اخبار

طرح غربالگری اوتیسم در استان زنجان اجرا می‌شود

طرح غربالگری اوتیسم در استان زنجان اجرا می‌شود
مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: طرح غربالگری اختلال طیف اوتیسم کودکان دو تا پنج ساله زنجانی از آذر‌ماه سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 

محمّد محمّدی همزمان با فرا رسیدن روز جهانی اوتیسم اظهار داشت: در حال حاضر پایگاه دائمی غربالگری اختلالات طیف اوتیسم در زنجان فعال بوده و با غربالگری و آزمون گارس شناسایی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی اوتیسم "پیش بسوی استقلال و سبک توانایی تصمیم‌گیری برای خود" افزود: از آغاز طرح غربالگری اوتیسم تا کنون 10 کودک در استان زنجان با این اختلال شناسایی شده‌اند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت:بیماری اوتیسم به مجموعه‌ای از اختلال رشدی گفته می‌شود که مهارت‌های کلامی و غیر کلامی را به طور معنی داری تحت تاثیر قرار می‌دهد که اغلب در آغاز 18 ماهگی یا دو سالگی بروز می‌کند.

وی ادامه داد: میزان شیوع اختلال طیف اوتیسم دختران و پسران متفاوت است که طبق آخرین گزارش‌های موجود یک درصد است.
محمدی گفت:بر اساس قوانین کشور، همه کودکان حق دریافت آموزش مناسب و در سطح توان خود را دارند و ورود کودکان دارای اوتیسم در مدرسه بر اساس نیازها و توانایی‌های آنها صورت می‌گیرد و می‌توانند در کلاس درس در کنار سایر کودکان دارای رشد عادی و یا کلاس خاص افراد دارای اوتیسم شرکت و حتی در شرایط خاص از آموزش در منزل بهره‌مند شوند.

وی واکنش نشان ندادن به جهت صدای مادر، عدم واکنش کودک به نام خود، نگاه نکردن به چشم دیگران، فقدان اشاره، لبخند و یا سایر علائم اجتماعی در برابر دیگران را از علایم هشدار دهنده در سال نخست زندگی این کودکان برشمرد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان فقدان تک کلمه، فقدان بازی‌های وانمودی و از دست دادن مهارت‌های زبانی را از دیگر علائم سال دوم کودک عنوان کرد و خاطر نشان کرد: هیچ آزمایش بالینی و پزشکی برای تشخیص اوتیسم وجود ندارد، اما برای مشخص کردن مواردی مانند سنجش شنوایی، مشکلات گفتاری و یا مشکلات رشدی و تشخیص اولیه مبتلایان به این بیماری از طریق پرسشنامه 10 گزینه‌ای که به صورت تستی است، انجام می‌پذیرد.
وی گفت: خانواده‌ها با انجام ارزیابی و سنجش بر روی کودکان خود و در صورت مشاهده مشکوک در رفتار آنان برای اقدامات اساسی می‌توانند به مراکز بهزیستی و تخصصی مراجعه کنند.

محمدی کار مداخله در اختلال اوتیسم کودکان شناسایی شده را به صورت تیمی متشکل از پزشک، روانپزشک، شنوایی سنج، گفتار درمان عنوان کرد و گفت: با ارجاع کودکان به مراکز تخصصی بهزیستی و ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی رفتارهای مناسب به کودکان مبتلا آموزش داده می‌شود.
وی با اشاره به وجود یک مرکز آموزشی توانبخشی اختلالات نافذ طیف اتیسم در زنجان گفت: در حال حاضر 30 کودک از خدمات این مرکز استفاده می‌کنند.

 

۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید