اخبار

سهم اشتغال بخش خدمات در زنجان 35.4 درصد است

سهم اشتغال بخش خدمات در زنجان 35.4 درصد است
رییس سازمان برنامه و بودجه استان زنجان گفت: سهم اشتغال بخش کشاورزی زنجان در سال 95 به 33.6، ر صنعت و معدن 30.9 و در حوزه خدمات به 35.4 درصد می رسید

شهرام طهماسبی افزود: در آخرین بررسی ها در سال 95، سهم اشتغال کشور در بخش کشاورزی 18، بخش صنعت و معدن 31.9 و خدمات 50.1 درصد است.
وی یادآورشد: میزان تولید ناخالص داخلی و سرانه ایران با میزان جمعیت آن متناسب نیست و این آمار نشان دهنده پایین بودن بهره وری در چنین سیستمی است.
طهماسبی اظهار کرد: در آخرین ارزیابی بر اساس اطلاعات حساب های منطقه ای که آخرین اطلاعات آن مربوط به سال 93 است، بهره وری کشور در بخش کشاورزی 0.71، در صنعت و معدن 1.05، در خدمات 1.07 درصد بود.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان زنجان گفت: این آمار در این استان در بخش کشاورزی 0.86، صنعت و معدن 0.94 و خدمات 1.16 درصد بود.
وی خاطرنشان کرد: در عمل با این ارقام بهره وری ما در سطح مناسبی برای نظام اقتصادی که در آن قرار داریم نیست و لازم است که بر روی آن کار و برنامه ریزی انجام شود.
طهماسبی ادامه داد: هزینه ای که برای اشتغال یک نفر انجام می شود، بیشتر از سودی است که به دست می آید، چنین اقتصادی زیان ده و غیر بهره ور نام می گیرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان زنجان گفت: در کشوری زندگی می کنیم که بر اساس آخرین گزارش های بانک جهانی در سال 2014، 78 میلیون نفر جمعیت داشتیم و سهم ما از کل جمعیت جهان 1.06 درصد و تولید ناخالص این جمعیت 425 میلیارد تومان بود و سهم آن از تولید ناخالص جهان به 0.57 درصد می رسید.
وی اضافه کرد: در همین سال، ایالات متحده آمریکا 321 میلیون نفر جمعیت داشت که تولید ناخالص داخلی آن 18 هزار میلیارد دلار و در آمد سرانه آن 56 هزار دلار بود.
به گفته طهماسبی درآمد سرانه ایرانیان در سال 2014، در حدود پنج هزار و 400 دلار معادل یک دهم درآمد سرانه آمریکا بود.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان زنجان گفت: در بررسی عوامل دخیل در بهره وری، مشخص می شود که ما برخورد علمی با پدیده ها و تصمیم های اقتصادی ندارید و بدون هیچ چشم اندازی دست به کار می شویم.

 

۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید