اخبار

75درصد از کودکان سه تا ۶ سال زنجان در طرح غربالگری بینایی‌سنجی تحت پوشش قرار می‌گیرند

75درصد از کودکان سه تا ۶ سال زنجان در طرح غربالگری بینایی‌سنجی تحت پوشش قرار می‌گیرند
مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در سال گذشته نیز با انجام بینایی‌سنجی از کودکان مورد هدف ۴۱ هزار و ۳۸ نفر مورد معاینه قرار گرفتند، گفت: با توجه به بررسیهای انجام شده در حدود ۲۷۴ نفر دچار تنبلی چشم هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، محمد محمدی‌قیداری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه کودکان دارای مشکلات بینایی در استان شناسایی می‌شوند اظهار داشت: این بینایی‌‌سنجی برای کودکان بین سه تا 6 سال همزمان با سراسر کشور در زنجان نیز به صورت رسمی آغاز شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از سیاستهای اداره کل بهزیستی در حوزه پیشگیری است، ابراز کرد: از جمله موارد پیشگیرانه شناسایی تنبلی چشم است که از جمله راهکارهای آن غربالگری تنبلی چشم است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه غربالگری تنبلی چشم در پایگاههای دائمی و غیردائمی سراسر استان انجام می‌شود، تصریح کرد: والدین می‌توانند برای شرکت در این طرح و سنجش بینایی کودکان خود به خانه‌های بهداشت، درمانگاههای سطح استان و نیز مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز با انجام بینایی‌سنجی از کودکان مورد هدف 41 هزار و 38 نفر مورد معاینه قرار گرفتند، عنوان کرد: با توجه به بررسیهای انجام شده در حدود 274 نفر دچار تنبلی چشم هستند.

محمدی به فعال بودن 11 پایگاه دائمی در سطح استان برای انجام بینایی‌سنجی اشاره کرد و افزود: در مجموع 163 مرکز شامل خانه‌های بهداشت، مهدهای کودک و در‌مانگاههای سطح شهر برای ارائه خدمات مطلوب بینایی‌سنجی فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه کودکانی که در طرح بینایی‌‌سنجی مشکوک شناخته شوند به متخصصان ارجاع و تا مراحل پایانی درمان مورد پیگیری قرار می‌گیرند، بیان کرد: هزینه عینک و موارد جراحی کودکانی که والدین آنها از بضاعت کافی برخوردار نباشند دریافت نمی‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه با توجه به برآوردهای انجام شده امسال باید 75 درصد از کودکان سه تا 6 سال در طرح غربالگری بینایی‌سنجی تحت پوشش قرار گیرند، یادآور شد: در حدود 39 هزار و 894 کودک در رده سنی مذکور در زنجان زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه درصد پوشش طرح در سال گذشته در بخش روستایی 79 درصد و در بخش شهری نیز 70 درصد برآورد شده است، خاطرنشان کرد: تعداد افراد تحت پوشش طرح در روستاها بالاتر از بخش شهری است.

 

۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۳:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید