اخبار

هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می­شود

هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می­شود
رئیس دادگاه کیفری شعبه 105 زنجان گفت: حقوقدانان و صاحب نظران هر یک به گونه­ای جرم را تعریف نموده­اند، اما قانونگذار در ماده (2) قانون مجازات اسلامی مصوب 1370، به تعریف جرم پرداخته است: هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می­شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، در دوره آموزشی نظام حقوقی در بررسی حوادث ناشی از کار در اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان بیات با بیان این مطلب افزود: مراد از جرم همان تعریف سنتی و قانونی می­باشد، اما اینکه قانونگذار جزایی بر چه مبنا و دلیلی رفتار و اعمالی را به عنوان اعمال مجرمانه توصیف و تعریف می­کندپس ابتدا ماهیت جرم را بشناسیم و دریابیم که چرا به یک عمل جرم گفته می­شود و به عمل دیگری جرم اطلاق نمی­گرددجرم عبارت از عملی که قانون را نقض کند و به بیان دیگر هر عملی که دارای دو شرط زیر باشد جرم استرفتاریکه بیش از حد قابل قبول و مخرب باشدرفتاریکه کنترل آن از طریق احکام غیر رسمی به تنهایی دشوار باشد .

وی با اشاره به انواع دادگاهها و مجازات ها تصریح کرد: مجازات‌ها در یک دسته‌بندی کلی به سه دسته «اصلی»، «تکمیلی» و «تبعی» تقسیم می‌شوند. مجازات اصلی به مجازاتی گفته می‌شود که در قوانین جزایی، برای آن مجازات پیش‌بینی می‌شود. علاوه بر این نوع مجازات، قانونگذار مجازات‌های تکمیلی و تبعی را نیز پیش‌بینی کرده است که با توجه به اوضاع و احوال مجرم و جرم در کنار مجازات‌های اصلی در مورد محکوم‌علیه اجرا می‌شوند.

بیات اظهار کرد: مجازات اصلی مجازاتی است که حسب مورد و به طور خاص در قوانین جزایی برای هر جرمی پیش‌بینی می‌شود همچنین قاضی می‌تواند برای تکمیل مجازات اصلی‌، مجازات دیگری را نیز در نظر بگیرد که در اصطلاح به آن مجازات تکمیلی گفته می‌شود. مجازات‌ تبعی نیز مجازاتی است که تبعاً، برای محکومیتی بار می‌شود و نیازی به قید آن در حکم دادگاه وجود ندارد.مجازات‌های تکمیلی و تبعی مجازات‌هایی است که به حکم قانون یا دادگاه با مجازات اصلی جمع می‌شود و علاوه بر مجازات اصلی برای محکومان اجرایی می‌شود.

رئیس دادگاه کیفری شعبه 105 زنجان در ادامه به بیان و توضیح قرار (اعدادی و نهایی)، تعریف ضابط و حدود وظایف و اختیارات آنان، تعیین قصور، مقصر و درصد قصور طرفین و مواد قانونی مربوطه پرداخت.

۸ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید