اخبار

کارگاه آموزشی سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری برگزار شد

کارگاه آموزشی سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری برگزار شد
رئیس اداره حراست و بازرسی سلامت اداری اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان از برگزاری کارگاه آموزشی سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری با حضور مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی و کلیه کارکنان اداره کل استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، در این کارگاه آموزشی در شروع جلسه علیرضا موسوی پور ضمن تقدیر و تشکر از حضور در این کارگاه آموزشی، گفت:  این کارگاه آموزشی با همکاری اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی و اداره کل بازرسی استان زنجان با هدف آشنایی و آموزش کارکنان در زمینه ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری و آشنایی با قانون مدیریت خدمات کشوری و تخلفات اداری برگزار شده است.

در ادامه اکبر سعید محمدی سربازرس اداره کل بازرسی و مدرس این کارگاه آموزشی ضمن تعریف کلمه فساد گفت: کلمه فساد از ریشه فرانسوی(Corrmption) و ریشه لاتینی(Rumpere) به معنای «شکستن» یا «نقض کردن» گرفته شده است. آن چه که شکسته یا نقض می شود می تواند یک «شیوه رفتار اخلاقی یا اجتماعی و یا مقررات اداری» باشد. در زبان فارسی برای فساد معانی مختلفی مانند: «تباهی»، «ستم»، «مال کسی را گرفتن»، «گزند»، «زیان»، «ظلم و ستم»، «شرارت» و «بدکاری» ذکر شده است. فساد به سوء استفاده از قدرت برای کسب منفعت شخصی یا منافع گروهی اشاره دارد. فساد تجلی نوعی از رفتار مقامات دولتی(خواه سیاستمداران و خواه مستخدمان کشور) است که درآن به طور نادرست و غیر قانونی با سوء استفاده از قدرت عمومی محول شده به آن ها، خود و نزدیکانشان را غنی می سازند.

وی با بیان اینکه اختلاس، رشوه، رانت جویی، تقلب، جعل اسناد و مدارک، تبعیض گرایی، قاچاق، تبانی، کلاه برداری و باج خواهی از مصادیق فساد می باشند به توضیح آثار کیفی فساد پرداخت و الگوریتم فساد و چگونگی بروز آنرا را تشریح کرد.

محمدی با اشاره به ماده 8 قانون تخلفات اداری و توضیح در این خصوص در پایان تصریح کرد: هر گونه تلاش برای بهبود توانایی سازمان که موجب شود سازمان به درستی وظایف خود را انجام دهد و به اهداف خود نایل آید و همچنین پیشگیری از عواملی که دستگاه دولتی را از اجرای وظایف و دستیابی به اهداف باز می دارد ارتقاء سلامت اداری گفته می شود و نظارت درونی و خودکنترلی عامل مؤثری در جلوگیری از بروز تخلفات اداری محسوب می گردد.

 

۲۰ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید