اخبار

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه تخصصی اشتغال استان زنجان برگزار شد

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه تخصصی اشتغال استان زنجان برگزار شد
مدیر روابط عمومی اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان از برگزاری جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه تخصصی اشتغال با حضور معاون توسعه کارآفرینی واشتغال وزیر تعاون کارورفاه اجتماعی خبرداد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، در آغاز این جلسه عیسی منصوری با بیان اینکه اگر مبحث اقتصاد مقاومتی به درستی استفاده شود، نقطه عطفی برای کشور خواهد بود، افزود: آنچه در حال حاضر در کشور اتفاق می‌افتد این است که نرخ مشارکت به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و در مدت سه سال گذشته سالانه یک میلیون نفر به جمعیت فعال کشور افزود شده است.

 این مسئول اظهار کرد: نکته قابل توجه دیگر در بحث اشتغال این است که سهم زنان در جمعیت وارد شونده به بازار بالا رفته است و نکته دیگر اینکه اشتغال کاملا به سمت اشتغال غیررسمی سوق پیدا می‌کند و سهم اشتغال غیررسمی در حال حاضر به ۴۸ درصد رسیده است.

 معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی خاطرنشان کرد: اشتغالی که ایجاد شده، حاصل رشد اقتصادی نبوده و مایه مباهات است که بگوییم به یک دفعه ۷۰۰ هزار ظرفیت اشتغال در کشور ایجاد شده است اما باید توجه داشته باشیم که همزمان بخش عمده‌ای از جامعه رضایت از اشتغال خود ندارند.

 وی تصریح کرد: در سیاست‌های خود باید به این امر دقت داشته باشیم که در لایه اول، سیاست‌های کلان اشتغال، پولی و مالی کشور و نیز سیاست‌های معطوف به تجارت خارجی را معطوف به اشتغال بدانیم و در لایه دوم، سیاست‌های میانی ما قرار دارد و در این راستا گفتنی است که جهت‌گیری آموزش کشور حتی در بخش مهارتی مطابق با نیاز کشور نیست. نوع دیگر سیاست‌های میانی، حضور در بازار جهانی است که در حال ایجاد نهادی برای این امر هستیم.

 منصوری تاکید کرد: در سطح استان‌ها باید بکوشیم تا دینامیک اشتغال را در استان‌ها تسهیل کنیم و به عبارتی پویایی در امر اشتغال ایجاد کنیم و در این راستا گام اول، تشخیص بهره‌وری استان است که اگر بهره‌وری تحقق پیدا کند قطعا وضعیت سرمایه‌گذاری و اشتغال نیز مشخص شده و بهبود پیدا می‌کند، لذا باید بکوشیم جهت‌گیری اقتصادی منطقه را کشف کرده و در راستای آن پیش برویم.

 معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی، یادآور شد: وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی مسئول اشتغال کشور است اما در عین حال دخالتی در مسئولیت دیگر دستگاه‌ها نداشته و می‌کوشد با همکاری نزدیک با دستگاه‌ها موانع را رفع و در کشور ایجاد اشتغال کند.

 وی ادامه داد: به دلیل ظرفیت بالای اشتغال و ارزش افزوده بخش پوشاک در کشور گام اول را در جهت برنامه‌ریزی و ایجاد اشتغال در این حوزه برداشته‌ایم و طی دو ماه گذشته ۲۰ قرارداد با کشورهای خارجی مبنی بر آموزش و تولید در کشور بسته شده است. همچنین در حوزه IT وICT  نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

 این مسئول اظهار کرد: در استان زنجان نیاز به مطالعه‌ای از حوزه اشتغال مورد نیاز این استان داریم و تحقیق جامع در این حوزه می‌تواند برنامه عمل مشترکی در این حوزه در اختیار قرار دهد تا بتوانیم سهم هر دستگاه را مشخص و اقدامات و فعالیت‌های مناسب و مطلوبی داشته باشیم.

 منصوری خاطرنشان کرد: اشتغال لزوما با وام ایجاد نمی‌شود، چه بسا این امر دخالت در امر اقتصاد کشور است و تامین مالی تنها یکی از بخش‌های مورد نیاز حوزه اشتغال است که مسئولیت آن نیز با بانک‌ها است و اصولا اشتغالی که با وام ایجاد شود پایداری چندانی نخواهد داشت.

 معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی تصریح کرد: استان زنجان یکی از استان‌های متوازن در بحث اشتغال است و باید بکوشیم تا به صورت مطلوب از ظرفیت موجود در استان استفاده کنیم. همچنین در فصول مختلف بخش اشتغال حفظ شده و ثبات اقتصادی در این استان وجود دارد. در ضمن در برنامه ششم رشد بخش اقتصادی ۶ درصد بود که افزایش آن به ۸ درصد فرصت مناسبی را برای استان زنجان برای بهره جستن و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی فراهم می‌کند.

 وی با بیان اینکه باید رشته‌های و جریانی از اقتصاد را انتخاب کنیم که تاثیرات مثبت در اشتغال داشته باشند و نیازهای جدید را رفع کنند، تاکید کرد: حوزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیازمند فکر و اندیشه است و در این راستا نیاز به نسل جدیدی از مشاغل داریم که حوزه IT، گردشگری و کشاورزی و تاثیرات و روند تولیدات این حوزه‌ها می‌تواند نسل جدیدی از شغل‌ها را به جامعه تعریف کنند.

 این مسئول اظهار کرد: کارآفرینی به شدت وابسته به جغرافیا، تمدن و فرهنگ جامعه است و استان زنجان از جمله استان‌هایی است که صبغه مناسبی در کارآفرینی دارد و می‌توان فعالیت مناسبی در این بخش داشت. همچنین می‌توان طرح تکاپو را در استان زنجان آغاز کرد.

 معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اظهار کرد: در استان زنجان نیاز به مطالعه‌ای از حوزه اشتغال مورد نیاز این استان داریم و تحقیق جامع در این حوزه می‌تواند برنامه عمل مشترکی در این حوزه در اختیار قرار دهد تا بتوانیم سهم هر دستگاه را مشخص و اقدامات و فعالیت‌های مناسب و مطلوبی داشته باشیم.

 در ادامه، استاندار زنجان با اشاره به اینکه محور اصلی توسعه استان زنجان بخش صنعت، معدن و کشاورزی و خدمات است، خاطرنشان کرد: معدن استان زنجان بسیار متمایز بوده و معادن غنی اکتشاف شده و شناسایی شده و نشده‌ای در اختیار داریم که با سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانیم نتایج مثبتی را در پی داشته باشیم و سرمایه‌هایی هستند که باید به بهره‌برداری برسند و تاثیر مستقیم در اقتصاد استان دارند.

 اسدالله درویش‌امیری تصریح کرد: در طول برنامه پنج ساله گذشته حدود ۳۷ درصد از اشتغال استان را خدمات، ۳۱.۵ درصد را بخش معدن و ۳۱.۵ درصد را کشاورزی تشکیل می‌دهند.

 وی با اشاره به اینکه استان زنجان ظرفیت اشتغال و تولید در بخش کشاورزی را به دلیل دارابودن مولفه‌های آب، خاک، اقلیم و نیروی انسانی دارد، افزود: در بخش معدن نیز ظرفیت بالایی وجود دارد که باید تبدیل به سرمایه‌گذاری شده و با استفاده از آن تولید شغل شود.

 این مسئول یادآور شد: در دو سال گذشته دولت دو اقدام موثر را در دستور کار خود قرار داده است که یکی از آنها اجرای طرح رونق تولید و دیگری تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بوده است و در همین راستا از مجموع یک‌هزار و 250 واحد فعال در استان زنجان 361 پرونده در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مورد رسیدگی قرار گرفته است و 840 متقاضی نیز در این بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات به لحاظ احتیاج به کمک مالی در کارگروه طرح رفع تولید تقاضای کمک کرده‌اند که یک سوم آن مربوط به بخش کشاورزی است.

 استاندار زنجان با اشاره به سهم 443 میلیارد تومانی استان زنجان از محل طرح رونق اقتصادی اظهار کرد: با کمک بانک‌های دولتی 312 طرح با اعتباری بالغ بر 220 میلیارد تومان در بانک‌ها پذیرفته شده و تسهیلات پرداخت شده است و 62 طرح نیز در حال انعقاد قرار داد بین متقاضی و بانک‌ها هستند.

 وی با بیان اینکه تمام تلاش‌ها بر این است که همه واحدهای تولیدی سرپا ایستاده و پایداری اشتغال داشته باشند و در مرحله دوم تولید اشتغال داشته باشند، خاطرنشان کرد: در مجموع 258 میلیارد و 500 میلیون تومان به بخش تولید در بخش صنعت، معدن و کشاورزی در طول هشت ماه گذشته تسهیلات پرداخت شده است که نسبت به سایر استان‌ها رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ایم.

 این مسئول با اشاره به اینکه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید 31 جلسه برگزار شده است، افزود: 216 پرونده در این 31 جلسه مورد رسیدگی قرار گرفته است. همچنین در مجموع در این کارگروه 361 مصوبه داشته که بیش از 271 مورد آن اجرایی شده است و عمده مشکلات واحدهای تولیدی مشکلات با سازمان تامین‌اجتماعی برای پرداخت حق و حقوق بیمه، معوقات بانکی، مشکلات با محیط زیست و یا اختلافات با امور مالیاتی، یا دستگاه‌های خدمات رسان بوده است.

 درویش‌امیری با اشاره به وضعیت اقبال در سرمایه‌گذاری در استان زنجان اظهار کرد: در این زمینه استان زنجان رتبه چهارم را در کشور دارد و این امر از نگاه مثبت سرمایه‌گذاران به استان ناشی می‌شود و باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در جایی انجام می‌شود که انسجام و هماهنگی در آن باشد و دلیل سرمایه‌گذاری در استان زنجان نیز همین صدای همراهی و همدلی و هماهنگی است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه در استان زنجان به دنبال خانه کارآفرینان هستیم، گفت: امیدواریم با این کار امید بسشتری برای کارآفرینان ایجاد شود.

 در ادامه، مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان اظهار کرد: بیمه‌شدگان به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت است از بیمه‌شدگان اجباری مشمول قانون کار که در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها مشغول به کار هستند و دیگری بیمه‌شدگان خویش‌فرما هستند.

 مسعود علیاری افزود: در بیمه‌های اجباری افزایش 2 هزار و 500 نفری را در مهر ماه با رشد 2 درصدی شاهد بودیم. همچنین در خصوص بیمه بیکاری، بخش صنعت مواد معدنی و کارخانه‌های ریسندگی بیشترین مشکل را در این بخش داشتند.

 وی خاطرنشان کرد: بیمه بیکاری در سال 95 نزدیک به 4 درصد نسبت به سال 92 کاهش داشته و به 3 هزار و 450 نفر رسیده است. هم‌چنین در مهرماه امسال شاهد افزایش 97 کارگاه فعال نسبت به شهریور بودیم که رشد 9 درصدی در این عرصه را نشان می دهد.

 این مسئول به افزایش مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی اشاره کرد و گفت: در استان زنجان 37 هزار و 848 مستمری‌بگیر تا پایان مهر امسال ثبت شده است که در طول سنوات اخیر 74 درصد به حقوق مستمری گیران اضافه شده است که این رقم در سال جاری 14 درصد بوده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان نیز اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته جمعیت10 ساله و بیشتر استان بیش از 858 هزار و 454 نفر بوده است و در تابستان سال جاری نرخ بیکاری در استان زنجان 8.2 بوده است که این نرخ در تابستان در رده کشوری 12.7 بوده است و خوشبختانه وضعیت استان مطلوب بوده است.

 احمد غریوی با اشاره به اینکه در تابستان سال جاری نرخ مشارکت اقتصادی در استان 45.1 بوده است، افزود: همچنین این آمار در کشور نیز 40.4 بوده است که دارای 4.7 درصد اختلاف است. هم‌چنین سهم اشتغال استان زنجان در بخش کشاورزی 35.3، صنعت 32.1 و خدمات 32.6 بوده است.

 وی به بیشترین نرخ بیکاری در رشته‌های تحصیلی مختلف نیز اشاره کرد و افزود: طبق آمار بیشترین نرخ بیکاری در استان مربوط به گروه‌های علوم کامپیوتر بوده و کمترین نرخ بیکاری نیز در رشته‌های مربوط به گروه خدمات و ایمنی است.

۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید