اخبار

سهم اشتغال غیررسمی در کشور تا 48 درصد افزایش یافته است

سهم اشتغال غیررسمی در کشور تا 48 درصد افزایش یافته است
معاون توسعه کارآفرینی واشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سهم اشتغال غیررسمی در کشور تا 48 درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، عیسی منصوری در کار گروه اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان با اشاره به وضعیت اشتغال ارائه شده در زنجان اظهار کرد: باید آمار با جزئیات و با توجه به موقعیت جغرافیایی استان ارائه شود.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه باید طبق آمار دقیق سهم نیروی کار غیررسمی، وضعیت تحصیلی و ... را در نظر گرفت، اضافه کرد: باید با دقت بیشتر علاوه بر کمیت‌ها به کیفیت نیز توجه داشت.

وی با اشاره به اینکه اگر از ظرفیت کشور استفاده شود، اقتصاد مقاومتی نقطه عطفی در شکل‌گیری اقتصاد بهتر خواهد بود، اضافه کرد: اگر در سال‌های ابتدایی مطرح شدن اقتصاد مقاومتی این امر مطرح می‌شد، خیلی هضم آن راحت نبود، در دولت فعلی نیز در تلاش هستیم که این امر را بهتر اجرایی کنیم.

منصوری با اشاره به وضعیت اشتغال و بیکاری در کشور گفت: آنچه در کشور در حال رخ دادن است، چند دلیل دارد.

وی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در کشور از 37 درصد به 40 درصد افزایش یافته است، گفت: همچنین یک عقب ماندگی جدی طی سا‌ل‌های قبل ایجاد شده که بخش عمده‌ای از افرادی که وارد بازار کار می‌شود، فارغ‌التحصیل دانشگاه است.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سهم زنان از 80 درصد جمعیت وارد شده به بازار کار، 600 هزار نفر است، بیان کرد: این آمار مربوط به 6 ماهه نخست است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت در امر کار نباید مربوط به دولت‌ها باشد و هر کس در زمان تصدی خود باید در این بخش فعالیت کند، گفت: هم اکنون سهم اشتغال غیررسمی در کشور از 30 به 48 درصد رسیده است.
منصوری با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده حاصل رشد اقتصادی نبوده است، اضافه کرد: این امر نشان از ظرفیت کشور است که مایه مباهات است.

وی با اشاره به دلایل نارضایتی جامعه از وضعیت اشتغال با وجود فرصت‌های شغلی ایجاد شده افزود: بخشی از این افراد فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند که انتظار شغلی متناسب با رشته تحصیل خود را دارند.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وقتی شخصی که فارغ‌التحصیل دانشگاه است و برای مثال به شغل رانندگی مشغول می‌شود، خود را شاغل محسوب نمی‌کند که در نتیجه بخشی از نارضایتی موجود از شغلی است که برای فرد ایجاد شده است.

منصوری با بیان اینکه ایجاد اشتغال باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌های استان صورت گیرد، افزود: باید در گام نخست بهرهوری هر استان را در نظر بگیریم و بر اساس آن خدمات را ارائه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید جهت‌گیری اقتصاد استان به درستی انجام شود، تصریح کرد: در صورت استعدادیابی درست مشاغل ایجاد شده نیز ارزش افزوده بسیاری خواهد داشت.

منصوری با اشاره به اینکه در استان خراسان رضوی، کفش، پوشاک، زعفران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، افزود: کسی که آنجا می‌رود یا یک کفش‌ساز ماهر شده و یا یک کارگاه ایجاد کرده است.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد مرکز طراحی کفش در تبریز افزود: تعهد ما این است که حداقل پنج تا 10 کارخانه تبریزی را به بازار جهانی وصل کنیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت کار مسؤول ایجاد اشتغال کشور است، اما مسؤول کار کردن جای وزارت‌خانه‌های دیگر نیست، گفت: فعالیت‌های اعلام شده در بخش‌های مختلف با هماهنگی دستگاه‌های دیگر ایجاد شده است.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود پنج منطقه تولید پوشاک در کشور افزود: از 14 میلیارد دلار مصرف پوشاک کشور بین 4 تا 8 میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور وارد می‌شود

وی با اشاره به اینکه یکی از کشورهایی که در حال تولید برند است، سالانه 200 میلیون دلار پوشاک در ایران می‌فروشد، تصریح کرد: هم‌اکنون 540 هزار نفر در بخش پوشاک مشغول به کار هستند.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: به دلیل ارزش افزوده و ظرفیت اشتغال بیشتری که در زمینه پوشاک است، در دو ماه گذشته 20 قرار داد با کشورهای خارجی صاحب برند بسته‌ شده تا در کشور آموزش دهند و تولید داشته باشند.

وی در ادامه به وضعیت استان زنجان نیز اشاره کرد و افزود: اشتغال لزوما با وام ایجاد نمی‌شود، چرا که تامین مالی یکی از ابزارها در ایجاد اشتغال است که در این راستا ما باید به سایر امور از جمله آموزش و بازاریابی نیز کمک کنیم.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اشتغالی که با وام ایجاد می‌شود، اشتغال پایدار نیست، تصریح کرد: یکی از دلایل سرمایه‌گذار پذیر بودن زنجان موقعیت جغرافیایی و ثبات آن است.

منصوری با اشاره به اینکه پیش‌بینی در برنامه ششم برای رشد کشاورزی 6 درصد بود که به 8 درصد رسیده است، گفت: استان زنجان از استان‌هایی است که سابقه خوبی در کارآفرینی دارد.

۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید