اخبار

سال گذشته بیش از 650 مورد نظارت بر تعاونی ها صورت گرفت

سال گذشته بیش از 650 مورد نظارت بر تعاونی ها صورت گرفت
مدیرکل تعاون استان زنجان درنشستی صمیمی با خبرنگاران واصحاب رسانه استان:.سال گذشته بیش از 650 مورد نظارت بر تعاونی ها صورت گرفت

 گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، سید موسی متوسلین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رسالت اصلی بخش تعاون، توسعه اقتصادی کشور می باشد، اظهار کرد: بخش تعاون از ارکان اصلی اقتصادی کشور می باشد که در اصل 44 قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است. همچنین در اصل 43 قانون اساسی نیز اهداف متعالی وجود دارد که دولت را مکلف می کند شرایط و امکانات لازم را برای توانمند سازی افراد به منظور ایجاد کارآفرینی و شغل در کشور فراهم نماید.

وی ادامه داد: در کشور دو نوع تعاونی وجود دارد؛ یکی تعاونی هایی که ایجاد اشتغال می کنند و در واقع تعاونی های تولیدی هستند و دیگری تعاونی هایی که صرفاً برای اعضای یک مجموعه از جمله تعاونی مسکن و مصرف تشکیل می شوند. البته در سالهای گذشته بخش تعاونی وظیفه اجرای برخی از سیاست ها را بر عهده داشته و علیرغم پیگیری های صورت گرفته، این رسالت آنچنان که باید محقق نشده و ضروری است فعالیت های بیشتری در این زمینه صورت گیرد. البته این موضوع نیازمند یک سری پیش نیازها است تا با فراهم کردن آن، افراد بتوانند وارد فعالیت در تعاونی ها شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه با ابلاغ سیاست های اصل 44، ساز و کار لازم برای فعالیت افراد در تعاونی ها فراهم شده است، ابراز کرد: دولت مزیت های خوبی را برای فعالیت در تعاونی ها ایجاد کرده است؛ از جمله اینکه با اعمال سیاست معافیت های مالیاتی و بیمه ای سعی در تشویق سرمایه گذاران برای ورود آنها در بخش تعاونی دارد. همچنین دولت مکلف است مشوق هایی را برای بخش تعاون در نظر گیرد، به گونه ای که این مشوق ها 20 درصد بیشتر از بخش خصوصی باشد.

مدیرکل تعاون استان خواستار باور همه مسئولین نسبت به توانمندی بخش تعاون شد و عنوان کرد: در سال های گذشته شاهد بودیم که متولیان امر به جای حمایت از تعاونی ها، با آنها مخالفت می کردند. اما امروز شاهد هستیم که رویکرد دولت در این زمینه مثبت است و حمایت های خوبی از تعاونی ها صورت می گیرد. هم اکنون
عمده فعالیت های اقتصادی صورت گرفته در استان به سمت تعاونی ها سوق داده می شود و در همین زمینه نیز در سال گذشته کمیته تعاون زیر مجموعه کمیته اشتغال و سرمایه گذاری در استان تشکیل شد.

متوسلین تمهیدات اندیشیده شده در حمایت از تعاونی ها را در تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد کشور مهم ارزیابی کرد و گفت: از جمله موارد دیگری که در فعالیت تعاونی ها باید بدان توجه شود، کمک به تعمیق و توسعه فرهنگ تعاون در بین مردم می باشد؛ به گونه ای که مردم باور داشته باشند که کارهای اقتصادی خود را در قالب تعاونی ها می توانند به خوبی پیش ببرند. در حوزه اقتصادی علیرغم اینکه روند رو به رشدی را شاهد هستیم، اما برای تحقق جایگاه واقعی بخش تعاون، نیاز به توسعه بیشتر این بخش داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در استان حدود 3 هزار و 100 تعاونی در زمینه های مختلف با تعداد اعضایی بیش از 193 هزار نفر وجود دارد، ابراز کرد: اشتغال و فرصت هایی که به واسطه این تعاونی ها ایجاد شده، 32 هزار و 500 نفر می باشد و البته این روند رو به رشد ادامه دارد. البته این رقم جدا از تعاونی های سهام عدالت می باشد که هم اکنون در هر شهرستان یک تعاونی سهام عدالت وجود دارد که 630 هزار نفر نیز این تعاونی ها عضو دارند. در مجموع حدود 65 درصد مردم استان صرفاً در تعاونی سهام عدالت عضو هستند که اگر این رقم را به تعداد سایر تعاونی ها اضافه کنیم، بیش از 80 درصد مردم با تعاونی ها ارتباط دارند.

این مقام مسئول محور اصلی فعالیت اداره کل تعاون استان را تشکیل تعاونی، آموزش تعاونی ها، توانمند سازی و نظارت بر تعاونی ها دانست و بیان کرد: توانمند سازی تعاونی ها نیز در دستور کار قرار دارد؛ به گونه ای که با توجه به ابزارهایی که در اختیار است، در سال گذشته 106 دوره آموزشی برای این تعاونی ها برگزار شد و 26 هزار و 300 نفر ساعت آموزش به افراد متقاضی ارائه گردید. همچنین علاوه بر نظارت، اتاق تعاون متولی غیر دولتی اتحادیه های تعاونی هاست و مشاوره های لازم را در این زمینه به متقاضیان ارائه می کند.

مدیرکل تعاون استان، از استقرار سیستم ایزو و چرخه بهره وری در تعاونی های استان خبر داد و تاکید کرد: با توجه به رسالت بخش تعاون در ارتقای عملکرد تعاونی ها، اداره کل تعاون 70 درصد اعتبار لازم را در قالب کمک های بلا عوض جهت استقرار سیستم ایزو پرداخت می کند. همچنین تکمیل حلقه زنجیره تولید و توزیع، از دیگر مواردی است که اداره کل تعاون با توجه به مشکلات موجود در تعاونی های تولید در زمینه بازاریابی دنبال می کند و درصدد ارتباط میان تعاونی های تولیدی و توزیعی می باشد.

متوسلین با بیان اینکه سال گذشته بیش از 650 مور بازرسی بر عملکرد شرکت های تعاونی صورت گرفت، خاطر نشان کرد: تمامی این اقدامات تلاش می کند مطلوبیت لازم را در روند مناسب فعالیت این تعاونی ها حاصل کند. در حوزه تعاونی های مسکن نیز با توجه به تخلفات سالهای گذشته، علاوه بر استفاده از امکانات موجود تلاش می کنیم از توان نظارتی سایر دستگاه ها نیز استفاده شود تا نتایج مطلوبی در کاهش تخلفات این گونه تعاونی ها حاصل گردد.

وی به اقدامات سالجاری اداره کل تعاون اشاره کرد و یادآور شد: تشکیل خوشه های تعاونی در حوزه کشاورزی با توجه به تعاملات صورت گرفته با جهاد کشاورزی و همچنن زودبازده بودن و نیاز به سرمایه گذاری کم این تعاونی ها، تشکیل تعاونی های دانش بنیان با توجه به اینکه در گذشته یکی از موارد بروز تخلف، مدیریت سنتی تعاونی ها بود، شناسایی ظرفیت ها در بخش های مختلف استان جهت ورود تعاونی ها به این بخش ها و حمایت از پایان نامه های مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با پرداخت های مالی، از جمله این اقدامات می باشد.

این مقام مسئول اظهار کرد: 230 تعاونی مسکن اعم از مهر و غیر مهر در استان وجود دارد. تعاونی مسکن مهر بیش از 3700 واحد مسکونی را در دست اجرا دارد و با توجه به تاکیدات صورت گرفته، هزار واحد مسکونی در قالب تعاونی، مهر ماه به بهره برداری خواهد رسید. همچنین تاکنون 3 هزار واحد مسکونی تحویل متقاضیان شده و 6 هزار واحد نیز در دست ساخت است. مجموع زمینی که به این امر اختصاص یافته، 25 هزار و 400 قطعه است و 6 هزار قطعه زمین نیز در دست واگذاری می باشد که با تحویل آنها، وضعیت خوبی در عرضه و تقاضای مسکن به وجود خواهد آمد.

مدیرکل تعاون استان به طرح های تعاون در هفته دولت و هفته تعاون اشاره کرد و گفت: در هفته دولت 11 طرح و در هفته تعاون 30 طرح با سرمایه گذاری 162 میلیارد و 700 میلیون ریال و اشتغالزایی 700 نفر در استان به بهره برداری می رسد. همچنین بر اساس ارزیابی وزارت تعاون در سال گذشته، اداره کل تعاون استان از لحاظ شاخص های تعریف شده رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داد.
 

۱۰ شهریور ۱۳۸۹ ۱۷:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید