌شود.

دنیایی بیان کرد: 17 تعاونی دانش بنیان ثبت شده در استان وجود دارد که معافیت‌های مالیاتی و تسهیلات کم بهره از طریق معاونت راهبردی و فناوری ریاست جمهوری به این تعاونیها ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های فناورانه از معافیت‌های 15 ساله هرگونه عوارض و مالیاتها  بهره‌مند می‌شوند.

معاون امور تعاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه با احتساب شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، 800 هزار زنجانی عضو تعاونی‌ها هستند، گفت: افزایش سهم تعاونیها از تولید ناخالص داخلی یکی از اقدامات در راستای ایجاد اشتغال در این بخش است که بر اساس برنامه‌های تعیین شده سهم تعاون باید از تولید ناخالص ملی به 25 درصد برسد.

وی عنوان کرد: اجرایی شدن راهبردهای هفتگانه تعاون که توسط وزارت تعاون به همه استانها ارسال شده است می‌تواند نقش موثری در رشد فعالیت تعاونی‌ها در استان داشته باشد.

دنیایی با بیان اینکه بیش از 4 هزار تعاونی ثبت شده در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در طول 9 ماهه امسال بالغ بر 50 تعاونی در استان ایجاد شده است که برنامه اداره تعاون صرفا افزایش کمی نیست و توجه به کیفی‌سازی فعالیت تعاونی‌ها مدنظر است.

 

۱۴ دی ۱۳۹۴ ۰۷:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید