اخبار

بیش از 80 درصد مردم استان زنجان عضو تعاونی هستند

بیش از 80 درصد مردم استان زنجان عضو تعاونی هستند
زنجان - مدیر کل تعاون استان زنجان گفت: با احتساب عضویت مردم در سهام عدالت بیش از 80 درصد مردم عضو تعاونی هستند

سید موسی متوسلین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، توسعه تعاون در جامعه را نیازمند فرهنگ سازی دانست و افزود: یکی از مشکلاتی که از سالیان گذشته در مقابل تعاونی وجود داشت، عدم توسعه یافتگی فرهنگی در رابطه با ورود مردم به عرصه های مشارکت طلبانه بوده است.
وی یادآورشد: مردم در بسیاری از عرصه های اجتماعی روحیه مشارکت طلبی دارند، اما در حوزه های اقتصادی این حضور و مشارکت بسیار کمرنگ است.
متوسلین، بااشاره به تاکید دین اسلام بر مشارکت در کارها و برنامه ریزی ها و ارزش تعاون تصریح کرد: تمامی رویدادها و حوادث تاریخی و فرهنگی مبنی بر این است که اقدامات مشارکتی از موفقیت و نتیجه مناسبتری نسبت به کارهای فردی برخورد بوده است.
مدیر کل تعاون استان زنجان، به تاثیر عقل جمعی بر کاهش اشتباهات اشاره کرد و گفت: تغییر نوع تفکر مردم و تبیین صحیح ارزش تعاون و کارهای مشارکتی مسوولیت رسانه ها و مطبوعات است که باید با جدیت برای نهادینه کردن این فرهنگ تلاش نمایند.
وی، سهم تعاون از اقتصاد کشور را 5/6 تا 13 درصد عنوان کرد و افزود: بر اساس تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در برنامه پنجم توسعه این میزان سهم تا پایان سال 93 باید به 25 درصد برسد.
متوسلین به نقش سازمانهای غیر دولتی،‌رسانه ها و مردم در تحقق این موضوع اشاره کرد و یادآورشد: استقبال مردم از بخش تعاون و همکاری سازمانها و مراکز غیر دولتی در ایجاد تعاونی ها و دعوت مردم برای سرمایه گذاری و مشارکت اقتصادی درآنها و اطلاع رسانی رسانه ها است که می تواند موجب تحقق این سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد کشور باشد.
مدیر کل تعاون استان زنجان، تعاون را یک حوزه فرا بخشی توصیف کرد و گفت: تعاون در گستره وسیعی از فعالیت های اجتماعی و اقتصادی می تواند وارد شود و حضور فعال داشته باشد.
وی به نقش سهام عدالت در اقتصاد کشور اشاره کرد و اظهار داشت: سهام عدالت یکی از اقدامات دولت به منظور تحقق عدالت اجتماعی است که با هدف توزیع عادلانه ثروت در میان دهک های پایین جامعه و با مشارکت بسیاری از افراد در حوزه اقتصاد کشور نقش خود را ایفا کرده است.
 

۲۴ اَمرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید