اخبار

اصناف نقش موثری در ایجاد اشتغال دارند

اصناف نقش موثری در ایجاد اشتغال دارند
وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی در ششمین اجلاس نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: اصناف نقش موثری در ایجاد اشتغال دارند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان زنجان، دکترعلی ربیعی با بیان اینکه اشتغال مهم ترین مساله امروز دولت دکترروحانی است و موضوعات مربوط به صنوف نیز برای دولت یازدهم بسیار مهم است، گفت: اصناف نه تنها ازساحت تولید و توزیع در اقتصاد بلکه از ابعاد اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی دارای اهمیت فراوانی هستند .

ربیعی وجه اقتصاد اجتماعی اصناف را نیز بسیار قوی دانست و گفت : این گروه ازجامعه دردوره های مختلف تاریخی درالگوسازی ورفتارسازی فرهنگی نیز بسیار مهم هستند و نمی توان نقش آنان را در تحولات تاریخ سیاسی ایران نادیده گرفت

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی گفت : اشتغال موضوع مهم امروز است وباید کاری کنیم که با تعاون به کار برسیم و با کار به رفاه دست پیدا کنیم . درسال های گذشته اقتصاد ایران کوچک شده بود . قدرت ملی ما به اندازه اقتصاد ماست.

ربیعی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد : براساس اقتصاد مقاومتی نیازمند رشد اقتصادی هستیم و با توجه به تجربه های جهانی به اهمیت نقش بنگاه های کوچک، خرد و متوسط بیشتر پی می بریم

وی بنگاه های خرد و کوچک را شاه کلید اشتغال بیان و با اشاره به اینکهاصناف زنجیره ای در اقتصاد تشکیل می دهد و از واحدهای تولیدی گرفته تا واحدهای توزیعی بر ارتباطات افقی وعمودی درون جامعه وخود اتاق اصناف تاثیرمی گذارد،گفت : خدمات مولد در حوزه اصناف بیشترین سهم را دارد و ما متعلق به دوره ای هستین که نیازداریم اشتغال را درخدمات و خدمات مولد گسترش دهیم . به عنوان مثال درحوزه های IT و گردشگری تمرکز کرده ایم وتوانسته ایم در کوتاه مدت فرصت ها و ظرفیت های زیادی دربخش هایی مانند حمل و نقل و ...ایجاد کنیم

ربیعی تصریح کرد:  بنگاه های غیر رسمی که عمدتا از صنوف تشکیل می شوند سهم بیشتری دراشتغال داشته اند. بنابراین سهم بالای بنگاه های خرد و کوچک دراشتغال باعث شده تا بیکاری را به طور نسبی هضم کنیم . حتی این بخش در تحریم ها هم آسیب کمتری دیده است . جهت گیری اصلی ما نیز بزرگ تر کردن بنگاه های خرد و متوسط و زنجیره ای کردن بنگاه ها و گسترش آن هاست.

وی با بیان اینکه ما دربخش تامین اجتماعی ،بهره وری وآموزش های فنی و حرفه ای با اتاق اصناف سروکارداریم، بخشی از مالکیت تامین اجتماعی برای اصناف است و اصناف صاحبان تامین اجتماعی هستند، اظهار کرد: درحوزه مرتبط دیگری که می خواهم بیان کنم ، اصناف با ما کاری ندارند، ما با اصناف کار داریم و آن حوزه خیرجمعی است. اصناف همواره پرچمدارخیرجمعی درجامعه بوده اند اکنون نیزکودکان بی سرپرست ، زنان سرپرست خانواروگروه هایی که درجامعه به فرصت های برابر دست پیدا نمی کنند نیازدارند که دستشان گرفته شود.

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ، توجه به  مهارت و بهره وری را از نیازهای جامعه امروزدانست و خواستار قرارگرفتن بیشتر سازمان فنی و حرفه ای درکنار اصناف شد و افزود : امروز موضوع صنوف مجازی مطرح شد و معتقدم این امر باید با قاعده های لازم دنبال شود و صنوف مادی و مجازی باید درکنار هم قراربگیرند وزنجیره ای تشکیل دهند اما صنوفی که از قبل نیز پایه های قوی داشته اند .  

 

۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید