اخبار

کاهش 17 درصد از جمعیت بیکاران در طرح تکاپو

کاهش 17 درصد از جمعیت بیکاران در طرح تکاپو
مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان گفت: با اجرای طرح تکاپو در طول سال، 17 درصد از جمعیت بیکاران استان صاحب شغل می‌شوند. ​

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، محمدرضا یوسفی در نشست خبری اظهار کرد: متوسط بیکاری استان 9.7 درصد است و ما در آستانه دو رقمی شدن نرخ بیکاری قرار داریم؛ در واقع استان زنجان جزو استان‌هایی با نرخ بیکاری تک‌رقمی محسوب می‌شود و اداره‌کار برای حفظ جایگاه فعلی برنامه‌های متعددی در دستور کار دارد.

  این مسئول با اشاره اینکه اجرای طرح تکاپو، شش‌هزار نفر را صاحب شغل می‌کند، ادامه داد: طرح تکاپو یکی از طرح‌هایی است که رسته‌های پراشتغال را بر اساس ظرفیت‌های منطقه‌ای مورد شناسایی قرار داده و اقداماتی جهت توسعه این رسته‌ها انجام می‌دهد.

  وی افزود: خوشبختانه در قانون برنامه ششم توسعه ظرفیت‌های خوبی برای اشتغال‌زایی گنجانده شده و مقرر است که استان زنجان نیز این ظرفیت‌ها را مغتنم بشمارد. بر این اساس، کارفرمایانی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را جذب کنند، از معافیت حق بیمه برخوردار می‌شوند و هدف‌گذاری شده که یک میلیون نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سراسر کشور صاحب شغل شوند.

  یوسفی با بیان اینکه جهت اجرایی شدن طرح کارورزی در واحدهای صنعتی پیگیر هستیم، تصریح کرد: امسال 2 میلیارد تومان با عاملیت بانک تجارت برای راه‌اندازی مشاغل خانگی در نظر گرفته شده و این اداره‌کل در نظر دارد که راه‌اندازی مشاغل خانگی را جدی‌تر از سال‌های قبل مدنظر قرار دهد.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان تاکید کرد: امسال در نظر داریم که کانون کارآفرینان استان را فعال کنیم تا همه کارآفرینان بتوانند با مراجعه به این کانون، از تجارب مشاوران برخوردار شده و ایده‌های خود را عملیاتی کنند. علاوه بر این کانون کارآفرینان می‌تواند برای سرمایه‌داران فاقد ایده زمینه اشتغال‌زایی را فراهم کند.

  وی همچنین با تاکید بر رصد مستمر اقدامات دستگاه‌ها و گزارشاتی که در کارگروه اشتغال عنوان می‌شود، خاطرنشان کرد: استان زنجان پارسال در حدود 35 هزار نفر بیکار داشت ولی خوشبختانه بر اساس آخرین آمار، 8400 نفر به تعداد بیمه شدگان اجباری افزوده شده است.

  یوسفی در ادامه در خصوص تعاونی‌های بانوان، نرخ مشارکت بانوان استان را 14.5 درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که برخی بانوان برای اشتغال با آن مواجه هستند، تعاونی‌ها می‌توانند ظرفیت مناسبی برای اشتغال بانوان به شمار آیند؛ در واقع تعاونی‌ها محیط بسیار مناسبی هستند و مشاغل ایجاد شده نیز عمدتا توسط اعضای توانمند ایجاد شده است.

 این مسئول همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت شهرک‌های صنعتی خبر داد و افزود: جهت توسعه خدمات رفاهی برای کارگران و با بهره‌گیری ظرفیت‌های موجود در فصل هشتم قانون کار، کارگران شاغل در شهرک‌های صنعتی را از خدماتی مثل راه‌اندازی مهدهای کودک در شهرک‌های صنعتی، راه‌اندازی تعاونی مصرف، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند خواهیم کرد.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان در ادامه با اشاره به آغاز هفته کارگر و با بیان اینکه حمایت از تولید، حمایت از آحاد جامعه را می‌طلبد، یادآور شد: برگزاری مسابقات ورزشی بین کارگران تولیدی و صنعتی، اعزام تیم دو و میدانی به مشهد مقدس، عیادت از کارگران بیماری که تحت پوشش وزارت کار بستری هستند و تجلیل از کارگران نمونه از برنامه‌های هفته مذکور به‌شمار می‌رود.

  یوسفی خاطرنشان کرد: روز 11 اردیبهشت همه کارگران و خانواده‌های کارگری می‌توانند به صورت رایگان و یا با تخفیفات ویژه از امکانات ورزشی استان بهره‌مند شوند. بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی و رصد مشکلات کارگران نیز از دیگر برنامه‌های این اداره‌کل در طول هفته کارگر است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید