اخبار

بررسی 23 هزار نامه ریاست جمهوری در زنجان

بررسی 23 هزار نامه ریاست جمهوری در زنجان
مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان از بررسی و پالایش 23 هزار نامه ریاست جمهوری در یک ‌سال گذشته در این بنیاد خبر داد.
مهدی اشراقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: از این تعداد نامه قریب به 22 هزار نفر مشاوره غیر حضوری و 10 هزار نفر مشاوره حضوری شده‌اند.
وی تصریح کرد: امسال نیز 6 هزار نامه ریاست جمهوری به بنیاد محول شد که کارشناسان در گام نخست با ارسال پرسشنامه به درب منازل این افراد مشاوره غیرحضوری انجام و با مراجعه افراد نیز به آنان مشاوره حضوری می‌دهند.
مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان ادامه داد: معاونت تحقیق، توسعه و کارآفرینی برای بررسی و پالایش نامه‌های ریاست جمهوری سه مرحله زمان‌بندی شده در نظر گرفته بود که هم اینک با دعوت از کارجویان برای انجام مشاوره حضوری در حال تکمیل بانک‌های اطلاعاتی و معرفی به کلاس‌های آموزشی هستند.
وی با بیان اینکه همچنین از 10 هزار نفر مشاوره حضوری به عمل آمده، لیست طرح و ایده‌های جمع آوری شده به 200 مورد رسیده است، اظهار داشت: از بین متقاضیان اشتغال بیش از 462 نفر خواستار تشکیل شرکت‌های تعاونی بوده‌اند که در همین راستا 30 شرکت تعاونی تشکیل و 36 شرکت تعاونی نیز مراحل پایانی ثبت را سپری می‌کنند.
اشرقی افزود: طی بررسی‌های صورت گرفته بین متقاضیان اشتغال مشخص شده که 70 درصد از کارجویان را آقایان و 30 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: در طول این مدت بیش از 585 نفر از کارجویان با توجه به علاقه و گرایش خود به کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی شده‌اند تا پس از کسب مهارت‌های لازم وارد بازار کار شوند.
مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان اضافه کرد: طی تحلیل و تفکیک متقاضیان اشتغال که توسط نرم‌افزار موجود در بنیاد صورت گرفته، مشخص شده بیش از 80 درصد متقاضیان اشتغال بین رده سنی 25 تا 35 سال قرار دارند.
وی تصریح کرد: همچنین از تعداد کل آمار کارجویان ثبت شده در بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان بیش از 80 درصد افراد زیر دیپلم را آقایان تشکیل می‌دهند و طی مشاوره‌های حضوری نیز مشخص شده بیش از 80 درصد کارجویان متقاضی تشکیل خوشه‌های خدماتی و صنعتی هستند.
اشراقی عمده مشکل بررسی نامه‌های ریاست جمهوری را نبود تحصیلات دانشگاهی بین کارجویان دانست و گفت: بیش از 70 درصد متقاضیان اشتغال فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند که تلاش می‌کنیم با برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت‌های کارجویان را بالا ببریم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از تمامی دستگاه‌های مرتبط با اشتغال خواست برای افزایش مهارت کارجویان از هیچ کوششی دریغ نورزند، افزود: ساماندهی کارجویان استان ابتدا با بررسی نامه‌های متقاضیان اشتغال ریاست جمهوری در بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان زنجان آغاز و سپس در مرحله بعد با پخش تراکت وآگهی‌های تبلیغاتی در مطبوعات و صدا و سیمای مرکز زنجان از همه کارجویان استان خواسته شد برای ساماندهی در پروژه طراحی مهندسی اشتغال به بنیاد مراجعه کنند.
مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی وتعاون استان زنجان تصریح کرد: هم‌اکنون دولت بحث اشتغال را به وزارت تعاون محول کرده است و متقاضیان اشتغال که تاکنون در پروژه طراحی مهندسی اشتغال ثبت نام نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت وزارت تعاون مشخصات فردی خود را در آن وارد کنند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از این مرحله اداره کل تعاون اطلاعات متقاضیان ثبت‌نام شده را در قالب سی دی به بنیاد تحویل می‌دهد تا این افراد هم مشمول برنامه‌های تحلیل و تفکیک بنیاد شوند.
اشراقی ادامه داد: پس از آنکه تحلیل و تفکیک متقاضیان انجام شد از آنان برای مشاوره حضوری، ثبت شرکت‌ها و شرکت در همایش‌ها و سمینارها دعوت به عمل می‌آید.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا بخش تعاون متولی همه امور مربوط به امر اشتغالزایی از مرحله ثبت‌نام تا بکارگیری نیرو شده است، یا فقط متولی انجام امور اداری و پالایشی مربوط به امور اشتغال است، اظهار داشت: موضوع اشتغالزایی دارای فرآیندی است که همه بخش‌های اقتصادی و اجرایی کشور را با خود درگیر می‌کند بنابراین هر کدام از بخش‌ها قسمتی از فرآیند اشتغالزایی در کشور را عهده‌دار هستند، که بخش تعاون هم مکلف به ثبت‌نام، ساماندهی، پالایش و توانمندسازی نیروهای کار است، ضمن آنکه فرایند توانمندسازی نیز در اهتمام با دیگر بخش‌ها، اجرایی می‌شود
۲۷ تیر ۱۳۸۹ ۱۳:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید