اخبار

سامانه مداخله در طلاق در 10 استان با آمار بالای طلاق ایجاد می‌شود

سامانه مداخله در طلاق در 10 استان با آمار بالای طلاق ایجاد می‌شود
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه سند کنترل و کاهش طلاق در حال نگارش است، گفت: سامانه مداخله در طلاق در 10 استان با آمار بالای طلاق ایجاد می‌شود.

، حبیب‌الله مسعود فرید در نشست خبری با اصحاب رسانه با خبرنگاران استان زنجان با اشاره به اینکه از  یکی دو سال قبل موضوع آسیب‌های اجتماعی مطرح و مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، اظهار کرد: 18 کارگروه برای موضوعات اجتماعی در کشور در نظر گرفته شده است که بهزیستی در 15 کارگروه ایفای نقش می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه وظایف بیشتری به سازمان بهزیستی محول شده است، ادامه داد: برهمین اساس تولی‌گری آسیب‌های اجتماعی به بهزیستی واگذار شده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه 194 مرکز مداخله کاهش طلاق در کشور فعال است، افزود: یک هزار و 500 مرکز مشاوره در موضوع طلاق و 200 کلینیک در زمینه کاهش طلاق در کشور فعال است.
فرید با اشاره به اینکه فعالیت در زمینه کاهش طلاق در کشور موثر بوده است، عنوان کرد: در همین زمینه 25 تا 30 درصد سازش در بین زوجین ایجاد شده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد: سامانه مداخله در طلاق تا اواخر شهریور‌ماه در 10 استان دارای جمعیت بالای طلاق ایجاد می‌شود.

فرید با اشاره به اینکه سند کنترل و کاهش طلاق در حال نگارش است، گفت: در سال‌جاری و تا پایان آبان‌ماه این سند آماده و تقدیم هیأت دولت خواهد شد.

 وی با اشاره به اینکه اورژانس اجتماعی نیز از جمله خدمات بهزیستی در زمینه‌های مختلف از جمله خودکشی، کودکان خیابانی، کودک آزاری و همسرآزاری فعالیت می‌کند، ادامه داد: اورژانس اجتماعی در زمینه مختلف آسیب‌های اجتماعی مداخله داشته است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در سال 1395 تعداد 197 اورژانس اجتماعی در کشور فعال بوده است، اظهار کرد: امسال نیز 140 شهر بالای 50 هزار نفری از داشتن اورژانس اجتماعی بهره‌مند می‌شوند.

فرید با بیان اینکه وضعیت شغلی فعالان در اورژانس اجتماعی یکی از نگرانی‌های سازمان بهزیستی است، گفت: در تلاش هستیم تا بتوانیم با کسب مجوزهای لازم نسبت به استخدام فعالان این بخش اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه قانون برای ساماندهی کودکان خیابانی ۱۱ دستگاه را موظف کرده است، اظهار کرد: ۹۹ درصد کودکان خیابانی با اعضای خانواده درجه یک یا خویشان خود زندگی می‌کنند و باید برای حمایت از آنان نسبت به بهبود شرایط آنها اقدام شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه مراکز مداخله‌ای - حمایتی و آموزشی در استان‌های تهران، البرز و خوزستان چهارمحال و بختیاری و همدان ایجاد شده است، تصریح کرد: ۳۱ مرکز شبانه‌روزی و ۵۰ مرکز روزانه برای حمایت از کودکان کار در سطح کشور فعال است.
فرید با اشاره به اینکه اعتبارات بخش کودکان کار در سال‌های اخیر افزایش قریب به ۶ تا هفت برابری داشته است، بیان کرد: این اعتبارات در سال‌جاری به ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه قانون برای دستگاه‌های مختلف در ارتباط با کودکان کار وظایف مختلفی در نظر گرفته است، گفت: برای مثال وزارت راه و شهرسازی موظف به تامین مسکن و بر این اساس تامین امنیت غذایی و بهداشتی بر عهده دستگاه‌های مربوطه و بازگرداندن این افراد به نظام تحصیلی وظیفه آموزش و پرورش است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به الفت و مهربانی مردم با کودکان کار عنوان کرد: از مردم درخواست می‌شود، از کمک نقدی به این افراد خودداری کنند چراکه کمک‌ها به این افراد کمکی به آنان نمی‌کند.

فرید با اشاره به اینکه در سال گذشته 750 هزار تماس با اورژانس اجتماعی برقرار شده است، افزود: از این تعداد 160 هزار تماس مرتبط بوده و بیشتر آنها مربوط به مسائل خانوادگی بوده و به بخش‌های مربوطه ارجاع داده شده است.

۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید