اخبار

دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و استقلال‌طلبی حرکت کنند

دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و استقلال‌طلبی حرکت کنند
یک مدرس دانشگاه گفت: در دنیای پیشرفته امروزی همه دانشگاه‌های مطرح کشور به سمت تامین درآمدهای‌شان از طریق کارآفرینی حرکت می‌کنند و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

 

 

استاد جلیل خاوندگار با بیان اینکه دانشگاه‌ها در ابتدا با هدف و محوریت آموزش تاسیس شده بودند، تاکید کرد: توفیقات عدیده‌ای در حوزه فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان دانشگاهی طی سال‌های اخیر برای کشور وجود داشته است، همچنین فارغ‌التحصیلان ایرانی در همه دانشگا‌های مطرح دنیا مورد توجه قرار گرفته‌اند و این دانشگاه‌ها سعی در جذب و بورسیه نمودن این افراد داشته‌اند و همه این توفیقات نشان‌دهنده موفق بودن دانشگاه‌ها در امر آموزش دانشجویان بوده است و این امر را اثبات می‌کند که آموزش در ایران در حد استاندار جهانی شکل گرفته است.

 

دبیر اتحادیه انجمن‌های علمی حوزه فناوری با اشاره به اینکه بعد از امر آموزش توجه دانشگاه‌ها به امر پژوهش جذب شده است، ادامه داد: 25 سال که در کشور به طور جدی بر روی فعالیت‌های پژوهشی کار می‌کنیم و امروز جزو اولین کشورهایی در جهان هستیم که رشد نرخ پژوهش بالایی را داشته است و کارهای موفقیت‌آمیز خوبی در این حوزه در کشور انجام شده است.

 

خاوندگار افزود: 15 سال است که به طور جدی در پژوهش‌های مربوط به بخش فناوری و تکنولوژی آغاز به کار کرده‌ایم و در این مدت توانسته‌ایم مراکز رشد و پارک های علم و فناوری را در سایه توجه به پژوهش‌های مربوط به بخش فناوری تاسیس کنیم و نتایج و خروجی این مراکز رشد همگی حاکی از این مسئله هستند که جوانان ما این توانایی و ظرفیت داشته‌اند که فعالیت‌های پژوهشی خود را تبدیل به محصولات قابل فروش در بازار و مورد استفاده در صنعت کنند.

 

وی اظهار کرد: خوشبختانه حمایت دولت هم در حوزه پژوهش و هم در بخش مراکز علم و فناوری رضایت‌بخش بوده است ولی باید به این مسئله توجه داشته باشیم که نهادهای واسط از جمله دانشگاه‌ها، مراکز آموزش و پژوهشی، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری باید توجه‌شان را به این بخش بیشتر کنند.

 

این مدرس دانشگاه افزود: امروزه همه دانشگاه‌های دنیا در حال حرکت به سمت تامین مخارج‌شان از طریق سرمایه‌های بخش خصوصی است، به طوری ‌که هم‌اکنون همه دانشگاه‌ها مطرح دنیا تنها 10 الی 20 درصد مخارج‌شان را از طریق دولت تامین می‌کنند و مابقی که چیزی حدود 80 درصد است از طریق قردادهایی که با شرکت‌ها می‌بندند تامین کنند و دانشگاه‌ها نیز باید به این سمت حرکت کنند.

 

به گزارش ایسنا، هم‌اکنون ۷۰ درصد از دانشگاه‌های کشور از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و دانشگاه‌ها باید جواب‌گوی چالش‌های اقتصادی جامعه نیز باشند و در این راستا دانشگاه‌ها باید استقلال مالی را با رویکرد بازارمحوری، تقاضامحوری و تجارت ترکیب کنند.

 

۲۸ آذر ۱۳۹۵ ۱۳:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید