اخبار

هم اکنون 2 هزار و 212 نابینا در زنجان تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند

هم اکنون 2 هزار و 212 نابینا در زنجان تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند
مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: هم اکنون 2 هزار و 212 نابینا در زنجان تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند و به 419 نفر از آنان مستمری ماهانه پرداخت می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، محمد محمدی قیداری در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید افزود: نابینایان از قشرهای بسیار مستعد جامعه معلولان هستند و نشان داده اند که در صورت وجود بستر و ساختار لازم برای رشد، توانمندی های قابل توجهی برخوردارندکه هم اکنون 52 دانشجو، 103 دانش آموز و 64 ورزشکار نابینا در سطح استان تحت پوشش خدمات حمایتی بهزیستی قرار دارند.

محمدی قیداری به فعالیت انجمن نابینایان استان زنجان اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی در جهت برون سپاری فعالیت های خود به بخش های غیر دولتی، 500 پرونده از نابینایان در استان را به این انجمن واگذار کرده است که شامل 303 مرد و 197 زن می شود.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه 30 درصد از موارد بروز معلولیت نابینایی ناشی از اختلالات ژنتیکی است، گفت: راهبرد اصلی بهزیستی بر امر پیشگیری از معلولیت ها استوار است و بر همین اساس همه ساله برنامه ها و طرح های متعددی برای معاینه و غربال گری در سطح جامعه انجام می شود.

محمدی قیداری افزود: سال گذشته 90 درصد از کودکان سه تا 6 سال در سطح استان مورد معاینه قرار گرفتند که در نتیجه آن حدود 300 کودک مشکوک به بیماری تنبلی چشم شناسایی شدند.

وی به ضرورت توجه بیش از پیش به موضوع مناسب سازی محیط شهری و اماکن عمومی اشاره و خاطرنشان کرد: اگر بستر فیزیکی و مبلمان شهری برای حضور و تردد معلولان فراهم نباشد به هر میزان در جهت توانمندسازی معلولان فعالیت شود، نتیجه مطلوبی در پی ندارد چرا که معلولان به دلیل فضای مناسب سازی نشده، امکان حضور و فعالیت در سطح جامعه را نخواهند داشت.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان به تصویب 'قانون جامع حمایت از معلولان' در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این قانون، بندهای مختلفی برای حمایت از جامعه معلولان از جمله مناسب سازی را دارد که تصویب و ابلاغ آن، زمینه ارائه خدمات بیشتری به جامعه هدف بهزیستی را فراهم می کند.
در این مراسم از نابینایان موفق استان در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و ورزشی و نیز خیران فعال در حوزه حمایت از معلولان تجلیل شد.

۲۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید