اخبار

گزارش مراسم تجلیل از تعاونی‌های برتر و تعاون‌گران نمونه استان زنجان

گزارش مراسم تجلیل از تعاونی‌های برتر و تعاون‌گران نمونه استان زنجان
بار دیگر دور هم جمع شده‌اند تا به یاد بیاورند زمانی را که دست در دست هم نهادند و پیمان بستند که در سایه تعاون و همکاری به یاوری یکدیگر گامی بردارند برای سرافرازی پرچم سه رنگشان ایران. جمع شده‌اند تا پیغامی بدهند که ما تلاش کردیم و دوشادوش هم قدم برداشتیم و شد، باغ‌های زیتون در سایه تعاون، پربارتر شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان:مراسم تجلیل از تعاونگران برتر استان روز 13 شهریورماه در کانون فرهنگی سهروردی برگزار شد. مدعوین قبل از این‌که به محل برگزاری مراسم برسند از نمایشگاهی عبور می‌کردند که تمامی دستاوردهای تعاونگران در آنجا به نمایش گذاشته شده بود. سپس پوستری که پیام برپایی پنجمین جشنواره تعاون‌های برتر استان را می‌داد آنان را به سمت آمفی‌تئاتر راهنمایی می‌کرد. مراسم با حضور مدیرکل تعاون استان زنجان، دبیر اتاق تعاون، استاندار، معاون برنامه‌ریزی استاندار، برخی از اعضای شورای شهر، مسئولین استان و تعاونگران زنجان آغاز شد.

در ابتدای مراسم،‌ محسن جاویدان، دبیر اتاق تعاون در زمینه وظایف این اتاق صحبت کرد و گفت: اکنون سال‌هاست که فعالیت‌هایی در بخش تعاون صورت می‌گیرد به عنوان مثال مراکز گسترش خدمات تولیدی و عمرانی در سال 61 در بخش تعاون مطرح شد و هدف این بود تا نه‌ تنها صاحبان سرمایه، صاحب کار شوند بلکه عکس این هم اتفاق بیفتد اما متاسفانه ما شاهد کمرنگ شدن بخش تعاون در کشور بوده‌ایم. این در حالی است که توجه به مسئله تعاون در اصل 44 قانون آمده و  در لایحه برنامه پنجم توسعه تعاون بخش برجسته‌ای بوده و به عنوان یک هدف اصلی در دو ماده مطرح شده است و این ماده‌ها ترجمان بحث سهم 25 درصد تعاونی‌ها در اقتصاد کشور است.

جاویدان افزود: اکنون که ظرفیت‌های قانونی وجود دارد ما به عنوان تعاونگر باید بتوانیم از این موارد استفاده کرده و جلب اعتماد کنیم تا به سهم 25 درصدی برسیم. برای رسیدن به این مرحله باید 40 درصد بازارهای مالی و 50 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در اختیار تعاون باشد که این حمایت‌های دولت و مجلس و تلاش مضاعف ما را می‌طلبد. جاویدان در ادامه در خصوص اختیارات و وظایف اتاق تعاون گفت: اتاق تعاون از یک سال و نیم پیش احیا شد و در این راستا استاندار زنجان از هرگونه حمایتی دریغ نکرد. اکنون اتاق تعاون درکنار سایر بخش‌های تعاون مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام می‌‌دهد. در حال حاضر ما در بحث تحت پوشش قرار دادن شرکت‌های تعاونی رتبه یک را داریم. اکنون نیز قصد داریم شرکت‌ها را تحت پوشش کد کالا و خدمات قرار دهیم و گرفتن کد را اجباری کنیم.

سید موسی متوسلین، مدیرکل اداره تعاون استان زنجان دومین سخنران این مراسم بود. وی تعاون را الهام گرفته از آموزه‌‌های دینی عنوان کرد و افزود: علی‌رغم اینکه بسترهای قانونی برای فعالیت‌ تعاونی‌ها فراهم است اما تا سال 84 فعالیت این بخش راضی‌کننده نبود. اما اخیراً فعالیت‌های این بخش افزایش یافته و مواردی چون معافیت 25 درصدی از مالیات و 25 درصدی بیمه اعضای شاغل در تعاونی‌ هم از جمله تسهیلاتی بود که به تعاونگران ارائه شد.

متوسلین در ادامه گفت: تاسیس بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون هم از دیگر موارد تشویقی در حوزه تعاون است تا تعاونگران به راحتی بتوانند در این حوزه فعالیت کنند. علاوه بر موارد گفته شده، با توجه به اینکه رونق فعالیت‌های بخش تعاونی نیاز به انجام کارهای مشارکتی است، ما نیاز داریم که اعتماد مدیران و مسئولین اجرایی به این حوزه و توانمندی‌های آن جلب شود و در این راستا رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

او با اشاره به اینکه 630 هزار نفر در استان عضو تعاونی‌های مختلف هستند گفت: این آمار نشان می‌دهد 65 درصد از جمعیت استان عضو تعاونی هستند. همچنین موضوع سهام عدالت نیز باعث شد تا دهک‌های پایین جامعه سهامدار باشند.

متوسلین با تاکید بر تشکیل سالانه 300 تعاونی اظهار داشت: هدف ما فقط بالا بردن تعداد تعاونی‌ها نیست بلکه تلاش ما افزایش سطح کیفی تعاونی‌هاست تا بتوانیم مانع از انحرافاتی شویم که برخی از تعاونی‌ها در گذشته دچار آن شده بودند.

مدیرکل اداره تعاون در ادامه مراسم پنجمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان زنجان به اعتبارات تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: 2/1 درصد از مجموع اعتبارات بنگاه‌های زودبازده در سال 88 به تعاون اختصاص یافت که با توجهات استاندار این میزان در نیمه اول سال جاری 5/17 درصد بوده است. در حال حاضر از لحاظ شاخص‌های اختصاصی، تعاون استان زنجان جایگاه چهارم را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه 93 درصد مصوبات دور دوم سفر ریاست جمهوری اجرایی شده گفت: در آینده نزدیک باقیمانده طرح‌ها هم اجرا شده و می‌توانیم بگوییم 100 درصد طرح‌ها به اجرا رسیده ا ست. ما تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان را در اولویت کارهای خود داریم تا تعاونی‌ها از حالت سنتی خارج شده و بهتر اداره شوند.

وی به حوزه مسکن اشاره کرد و افزود: 3727 واحد مسکونی در قالب مسکن مهر و 6000 واحد مسکونی دیگر هم در حال احداث است که می‌تواند مشکل مسکن بسیاری را حل کند. طبق وعده‌‌ای که به مردم داده‌ایم از اواخر هفته جاری مسکن مهر به مرور واگذار خواهد شد، در هفته تعاون 41 طرح تعاونی افتتاح می‌شود که اشتغال 700 نفر را در پی خواهد داشت.

در ادامه مراسم، دکتر رئوفی‌نژاد، استاندار زنجان سخنرانی کرد و در خصوص سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد کشور اظهار داشت: اصل 44 قانون اساسی از جمله ده‌ها کاری بود که توجهی به آن نمی‌شد و کسی جرات و رویکرد ملی نداشت تا آن را به مرحله اجرا برساند. دولت نهم و دهم با شجاعت این کار را انجام داد. اکنون این تکلیف ولایی است که 25 درصد مذکور محقق شود.

وی تاکید کرد: اگر فضای حاکم بر تعاونی‌ها سالم‌سازی نشده و کارها شفاف نشود، اعضای یک تعاونی موفق نخواهند شد. در این راستا هم دستگاه‌ها مسئولیت دارند چرا که همه مردم می‌خواهند در بحث تعاون سهیم باشند. من از جانب خود می‌گویم که دستمان برای موضوع حمایتی باز است چراکه تعاونی برای مردم است و سود آن به دست مردم می‌رسد.

×××

زمان آن رسیده است که دست مریزادی بگوییم به کسانی که دست یاری به هم داده‌اند تا استانی آبادتر داشته باشیم. بانوان هفت‌ گوهر زنگان، کارگران ولیعصر شهرداری زنجان، مسکن مهر هیدج، اعتبار فرهنگیان خرمدره،‌ چند منظوره وارش سبز درفک، یاوران اقتصاد، کشت‌کاران قارچ آبنوس زنجان، تلاش بانوان، تاکسیرانی شبدیز ابهر، هفت نقش بزینه‌رود خدابنده، کیهان‌سازه، آرات تاک صائین، تعاونی‌هایی بودند که جوایز خود را به پاس تلاش‌هایشان گرفتند. علاوه بر این‌ها شرکت تعاونی چند منظوره احرار که ایثارگران در آن فعالیت می‌کنند هم مورد تقدیر قرار گرفتند. در پایان هم علی حیدری، مردی 78 ساله با موهای سپید به عنوان پیشکسوت تعاونگران به روی سن رفت تا جوانان ببینند که راه درازی پیموده شده است تا امروز، پنجمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان برپا گردد.

 

۱۶ شهریور ۱۳۸۹ ۱۰:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید