اخبار

جوانان باید به سمت کارآفرینی و خویش فرمایی گام بردارند

جوانان باید به سمت کارآفرینی و خویش فرمایی گام بردارند
- مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تنها راه خروج از بیکاری تغییر رویکرد جوانان از مشاغل عمومی و دولتی به سمت کارآفرینی و خویش فرمایی است.

محمدرضا یوسفی روز یکشنبه در نشست خبری اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی افزود: سالانه از 24 تا 30 آبان (مصادف با 14 تا 20 نوامبر) به عنوان هفته جهانی کارآفرینی نامگذاری شده است که در بیش از 125 کشور جهان کارآفرینان کسب و کار و ایده های جدید را راه اندازی و موجب حیات زندگی بشر و گسترش و رشد اقتصادی می شوند.
وی تاکید کرد: هفته جهانی کارآفرینی فرصتی برای معرفی و فعالیت به منظور نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی و ارتقا جایگاه کارآفرینان و معرفی الگوهای برتر در عرصه کار و تولید است.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به معضل بیکاری جوانان بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی در دهه اخیر تعداد قابل توجهی از بانوان گرایش به تحصیلات دانشگاهی پیدا کرده اند.
یوسفی تاکید کرد: این مساله موجب شده تا ورود به بازار کار افزایش یابد.
وی ادامه داد: برای برون رفت از معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار باید فرهنگ حاکم بر اشتغال تغییر یابد.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فرهنگ غالب اشتغال در زمان کنونی پشت میز نشینی و گرایش جوانان به سمت مشاغل دولتی و عمومی است.
یوسفی تاکید کرد: سیاست دولت بر کوچک سازی بدنه دولت، چابک سازی و محدودیت در آن است.
وی به برخی از شاخص های بازار کار و اشتغال استان زنجان و کشور اشاره کرد و افزود: نرخ مشارکت اقتصادی این استان سال 93، 38.1 درصد، سال 94، 39.9 دهم درصد، و تابستان امسال نیز 45.1 دهم درصد رسیده است.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مشارکت اقتصادی کشور طی سال های 92، 93 و تابستان امسال به ترتیب 37.2 درصد، 38.2 درصد و 40.4 درصد رسیده است.
یوسفی به نرخ بیکاری در استان زنجان اشاره کرد و یادآورشد: این نرخ سال 93، 9.8 درصد، سال گذشته 9.6 درصد و تابستان امسال نیز به 8.2 درصد کاهش یافته است.
وی به نرخ بیکاری در سطح کشور در مدت زمان های بیان شده اشاره کرد و افزود: این نرخ در سال 93، 94 و تابستان امسال 10.6 دهم درصد، 11 درصد و 12.7 دهم درصد بوده است.
وی به نرخ مشارکت زنان و مردان اشاره کرد و افزود: این نرخ در مردان طی سال 93، 64.50 درصد، زنان در همین سال 12.4 درصد بوده است.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ مشارکت مردان و زنان در سال گذشته به ترتیب 64.7 دهم درصد و 15.3 دهم درصد بوده است.
یوسفی نرخ مشارکت زنان و مردان را طی سال 93 در سطح کشور به ترتیب 12 درصد و 62.2 درصد اعلام کرد و یادآورشد: این ارقام طی سال گذشته در بین مردان به 63.2 درصد و در بین بانوان به 13.3 درصد رسیده است.
وی تاکید کرد: بر اساس ارقام بیان شده، سهم بانوان استان زنجان در تولید ناخالص داخلی از وضعیت کشوری بالاتر است.
یوسفی سهم اشتغال در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات استان زنجان طی سال 93 را به ترتیب 30 و نیم درصد، 31.6 دهم درصد و 37.9 دهم درصد اعلام کرد.
وی با بیان اینکه سهم اشتغال در بخش کشاورزی طی سال گذشته در استان زنجان، 31.8 درصد، صنعت 31.8 درصد و خدمات نیز 36 و نیم درصد رسیده است.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته سهم اشتغال در بخش کشاورزی کشور 18 درصد، و خدمات 49.1 درصد بوده است.
یوسفی تاکید کرد: سهم اشتغال در بخش خدمات استان زنجان طی سال گذشته نسبت به سهم کشوری پایین است که این اشتغال در این بخش نیازمند تجدید نظر است.
نشست با کارآفرینان نمونه و فعال و بررسی موانع فعالیت آنها، آشنایی دانش آموزان و دانشجویان دانشگاه های سراسر استان زنجان با کارخانه ها و پرسش و پاسخ با کارآفرینان موفق و صاحبان کارخانه ها از مهمترین برنامه های هفته کار آفرینی در این استان است

۲۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید