اخبار

هر آنچه که باید درباره بیمه بیکاری بدانیم

هر آنچه که باید درباره بیمه بیکاری بدانیم
رییس و کارشناس ارشد امور فنی و بیمه‌شدگان اداره کل تامین اجتماعی استان زنجان گفت: فقط کسانی می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند که بدون میل و با اجبار اخراج شده‌اند.

 

جبار عالمی اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد شاغل تصور می‌کنند که با دور زدن قانون و یا تبانی با کارفرما، می‌توانند برای چهار یا پنج سال آخر سال‌های اشتغال خود بیمه بیکاری دریافت کنند. این در حالی است که بیمه بیکاری باید مختص کسانی باشد که به ناچار از کار بیکار شده و برای امرار معاش خود دچار مشکل شده‌اند.

 

این مسئول ادامه داد: در واقع بیمه بیکاری شامل کسانی می‌شود که بلافاصله بعد از پیدا شدن یک شغل مناسب آماده به کار باشند، نه این‌که خود را به بیکاری زده و برای دریافت حق بیمه راضی باشند. همچنین این قشر باید مشمول قانون کار و تامین اجتماعی بوده، تبعه کشورهای خارجی نباشند، مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکار افتاده نباشند و بیمه‌شده نیز قبل از بیکار شدن حداقل شش ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشد.

 

وی افزود: بیمه بیکاری، 3 درصد از دستمزد فرد در طول دوران اشتغال است و کسانی که در طول چند سال آخر مدت اشتغال خود بیمه بیکاری دریافت می‌کنند، با همین میزان مبلغ بازنشسته می‌شوند. متاسفانه برخی به غلط تصور می‌کنند دستمزدشان بعد از بازنشستگی به حالت سابق برمی‌گیرد در حالی که این‌طور نیست و حقوق بازنشستگی این افراد همان 3 درصد خواهد بود.

 

عالمی خاطرنشان کرد: تشخیص ارادی و غیر ارادی بودن بیکاری متقاضیان برای دریافت بیمه بیکاری بر عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، همچنین سازمان تامین اجتماعی است و چند مرحله را شامل می‌شود؛ از این‌رو اگر احراز شود که فردی مستحق دریافت بیمه بیکاری نبوده ولی چند ماه توانسته از مزایای آن سوء استفاده کند، بدون فوت وقت جریمه می‌شود و باید آن‌چه دریافت کرده را به حساب سازمان برگرداند.

 

۲۶ دی ۱۳۹۴ ۰۸:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید