اخبار

در آئین بهره‌برداری از واحدهای مسکونی مهر در زنجان عنوان شد:

در آئین بهره‌برداری از واحدهای مسکونی مهر در زنجان عنوان شد:
جشن خانه‌دار شدن فاقدین مسکن تا دهه فجر 1390

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان: عصر روز سوم مهرماه سال 1389 دکتر محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور با هیاتی از مسئولان کشور به زنجان آمد تا خبر برپایی جشنی را در مراسم بهره‌برداری از 3527 واحد مسکونی مهر در استان زنجان، به گوش همه ایرانیان برساند: "ماخدمتتان رسیدیم که هم افتتاح این پروژه‌ها را تبریک بگوییم و هم این خبر را اعلام کنیم که در دهه فجر سال 1390 در زنجان جشن خانه‌دار شدن تمام افراد نیازمند به مسکن در این استان را برگزار خواهیم کرد."

او که این سخنان را درمیان مسئولان استان و خانواده‌های پروژه مسکن مهر مجتمع مسکونی 22 بهمن عنوان می‌کرد، ادامه داد: شما این ادعا را در هیچ جای دنیا نخواهید شنید. اما این ویژگی دولت دکتر احمدی‌نژاد است، ویژگی ایران اسلامی است که با رهبری فرزانه، رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد اداره می‌شود. ما تا انتهای این دولت کلید ورود به جایگاه امنی به نام مسکن را به همه افراد فاقد مسکن تقدیم می‌کنیم و انشا اله در دهه فجر 1390 جشن عظیمی را در زنجان برپا می‌نماییم.

معاون اول رئیس جمهور به دغدغه‌ای به نام مسکن اشاره کرد و گفت: مسئله مسکن در همه ملت‌ها از بحث‌ها اساسی است و یکی از دغده‌های عمده پدران و مادران بوده است به ویژه در اسلام و فقه اسلامی خصوصا در فقه شیعه که بر پا ساختن سرپناه و یک چهار دیواری امن که خانواده در آن به آسایش و رفاه برسند تاکید شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: اسکان، تسکین، مسکن همه از یک ریشه هستند به همین خاطر است که وقتی دردی در وجود کسی است مُسکن مصرف می‌کند، محل زندگی را نیز مسکن می‌گویند یعنی محلی برای رفاه، آسودگی و آرامش همه آن‌هایی که مستاجر هستند اول برج که اجاره را می‌دهند تا آخر برج نگرانند که آیا می‌توانند در آخر برج دوباره کرایه را در وقت مقرر پرداخت کنند یا نه، از اولین روز ماه تا آخرین روز آن فکر پدر و مادر در این رابطه مشغول است و آرامش ندارند.

دکتر رحیمی بحث مسکن را یکی از مهمترین دستاوردهای دولت دکتر احمدی‌نژاد دانست و ادامه داد: یکی از کارهای مهم احمدی‌نژاد که یکی از دغدغه های اصلی ایشان همین بحث مسکن است، او به خوبی آگاه بود برخی از چپاولگران در بخش مسکن یک شبه میلیارد به میلیارد اندوختند، اگر این روند متوقف نمی‌شد الان کسی نمی‌توانست نام مسکن را به زبان بیاورد، ایشان اول قیمت را متوقف کرد و سپس 30 درصد کاهش داد و زمین را با کارهایی که انجام شد از بحث مسکن حذف کرد. رئیس جمهور ایران به روزی دل خوش کرده که در ایران کسی فاقد مسکن نباشد و اینجا به همه ایرانیان اعلام می‌کنم که این دولت مصمم است در ایران پدر و مادر و فرزندان فاقد مسکن نداشته باشیم.

عزم جزم برای مسکن

"در دولت احمدی‌نژاد عزم و اراده دولت بر این است که مسکن از بعد کالای سرمایه‌ای به ردیف کالای مصرفی انتقال یابد."

این جمله نخستین مهندس علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی بود که در این جلسه سخن می گفت، وی با عنوان مطلب فوق، ادامه داد: واگذاری زمین رایگان جهت ساخت، پرداخت تسهیلات ساخت تا 75 درصد یک واحد مسکونی، 1200 میلیارد تومان آورده دولت برای تامین آب، برق، انشعاب فاضلاب، تلفن، گاز به طوری که متقاضیان تنها با پرداخت حق انشعاب صاحب این امتیاز شوند، واگذاری زمین رایگان برای ساخت فضاهای آموزش، بهداشتی، ورزش و تاسیسات روبنایی، تحقیقات ارزشمند بیمه، مالیات و پروانه ساخت و آنچه مستلزم ساخت یک مسکن است بخشی از تلاش‌ها برای رسیدن به این هدف به شمار می‌رود.

او با اشاره به آمار برنامه‌های سوم و چهارم توسعه ادامه داد: در برنامه سوم 81 هزار واحد مسکن روستایی و در برنامه چهارم 966 هزار واحد ساخته شد، اما در حال حاضر 600 هزار واحد مسکن روستایی عملیاتی می‌شود. همچنین در بخش مسکن شهری در کل برنامه سوم 2 میلیون و 250 هزار واحد، طی برنامه چهارم 3 میلیون و 680 هزار واحد ساخته شد که این میزان در سال جاری 940 هزار واحد بوده است.

او به بازگشایی محور داود قلی – دلجویی در همان روز اشاره کرد و افزود: طی برنامه سوم توسعه 800 هکتار از بافت فرسوده بهسازی شد طی برنامه چهارم این رقم به 2500 هکتار رسید و امسال 1500 هکتار از این بافت بهسازی شده است.

تشکر ویژه از رئیس جمهور

سخنران دیگر این جلسه دکتر رئوفی‌ نژاد استاندار زنجان بود که صحبت‌هایش را با گرامی‌داشت شهدای دفاع مقدس و یاد و خاطره امام شهیدان آغاز کرد. وی ادامه داد: باید در ابتدای سخنان تشکر ویژه‌ای داشته باشیم از رئیس جمهور که نگاه ایشان به بخش مسکن و در اولویت قرار دادن آن چه در طی دوران دولت نهم و چه در آغاز دولت دهم انقلابی را در بخش مسکن به ویژه در استان زنجان به راه انداخت. استاندار زنجان افزود: اکنون استان زنجان یکی از موفق ترین استان‌های کشور در پیشبرد اهداف مسکن مهر است و این تشکر دیگری را می‌طلبد از وزیر محترم مسکن و رئیس بانک مرکزی که در این امر ما را یاری کردند تا با همدلی مسئولان استان و همکاری خوب آن‌ها ما در این جایگاه قرار بگیریم.

۵ مهر ۱۳۸۹ ۰۸:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید